ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 23:02

Davutoğlu, Ashton ve Faysal ile görüştü


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal bin Abdülaziz ile görüştü, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi (NPDI) Girişimi Bakanlar Toplantısı'na katıldı.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BM Genel Kurulu kapsamında New York'ta bulunan ve ikili temaslarına devam eden Davutoğlu'nun, AB Yüksek Temsilcisi Ashton ile görüşmesinde Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.
Türkiye ile AB'nin ortak komşuluk alanındaki gelişmelere paralel olarak Türkiye-AB siyasi diyaloğunun canlandırılması ve tüm yapısal diyalog mekanizmalarının en etkin şekilde hayata geçirilmesi üzerinde mutabık kalındığı belirtildi.
Görüşmede, İran'ın nükleer programına ilişkin P5+1 müzakerelerinin de gündeme geldiği, Ashton'ın, gelinen aşama ile önümüzdeki döneme dair planlama hakkında Davutoğlu'na bilgi verdiği kaydedildi.
Arap dünyasındaki dönüşüm ve demokratikleşme çabalarının da değerlendirildiği toplantıda ayrıca Kıbrıs'taki son durumun da ele alındığı bildirildi.
-Faysal ile Suriye konusunu görüştü
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud el Faysal bin Abdülaziz ile yaptığı görüşmede ise ağırlıklı gündem maddesi Suriye oldu.
Suriye'deki durum ve gelecekte bu ülkedeki gelişmelerle ilgili atılabilecek adımları masaya yatıran iki bakan, Esed rejiminin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin sürecin olumlu olduğunu ancak bunun tek başına Suriye'de akan kanı durduramayacağını ve rejimin katliamlarının sona erdirilmesi için acil şekilde etkin adımlar atılması gerektiğini belirtti.
-NPDI toplantısı
Bakan Davutoğlu, Japonya, Almanya gibi ülkelerin dışişleri bakanlarının da katıldığı Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi (NPDI) Girişimi Bakanlar Toplantısı'nda konuşma yaptı.
Toplantıda nükleer yayılmanın önlenmesine dair genel hususların yanı sıra İran ve Suriye'deki gelişmeler ışığında Orta Doğu'daki durumun ağırlıklı olarak ele alındığı belirtildi. Davutoğlu'nun, toplantıda, Suriye'de rejimin kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılara dikkati çektiği ve bölgenin sadece nükleer değil tüm kitle imha silahlarından arındırılması gerektiğini söylediği kaydedildi.
Toplantıya katılan bakanlar, İran'ın nükleer programına ilişkin sorunun diyalog yoluyla barışçıl şekilde çözümlenmesini arzu ettiklerini belirterek, yeniden başlaması öngörülen P5+1 görüşmelerine desteklerini açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER