ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 22:16

Davutoğlu: Cumhuriyet küresel güç olacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin küresel bir güç olacak kudrete sahip olduğunu söyledi.


Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) tarafından Ankara Palas’ta düzenlenen Cumhuriyet Balosu’na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet vurgusunda bulundu. Büyük milletleri diğerlerinden farklı kılan hususun tarihin zor aşamalarında olmaz denilenleri olur kılmaları olduğunu kaydeden Davutoğlu, ‘‘Çeşitli cephelerde süren savaşlarla yıpranmış bir milletin bitti sanılan enerjisinin bir anda ayağa kalkmasıyla yeni bir devlet kuracak gücü ortaya koymasıdır. Bu millet bu Cumhuriyeti küçük fedakarlıklarla ve kolay kazanımlarla elde etmedi.’’ şeklinde konuştu.

‘‘Bizim vazifemiz yüzüncü yıla yaklaşırken bu emaneti çok daha ileri düzeylere taşımak ve yüzüncü yılda küresel bir güç olmanın onurunu şehitlerimize yaşatmaktır.’’ değerlendirmesinde bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ‘‘Bu millet nasıl hiç yoktan Cumhuriyeti inşa etmişse yüzüncü yılda inşallah bu Cumhuriyet’ten küresel bir güç çıkartacak kudrete ve azme de sahiptir. Kimse bundan tereddüt ve şüphe etmesin’’ dedi.

"MARMARAY’A YURT DIŞINDA GIPTAYLA BAKIYORLAR"

Marmaray’ın açılışından da söz eden Davutoğlu, orada bulunan herkesin duyduğu onurdan dolayı gözlerinin pırıl pırıl olduğunu söyledi. Davutoğlu ‘‘Marmaray’la sadece iki kıtayı birleştirmedik. Aynı zamanda tarihleri, coğrafyaları, umutları ve idealleri birleştirdik. Yurt dışı ziyaretlerimde herkes hayranlık ve gıptayla Marmaray’dan bahsediyor.’’ sözlerine yer verdi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER