ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 15:14

Coşkulu kalabalık Başbakan'ı bekliyor

Coşkulu kalabalık Başbakanı bekliyor

Başbakan Erdoğan’ın Lyon’da katılacağı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 10. kuruluş yıl dönümü etkinliğinin düzenleneceği 22 bin kişilik salon dolmaya başladı.


EUREXPO salonundaki etkinlik için sabah erken saatlerden itibaren Fransa’nın yanı sıra Avrupa’daki çeşitli ülkelerinden gelenler güvenlik kontrollerinin ardından salona alınmaya başlandı.

Ellinde Türk bayrakları taşıyan kalabalıktaki bazı kişilerin üzerinde “Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan”, “Gönlümüz seninle", "Seni çok seviyoruz uzun adam” yazılı dövizler taşıdıkları görüldü.

Etkinliğe katılmak için gelenlerden Bünyamin Dağ, “Başbakanımız için geldik. Buraya 150 kilometre mesafeden geldik. İşimizi gücümüzü onun için bırakıp geldik” dedi.

Hüsamettin Oral da “Başbakanımızı, yani dünyanın liderini karşılamak için geldik. O çok çalışıyor, onu çok seviyoruz. Biz çalışanın hizmet edenin yanındayız” diye konuştu.

İlyas Şenler ise Türkiye’nin son yıllarda devrim yaşadığını belirterek “Biz çalışanı seviyoruz. O dünya lideri. Hangi parti iyi çalışırsa onun peşinden gideriz. Tayyip Erdoğan’a aşığız. Avrupa’ya medyan okuyan bir lider” ifadesini kullandı.

Sümmani Uyanık ise “Başbakanımızın liderliğini kişiliğini çok seviyoruz. Türkiye Cumhuriyet vatadaşları arasında ayrım yapmamasından dolayı çok seviyoruz” dedi.

Selvihan Torun da “Başbakanımızı desteklemek için ailece geldik. Biz her zaman onun yanında olacağız. Fransa’da onu seven herkes bugün burada. Bayram var. Onu çok seviyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, etkinliğe katılanlar arasında Arapların da olduğu görüldü. 

Başbakan Fransa'nın başkenti Paris'ten Lyon'a gitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) kuruluşunun 10. yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'ten Lyon'a gitti.

Başbakan Erdoğan, Paris Büyükelçiliği'ndeki kahvaltılı toplantının çıkışında, Paris Kazak Türk Derneği'nin hediye ettiği Kazak milli kıyafeti "çaban" giydi. Dernek temsilcileri Başbakan'a ayrıca, Kazak Türklerinin milli çalgısı "dombıra" hediye etti.

Erdoğan ve beraberindeki heyet, Paris'teki temaslarını tamamladıktan sonra Charles de Gaulle Havalimanı'ndan Lyon'a hareket etti. Erdoğan, Lyon'daki 22 bin kişilik Euroexpo salonununda düzenlenecek UETD'nin kuruluşunun 10. yıl etkinliklerine katılacak.

Başbakan Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve eski AB Bakanı Egemen Bağış eşlik ediyor.

Erdoğan, dün Elysee Sarayında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelmişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER