ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 16:44

Davutoğlu-Baird ortak basın toplantısı


Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, "Esed, belli düzenlemeleri yapabilmek ve kitle imha silahlarını devredebilmek için 30 günlük bir süre istedi. Bu absürd ve aptalca bir girişimdir" dedi.
Baird, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklama yaptı.

Geçen 2,5 yılda Kanada ve Türkiye ilişkilerindeki seyirden son derece mutluluk duyduğunu belirten Baird, 1943'te büyükbabasının evden ayrılarak 2. Dünya Savaşı'nda cepheye gitttiğini anımsattı. Büyükbabasının faşizme ve komünizme karşı verdiği mücadelenin çok önemli olduğunu anlatan Baird, kendi nesillerinin de uluslararası terörizmle mücadele ettiğini söyledi.

Baird, Ottawa'da Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyı çok yakinen gördüklerini ifade ederek, bununla, modern terörizmin Kanada topraklarındaki etkinliğine tanıklık ettiklerini dile getirdi.
Uluslararası çıkarlar doğrultusunda görev yapan diplomatları anmanın çok önemli bir şiar olduğunu anlatan Baird, görüşmede, ekonomi de dahil olmak üzere çok sayıda konunun ele alındığını söyledi.
Türk Hava Yolları ile Türkiye'ye geldiğini anımsatan Baird, özellikle ikramların çok güzel olduğunu söyledi. Baird, bu ve benzeri konularda ikili ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini belirterek, "NATO müttefikleri olarak askeri alandaki işbirliklerimizi de derinleştireceğiz. Ticareti ve ikili ilişkileri geliştirme, kuvvetlendirme noktasında kararlılığımız devam edecek" diye konuştu.

- "Türkiye'nin Suriye konusundaki liderliği takdirle karşılanıyor"

Baird, Suriye'nin, bütün dünyanın gündemini işgal ettiğini aktararak, şöyle devam etti:
"Dünyada çok önemli bir sorunla iştigal ediyoruz. Esed'in kimyasal silah kullanıp kullanmadığı. G-20 görüşmelerinde Saint Petersburg'da biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Bir araya geldiğimizde daha güçlü ve daha kararlı bir kınama çıkmamasından dolayı büyük bir üzüntü yaşamıştım. Türkiye'nin bu noktada göstermiş olduğu liderliği büyük bir takdirle karşılıyorum. Kimyasal silahların kullanılmasına yönelik olarak yapmış olduğunuz eleştiriler ve kınama, hakikaten bizler için çok büyük bir gurur vesilesi. Diplomatik çabaları ve diplomatik kanallarla bu çatışmayı barışçıl bir çözüme ulaştırma ve Suriye halkının acılarını dindirme noktasında girişimleri büyük bir memnuniyetle karşılıyorum ama sizlerle ve sizlerin nezdinde hükümetinizle hem fikirim. Esed, yapmış olduğu saldırılar ve işlemiş olduğu insanlık suçlarından dolayı sorumlu tutulmalıdır. Yalnızca 100 bin kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bu iç savaşta değil ama geçen hafta özellikle bu kimyasal silah saldırısı neticesinde hayatlarını kaybetmiş 400 kişinin anısının canlı tutulması ve hesabının sorulması şarttır."

- "Türkiye, Suriyeli mültecilere çok büyük yardımda bulundu"

Baird, kimyasal silahlarla 1. Dünya Savaşı'ndan beri mücadele edildiğini kaydederek, bu tür silahların birkaç kere kullanıldığını anımsattı. Günümüz dünyasında sivil halka karşı bu silahların kullanılmasının çok rahatsız edici olduğunu dile getiren Baird, dünya genelinde bunun hesabının sorulmayacağı algısının oluşturulmaması gerektiğini vurguladı. Baird, kimyasal silahların kullanılmasının tamamen yasaklanması gerektiğini aktararak, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bu konudaki görüşlerine katıldığını söyledi.
Türk halkına ve Türk hükümetine teşekkür etmek istediğini kaydeden Baird, "Suriye halkına sağlamış olduğunuz insani yardımın ölçeği çok büyük. Suriye halkına karşı Esed'in başlatmış olduğu savaşa karşı çok büyük bir dirayet gösterdiniz. İnsanları mülteci olarak topraklarınızda barındırmanızın ötesinde insani yardımlar noktasında çok ciddi katkılarınız oldu. Kanada, Suriye halkına ek destek sağlayacak üç ülkeden biridir" diye konuştu.
Baird, Türkiye'nin milyarlarca dolar destek sağladığını bildiğini ifade ederek, Türk halkının bu cömertliğinin kendilerini çok mutlu ettiğini anlattı.

- Esad'a süre verilmesi absürd ve aptalca"

Suriye'nin silahları deklare etmek için 1 ay süre istediği ve ÖSO mensuplarının Suriye hükümet güçlerine yönelik şiddet görüntülerinin yayınlandığına ilişkin soru üzerine Baird, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Esed, belli düzenlemeleri yapabilmek ve kitle imha silahlarını devredebilmek için 30 günlük bir süre istedi. Bu absürd ve aptalca bir girişimdir. Bu kişi bir hafta önce kimyasal silahları olmadığını ifade eden bir kişiydi. Bu noktada kendine bu imkanın verilmesi meşru değildir. 30 günlük süre istemesi kesinlikle gerçekçi değildir. Kendisine iyi niyetle yaklaşmak bu noktada mümkün değildir. Bu sabah gördüğümüz fotoğraflarla ilgili şunu söyleyebilirim ki; geçtiğimiz iki yıl içerisinde sayın Davutoğlu ile bir araya geldik ve Kanada'da da onurlu halklar olarak, radikal aşırıcılarla ilgili ciddi endişelerimiz vardı. Bunların bir kısmının muhalefet kisvesi altında olduğunun da bilincindeydik. Sürekli yayınlanan bu şiddet eylemlerinin bizleri derinden yaraladığını ve endişelendirdiğini söylemek istiyorum. Esed'in kendi yaptıklarından daha meşru değil o şiddete dönük eylemler."

- ABD'nin hava saldırısı ihtmali

Baird, bir başka gazetecinin, "ABD'nin Suriye'ye bir hava saldırısı yapması hala gündemde. Rusya ile ABD'nin kimyasal silah konusunda yapacağı işbirliğine katılıp katılmama noktasında tavrınız ne olacak? şeklindeki sorusuna ise şu karşılığı verdi:
"Kanada ve Türkiye'nin, ABD'nin ve Başkan Obama'nın bu girişimlerini desteklediği biliniyor. Esed'in kimyasal silahları kullanmak konusunda sorumluluğunun bertaraf edilemeyeceği konusunda hemfikiriz. İnsanlığa karşı işlenmiş bu suçta bin 700 kişinin öldürülmesiyle ortaya çıkan bu korkunç eylemin sorumluluğunun üstlenilmesi gerekiyor. Bir savaş bölgesine kimyasal silahları yok etmek için nasıl gireceksiniz? Bu silahları güvence altına almak bir tarafa, nasıl yok edeceksiniz? Çok ciddi miktarda bir envanter söz konusu Suriye'de, bunun bertarafı çok kolay olmayacaktır. Bizler, elimizden geldiğince, Brahimi'yi destekleyeceğiz ve ABD'yi desteklemekteki kararlılığımızı sürdüreceğiz. Nasıl ve ne zaman yapılacağı hala cevaplanmamış bir soru olarak karşımızda duruyor. Brahimi'nin ve Kerry'nin Rus muhataplarıyla görüşmesindeki sonuçlara odaklanacağımızı ifade etmek istiyorum."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER