ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 22:10

"Çözüm süreci keşke 15-20 sene önce yapılsaydı da bu kadar kan dökülmeseydi"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bugün bizim yapma cesaretini gösterdiğimiz çözüm süreci keşke 15-20 sene önce yapılsaydı da bu kadar kan dökülmeseydi" dedi.

Çağlayan, bir iş adamı tarafından Hal Mahallesinde kurulan çadırda düzenlenen "Çözüm sürecine katkı yemeği"nde yaptığı konaşmada, Türkiye'nin 30 yılda gencecik evlatlarını kaybettiğini, ekonomik anlamda da ciddi yaralar aldığını ifade etti.

Türkiye'de Türkün-Kürde, Kürdün-Türke, Arabın-Türkmene, Türkmenin-Araba, Alevinin-Sunniye, Sunninin-Aleviye bir üstünlüğünün olmadığını belirten Çağlayan, şöyle konuştu:

"Bu ülke hepimizin. Bu ülke Türkün, Kürdün, Arabın, Lazın, Çerkezin de ülkesi. Biz, bir ve beraber büyüdük. Allah'ın izniyle yine beraber olacağız. Kötü günleri geride bıraktık. Aslında bu Türkiye'ye dışarıdan verilmiş olan bir görevdi. Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden, kardeşliğinden, birlik ve beraberlğinden endişe edenlerin bize kurmuş olduğu bir tuzaktı. Malesef Türkiye bu tuzağı yedi, yuttu. Aradan geçen 30 yıldan sonra yine birlik ve beraberlik içerisinde, bu ülkenin bütün katmanları, bu ülkenin sahibi olarak bir ve beraber olmaya karar verdi."

Türkiye'de artık birlik ve beraberliğin inşa edildiğini dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti:

"Birleştiren olmalıyız, ayıştıran olmak kolay. Bölmek kolay ama birleştirmek, birleşmek zordur. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Türkiye uzun yıllar bu azabı boşu boşuna yaşadı. Ancak cesur insanlar, cesur karar alabilirdi. Hükümet olarak biz bu cesareti gösterdik. Bu yoldan asla geri dönmeyeceğiz. 'Gençlerimiz ölmeyecek, anaların gözyaşlarını dindireceğiz' diyerek yola çıktık. Altı aydır artık ölüm haberi gelmiyor. Bugün bizim yapma cesaretini gösterdiğimiz çözüm süreci keşke 15-20 sene önce yapılsaydı da bu kadar kan dökülmeseydi."

Gezi Parkı olayları

Bakan Çağlayan, Taksim Gezi Parkı olaylarına da değindi.

Çağlayan, şunları söyledi:
"Bu kan emiciler, faizleri ve hortumları kesildiği için Türkiye'yi olduğundan farklı bir ortama getirip, olduğundan farklı bir döneme sokup Türkiye'yi yeniden faiz lobisinin cirit attığı bir yer haline getirmek istiyorlar. Evelallah güçleri yetmez. Hevesleri kursağında kaldı ve kalacak. Olayların nereye tırmandığını gördünüz. Çözüm sürecinin sabote edilmesi ve Türkiye'nin elde ettiği ekonomik başarılardan haz etmeyen, bir milyar dolar için kapısında bekletilen bir Türkiye'yi arzulayanların tegahıdır bu. Yapılan masumane eylemleri bunun dışında tutuyorum. Zaten o insanlar sahayı terk ettiler, çıktılar. Çünkü işin içerisine marjinal grupların ve manüpüle etmek isteyenlerin devreye girdiğini gördüler."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER