ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:48

Darbelerin pilot ili Malatya!

Darbelerin pilot ili Malatya!


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş, Malatya'nın darbelerin hazırlığındaki zihinsel, psikolojik altyapının, toplumsal mühendislik uygulamasının pilot ili olduğunu söyledi.

        Malatya Belediyesi tarafından düzenlenen '28 Şubat Süreci ve Malatya' isimli konferansa katılmak için kente gelen Nimet Baş, Malatya Aktif Kadınlar Derneği'ni (AKAD) ziyaret etti. Dernek Başkanı Mine Karaca ve üyelerden dernek faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Baş, Türkiye'de kadınların örgütlenmesinin ve güçlü bir şekilde seslerini duyurmalarının önemine dikkati çekti.

        Çok yakın bir zamana kadar kadın sorunlarının belli kadınların meselesi olarak algılandığını belirten Baş, artık Türkiye'nin her yerinde bilinç düzeyi yüksek, meslek sahibi ve başkalarının şanslarını, kaderlerini değiştirmeye çalışan güçlü, inançlı ve inandıkları şeyleri başaran kadınlar bulunduğunu vurguladı. AKAD'ın da böyle kadınlardan oluşan bir dernek olduğunu söyleyen Baş, kendisini ağırladığı için dernek üyelerine teşekkür etti.

        Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Baş, Darbe Komisyonu'nun raporunu tamamlamasının ardından ilk kez bir ili ziyaret ettiğini ve bunun anlamlı olduğunu dile getirdi.

        Komisyon çalışmaları sonrası Malatya'nın darbelerin hazırlığındaki zihinsel, psikolojik altyapının, toplumsal mühendislik uygulamasının pilot ili olduğunu kanıksadıklarına işaret eden Baş, “1978 yılında Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun suikastıyla başlayan ve pek çok olayda pilot olarak seçilmiş, terörize edilmiş bir bölgedir. Bir şekilde kozmik odalarda üretilen, Türk toplumunu birbirine düşman eden, hem de bunları yaparken resmi ideoloji, milli birlik ve beraberlik adına yüzlerce yıldır aynı topraklarda inşa etmeye çalıştığımız barışı ve huzuru zedeleyen meselelerde Malatya çok öncelikli ve özellikli ele alınmış. Dolayısıyla belli çatışmaların körüklenmesine elverişli hale getirilmiş ve buradan çıkan hadiselerle darbelere zemin hazırlanmış. Yani darbelerin hazırlığındaki zihinsel, psikolojik altyapının, toplumsal mühendislik uygulamasının pilot ili olmuş Malatya. Bütün bunlara rağmen, birbirine, değerlerine bağlı, inançlı bir toplum Malatya. Bütün bu sınavlardan da çok başarıyla çıkmış. Ben de bu toplantının burada başlamasından çok memnunum." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER