ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 22:51

Çözüm Süreci Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda

Çözüm Süreci Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "IŞİD bizim açımızdan terör örgütüdür. En küçük yardımlaşmamız söz konusu değil" dedi.


TBMM Genel Kurulu'nda, çözüm sürecine ilişkin Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Atalay, Diyarbakır 2. Hava Kuvveti Komutanlığı'nda Türk bayrağını indiren kişinin tespit edildiğini, ancak henüz yakalanamadığını söyledi.
"IŞİD bizim açımızdan terör örgütüdür" diyen Atalay, Türkiye'nin bu örgütle en küçük yardımlaşmasının söz konusu olmadığını vurguladı.
Çözüm sürecinde güvenlik güçlerinin alan hakimiyetini terör örgütüne terk ettiği iddialarını da yanıtlayan Atalay, güvenlik güçlerinin sayısında azalma olmadığını, aksine arttığını ifade etti. Bölgedeki gelişmelere karşı oldukça tedbirli olduklarını dile getiren Atalay, "Terörle Mücadele Yüksek Kurulu başkanıyım. Düzenli toplanıyoruz. Güvenlik güçlerine, 'bunlar asayiş olaylarıdır, siz nerede bu tür sorun varsa müdahale edeceksiniz. Bunların çözüm süreciyle ilgisi yok. İstanbul'da nasıl müdahale ediyorsanız burada da edeceksiniz' talimatımız var" diye konuştu.
Atalay, bölgedeki hareketliliğin farkında olduklarını belirterek, "Orada bazı istemediğimiz şeyler oluyor. Bir yandan çözüm sürecini yürütüyoruz, bir yandan olay olduğunda en şiddetli şekilde müdahale ediliyor" dedi.
Güneydoğu'da devlet otoritesinin ortadan kalkmadığını kaydeden Atalay, "Herkesin her yere rahatça gidebildiği bir ortam var. Hangi köye isterseniz rahatça gidebilirsiniz. Hiçbir sorun olmaz" diye konuştu. Güvenlik güçlerinin yerinde durduğunu ifade eden Atalay, "Bakanlığım döneminde EMASYA protokolünü kaldırdık. Protokol askere yetki veriyordu. Şimdi vali veya kaymakamın emri ya da izniyle oluyor" dedi.
Terör örgütünün vergi koyması gibi konuları yakından takip ettiklerinin altını çizen Atalay, bu sorunları çözmeyi amaçladıklarını söyledi. Atalay, bölgenin en huzurlu dönemini yaşadığını kaydederek, ekonomik hayatın canlandığını, insanların şiddete başkaldırdığını, bölgenin daha yaşanılır hale geldiğini herkesin gördüğünü ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER