ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Aralık 2012 Pazartesi 08:48

"Dağdaki kardeşimiz..."

"Dağdaki kardeşimiz..."


BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, partisinin Çorlu’nun Marmaracık Beldesi’ndeki bir düğün salonunda düzenlenen Çorlu İlçe Kongresi’ne katıldı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Başbakan Urfa’da konuşmasında silahlar sussun siyaset konuşsun önerisine, "Evet bizde diyoruz ki silahlar susuz siyaset konuşsun. Ama silahlar tek taraflı susmasın. Öyle bir siyaset konuşsun ki dağdaki kardeşlerimiz gelip Düzovada siyaset yapsın.” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, partisinin Çorlu’nun Marmaracık Beldesi’ndeki bir düğün salonunda düzenlenen Çorlu İlçe Kongresi’ne katıldı. Burada partililere seslenen Buldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. AKP hükümetinin son zamanlarda Kürtlere karşı zulmünü artırdığını belirten Buldan, “AKP’nin zulmünün en doruklarda olduğu bir süreçten geçiyoruz. Başbakan iki gün önce yapmış olduğu konuşmada Kürtler açısından bir final yılının olduğunu ama Kürtlerin avucunu yalayacağını ifade etmiştir. Başbakana buradan sesleniyoruz. İşte final, işte halkımız diyoruz. Bu halk ayakta, dimdik ayakta olduğu sürece sana biyat etmeyecektir. Önünde diz çökmeyecektir. Urfa’da konuşmasında silahlar sussun siyaset konuşsun dedi. Evet bizde diyoruz ki silahlar susuz siyaset konuşsun. Ama silahlar tek taraflı susmasın. Öyle bir siyaset konuşsun ki dağdaki kardeşlerimiz gelip Düzovada siyaset yapsın. Kürk halkının sesini keserek, mücadelesini önleyerek BDP üzerinde baskılar kurarak siyasetçilerini içeriye alarak bu ülkeye demokrasiyi getiremezsiniz. Bu halk Tansu Çiller önünde boyun eğmemiş, Kenan Evren’e biyat etmemiş bir halktır. Şimdide Recep Tayyip Erdoğan boyun eğmeyecek, diz çökmeyecek ve biyat etmeyecek bir halktır.”dedi.

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakanın ruh halinin bozuk olduğunu ortaya çıkartabiliriz. Her gün ortaya bir şeyler atarak dokunulmazlıkları atarak gündem değiştirmeye çalışan bir başbakanla karşı karşıyayız. Ama biz bu ülkede idamın kaldırılması için boynumuzu vermeye, canımızı vermeye, ölmeye hazır olduğumuzu söylemek istiyoruz. Siz bu ülkeye idamı sadece Öcalan için getirmek istiyorsunuz. Bizim gündemimizde idamın olmadığını, bu ülkeye bir daha idamın gelmeyeceğini herkisin iyi bilmesi gerekiyor. Dokunulmazlıklar konusunda biz BDP’li milletvekilleri olarak hiçbir zaman halkımızın yüzünü kızartacak hiçbir şey yapmadık. Söz BDP’li milletvekilleri olunca dokunulmazlıklar gündeme getirilemeye çalışılıyor ne ölümden ne cezaevinden korkmuyoruz ”Konuşmasının ardından Buldan, İstanbul’a gitmek üzere karayoluyla Çorlu’dan ayrıldı. 

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER