SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2014 Çarşamba 11:39

Cumhurbaşkanı havalimanında önemli noktalara değindi

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/erdogan-1484007-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/erdogan-1484007-622x360.jpg
Cumhurbaşkanı havalimanında önemli noktalara değindi

Erdoğan, Cezayir'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.


Erdoğan, Cezayir'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

"Çözüm Süreci, silahsızlanma yolunda doğru bir mecrada mı?" sorusu üzerine Erdoğan, bu tür şeylerin sözünü etmenin çok güzel olduğunu söyledi.

Aslolanın uygulama olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şu anda, özellikle de bu 6-7 Ekim olaylarından sonra mevcut gelişmeler sözde değil, özde olmalı. Temennim odur ki burada silahsızlanma konusunda atılacak adımlar ülkemizin huzuru için, ülkemizde vatandaşlarımızın çözüm sürecinden beklentilerine cevap konusunda önemli bir adım olacaktır. Tabii bunu beklemek halkımızın hakkı olduğu kadar bizim de idealimizdir. Şu anda bu konuda atılacak adımları hassasiyetle takip ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, hükümetin girişimlerini şu anda yine aynı şekilde izlediklerini dile getirerek, beklentilerinin Çözüm Süreci'nin bu istikamette devam etmesi olduğunu anlattı.

-"Irak ve Suriye farklı değerlendirilmeli"

"Eğit-donat konusunda geçtiğimiz hafta askeri yetkililerin bazı temasları olmuştu, son durum nedir? Türkiye'nin hassasiyetleri karşılandı mı?" sorusu üzerine Erdoğan, "Eğit-donatla ilgili olarak şu ana kadar taraflar henüz kararlı bir adım atmış değil. Koalisyon güçleri içerisinde böyle çok çok lokal bazı çalışmalar oluyor. Ama o lokal çalışmayı zaten biz de yapıyoruz. Ama ideal olan, yapılması gereken henüz yapılmış değil" şeklinde konuştu.

"Sadece eğit-donatı konuşursak, burada da kendimizi aldatmış oluruz" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Irak ve Suriye'yi farklı bir şekilde değerlendirmek durumundayız. Suriye'de bir defa hedefi rejim olan bir çalışmanın yürümesi lazım. Ve burada uçuş yasağından tutunuz, güvenli bölgeye varıncaya kadar ve bunun yanında da eğit-donat ile güçlendiren adımların atılması lazım. Henüz bu konuda koalisyon güçleri kendilerine bizim de sorduğumuz ve tavsiye ettiğimiz bu adımları atmış değiller. Sadece işte bazı emareler, ihtimaller var gibi bir süreci yaşıyoruz. Bu süreç gerçekleşmeden, Türkiye'nin buradaki tutumu şu anda nasılsa öyle devam edecektir. Bir diğer konu Irak açısındandır. Irak'ın şu an yüzde 40'ı işgal altındadır. Yüzde 40'ı işgal altında olan Irak'ta da bu saydığım başlıklar aynı şekilde uygulamaya girmedikçe, Irak'ta da sağlıklı bir netice almak yine mümkün olmayacaktır. Orada da uçuşa yasak bölgenin, güvenli bölgenin ilanı, eğit-donatın orada da aynı şekilde yapılması gerekmektedir. Bunların yapılmaması halinde Irak'ta da sağlıklı bir netice almak mümkün değil. Nitekim, şu ana kadar hala sağlıklı bir netice alınmamıştır. İşte yeni yeni merkezi hükümete bağlı olan ordu adımlar atıyor ve bunlarla bir hareketlenme söz konusu. Temenni ederiz ki bunlar gerçekleşir ve biran önce buralarda netice almış oluruz."

Böcek iddianamesi

Erdoğan, bir başka gazetecinin "Böcek iddianamesi tamamlandı. Bir emniyet amirinin böcekleri yerleştirdiği dönemde Pensilvanya ile irtibat halinde olduğu iddia ediliyor. Bu iddianameyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Bu iddianamenin artık yargı sürecinde, altından neler çıkacak onu hep birlikte göreceğiz. Sizlerin de ifade ettiği gibi şu anda ortada olan vaka neyse, paralel devlet yapılanması olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelere sızdığını, nerelerde ne tür faaliyetler gösterdiğini ki bunun Pensilvanya ayağının olmaması diye bir şey söz konusu değildir kesinlikle. Pensilvanya ile bağlantısı vardır. Bundan dolayı da bizler en son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık. Şu anda Hükümetimiz de bu tavsiye kararı üzerinde çalışmasını yürütüyor. Onlar da kısa bir süre içerisinde nihai kararını açıklayacaklardır."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

Abdullah Gül savcılığa ifade verdi

SONRAKİ HABER

Abdullah Gül 3 ay sonra Ankara'da

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.