ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 11:08

Çocuğunun koluna damga veliyi kızdırdı


 Bir mağazanın oyun alanına bıraktığı çocuğunun koluna güvenlik gerekçesiyle damga vurulan veli, TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurarak bu uygulamanın durdurulmasını istedi.
    
Dilekçe sahibi İbrahim Ethem Gayretli, TBMM Dilekçe Komisyonu'na yaptığı başvuruda, 3 Şubat 2013 tarihinde eşiyle ve 2 çocuğuyla birlikte bir ev ürünleri satan büyük bir mağazanın Ankara şubesine gittiklerini, alışverişten sonra verdiği sözü yerine getirmek için çocuğunu ilgili mağazanın çocuk oyunu alanına götürdüğünü kaydetti.
    
Sırada beklerken sırası gelen veli ve çocuğunun ellerine üzerinde sıra numarası yazan damga-mühür yapıldığını gördüğünü belirten Gayretli, görevliye bu uygulamanın sebebini sorduğunu, güvenlik gerekçesiyle böyle bir uygulama yapıldığının söylendiğini aktardı. Gayretli, dilekçesinde şunları dile getirdi:
    
''Bu uygulamanın numara, etiket, bileklik şeklinde de yapılabileceğini, ayrıca bu durumun insanları aşağılayıcı bir uygulama olduğunu belirttim. Çünkü yaptıkları boyadan hem çocuklar hem de aileler rahatsız oluyordu; üstelik bu boya çıkmayan cinsten bir boyaydı. Kızıma verdiğim sözü yerine getirmek için mecburen ben de bu uygulamaya katlanmak zorunda kaldım.
    
Kızımın da benim de 2 gündür bu durumdan dolayı psikolojimiz bozuldu. Ertesi gün ilgili firmanın müşteri hizmetlerine durumu elektronik posta yoluyla ilettim. Gelen cevap 'Bu alanda, güvenlik nedeniyle çocuğu oyun alanına bırakan veliye çocuk teslim edilmektedir. Bileklik ya da numara kaybolma ihtimaline karşılık kullanılmamaktadır. Mühür bu yöntemler içerisinde en güvenlisi olarak görülmektedir. Yine de şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmıştır' cevabı gelmiştir.
    
Ben de bu maile karşılık bu uygulamayı İsveç ya da Norveç gibi ülkelerde uygulayıp uygulayamadıklarını sordum, başka mağazalarda da bu tarz çocuk oyun alanları olduğunu ve böyle bir uygulamanın olmadığını belirttim.
    
Bu uygulama şahsıma ve milletim adına İsveç kökenli bu firmanın bizi aşağılaması, basit bir topluluk olarak görmesi, hayvanlara yapılan mühürleme sistemine benzer bir uygulama olarak devam ettirmesi kabul edilebilir değildir. Sizden bu uygulamanın kaldırılması için gerekli işlemleri başlatmanızı ve insanlarımızı aşağılayan bu uygulamaya bir an önce son verilmesi için gerekli girişimleri başlatmanızı acilen istiyorum.''
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER