ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 20:41

Cumhurbaşkanı Gül'den veda ziyaretleri

Cumhurbaşkanı Gülden veda ziyaretleri

Görev süresi 28 Ağustos'ta sona erecek olan Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ile Başbakan Erdoğan'a veda ziyaretinde bulundu.


 
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile makam aracından inince tokalaşan Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın askeri töreniyle karşılandı. 

Daha sonra Çiçek'in makamına geçen Gül, TBMM Başkanı ile bir süre görüştü. 

Gül ve Çiçek, görüşmenin başlangıcında gazetecilerin görüntü aldığı sırada kısa açıklamalar yaptılar. 

Abdullah Gül'ün 11. Cumhurbaşkanı olarak önemli hizmetler yaptığını belirten Çiçek, "Ülkenin mutluluğu, refahı, demokrasinin güçlenmesi noktasında çok büyük katkı ve gayretleriniz oldu" dedi. 

Gül'ün Türk siyasetinin görünen yüzünde ve perde arkasında önemli yol göstericilik yaptığını dile getiren Çiçek, "Siyasi tarihi yazacaklar, sizinle ilgili ayrı sayfa açacaklar" diye konuştu. 

"Demokrasinin güzel anlarından birini yaşıyorum"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de TBMM'nin seçtiği son Cumhurbaşkanı olduğunu anımsattı. 

Halkın temsilcisi olan TBMM'de 7 yıl önce milletvekillerinin oylarıyla seçildiğini ve görev süresinin 28 Ağustos'ta dolacağını kaydeden Gül, şöyle konuştu: 

"Bu vesileyle sizin şahsınızda, milletin temsilcisi olarak  değerli milletvekillerine sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Türkiye demokratik, hukukun üstün olduğu bir ülkedir. Demokrasinin en güzel taraflarından birisi de halkın iradesiyle seçimlerin gerçekleşmesi ve seçimler vasıtasıyla insanların, kurumların sorumluluk alması ve süreleri bittiğinde sorumluluklarının bitmesidir. Dolayısıyla ben de demokrasinin bu güzel anlarından birisini yaşıyorum. Nasıl seçildiğimde o onurlu anı yaşadıysam, şimdi de görevimin bitişinde de bunu yaşıyorum."

45 dakika süren görüşmenin ardından TBMM Başkanı Çiçek, Gül'e makam aracına kadar eşlik etti. 

Gül, kendisin karşılayan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na "Allahaısmarladık asker" diyerek, TBMM'den ayrıldı.

Başbakan Erdoğan'ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a veda ziyaretinde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakanlık Merkez Bina'ya gelişinde Başbakan Erdoğan tarafından kapıda karşılandı. Gül ve Erdoğan, el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi. Basına kapalı ziyaret, 40 dakika sürdü.

Görüşmenin bitiminde Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'ü makam aracına kadar uğurladı. Tokalaşmanın ardından makam aracına geçen Cumhurbaşkanı Gül, camı açarak önce Başbakan Erdoğan'a daha sonra da basın mensuplarına el sallayarak Başbakanlık Merkez Bina'dan ayrıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER