ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 21:20

Cumhurbaşkanı Gül, İskoçya'da


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türklerin, İngiltere'deki yatırımlarının çoğaldığını belirterek, "Sadece İngiltere'de değil, İskoçya'da da çoğalıyor. İşte aramızda Ali Sabancı var. Onların burada 300 milyon sterline yakın yatırımları var, bütün İskoçya'da. Dolayısıyla artık karşılıklı olarak birbirimizi etkiliyoruz. Karşılıklı olarak birbirimize katkı sağlıyoruz. Bundan da büyük bir memnuniyet duymak gerekir" dedi.
Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz'ün onuruna Assembly Rooms'da verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyona Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yanısıra İskoçya'da ve Edinburgh'da yaşayan Türk toplumunun temsilcileri katıldı.
Salona girişinde konuklarla selamlaşan Gül, resepsiyonda kısa bir konuşma yaptı. Gül, salonda Türk vatandaşlarının yanısıra Türk-İngiliz 3. Tatlıdil Forumu'na katılmak için Edinburgh'a gelen heyet üyelerinin bulunduğunu kaydederek, salonda bulunanlara sevgi ve muhabbetlerini sundu.
Birleşik Krallık'a yapılan ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmek için yapıldığını dile getiren Gül, "Bir taraftan devlet organları, hükümetler arasında işbirliğimiz var. Diğer taraftandan da bu ilişkileri daha da derinleştirelim diye sivil bir çalışma var. Buna Tatlıdil Forumu diyoruz ve iki eski dışişleri bakanı bunun başkanlığını yapıyorlar ve bu toplantının üçüncüsünü bu sefer Edinburgh'da yapıyoruz. Dolayısıyla bu vesile ile buradayız. Bu vesile ile burada olunca buradaki vatandaşlarımızla biraraya gelmeden de burada otelde toplantılarımızı yapıp, resmi görüşmelerimizi yapıp gitmek hiçbir zaman içimize sinmezdi. Onun için büyükelçimizden arzu ettik. Bildiğim kadarı ile siz de buradaki Türk Kültür Derneği ile beraber bu toplantıyı organize ettiniz. Bundan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Birleşik Krallık denildiğinde bunun en önemli parçalarından birisinin İskoçya olduğunu ve merkezinin de Edinburgh olduğuna dikkati çeken Gül, "Edinburgh'un ne kadar köklü bir tarihi, kültürü olduğunu herkes bilir ama gelip görenler bir kez daha etkilenir. Burada sizler, değerli vatandaşlarımız Türklerin burada olması tabii ki Türkiye'nin burada en iyi şekilde temsil edilmesini de sağlıyor. Bunu burada çok daha güçlü yapmak için biraz önce büyükelçimizin söylediği gibi burada başkonsolosluğumuzu da açıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Gül, THY'nin haftanın her günü İstanbul ile Edinburgh'u birbirine bağladığını ve sefer sayısının 10'a çıkartılacağını ifade ederek, şunları söyledi:
"Dünya eski dünya değil. Eskiden Türkiye ile burası arasında irtibat bu kadar sık değildi. Bunu derken aramızda şimdi bazı profesörler, hocalar var. Onlar burada okudular 70'li yıllarda, hatta daha da önce. Gelirken onları da heyetimizde getirdik. Burada güçlü bir üniversite var biliyorsunuz. Sosyal bilimleri çok bilinir dünyada. Burada doktorasını yapıp Türkiye'de profesör olan çok değerli hocalar da var aramızda. Onlar buradayken, tabii ki o zaman ne internet ne bu şekilde telefonlar ne bu şekilde uçakların neredeyse her gün gidiş gelişi yoktu. Ama şimdi her şey çok değişti. Dünyanın her tarafı artık birbirine çok yakın oldu. Dolayısıyla burada yaşayan, buraya yerleşmiş olan vatandaşlarımızın da gurbette yaşama duygusu eminim ki biraz memleketten uzakta olsa da eskisi gibi değil artık. Herkes telefonundan yolda yürürken bile Türkiye'deki yakınlarını arıyor. Hal hatır soruyor, onlar da burayı soruyor. Bu değişen dünyaya hepimiz alışıyoruz."
Bazılarının buraya yerleştiğini ve bazılarının da geçici olarak burada bulunduğuna işaret eden Gül, burada bulundukları süre içerisinde Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmelerini, Türkiye ile Birleşik Krallık ve Türkiye ile İskoçya arasındaki bağları güçlü yapmak için çok uğraşmaları gerektiğinin altını çizdi. Gül, Türkiye'deki Birleşik Krallık mensuplarının çok büyük yatırımları ve ilişkileri bulunduğunu anımsatarak, Türklerin de İngiltere'deki yatırımlarının çoğaldığını dile getirdi. Gül, "Sadece İngiltere'de değil, İskoçya'da da çoğalıyor. İşte aramızda Ali Sabancı var. Onların burada 300 milyon sterline yakın yatırımları var, bütün İskoçya'da. Dolayısıyla artık karşılıklı olarak birbirimizi etkiliyoruz. Karşılıklı olarak birbirimize katkı sağlıyoruz. Bundan da büyük bir memnuniyet duymak gerekir" diye konuştu.
Gül, Birleşik Krallık'ta ve İskoçya'da bulunan Türk vatandaşlarına sevgi ve muhabettlerini sunduğunu ifade ederek, Edinburgh'ta bulunduğu süre içerisinde kısa da olsa onlarla biraraya gelmekten kendisi, eşi ve heyetinin çok büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Gül, Türk vatandaşlarına başarılar dileyerek, "Burada bulunduğunuz süre içerisinde Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğinizden de ettiğinizden de hiçbir şüphem yoktur. Burada önemli olan şey hepimizin Türkiye söz konusu olduğunda birlik, beraberlik içerisinde Türkiye'yi en iyi şekilde tanıtmanız, geleneklerimizi, kültürümüzü burada en iyi şekilde yaşatmanızdır. İskoçlar, kendi kültür ve geleneklerine bağlı bir millet. Dolayısıyla biz de o şekildeyiz. Bunun en iyi şekilde burada temsil etmenizi tekrar temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
-Büyükelçi Çeviköz
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz de Cumhurbaşkanı Gül'den önce yaptığı selamlama konuşmasında, solanda bulunanların Birleşik Krallık'ta yaşayan Türk toplumunun temsilcileri olduğuna işaret etti. Çeviköz, Edinburgh'ta başkonsolosluk açılması için yapılan çalışmaların devam ettiğini ve ögelecek yıl açılacağı bilgisini vererek, THY'nin Edinburgh'un ardından Glasgow'a da uçuşlarına katmayı planladığını aktardı.
Çeviköz, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının seçimlerde oy kullanması için çalışmalar yaptıklarını kaydederek, Londra'daki Türkleri biraraya getiren Turkuaz adındaki toplum şurasını hayata geçirdiklerini ve İskoçya'da bulunan Türk toplumunu da buna dahil edeceklerini bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER