ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 16:59

Çiçek: "Tezkere gelecek mi gelmeyecek mi bilmiyorum"


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'e henüz Irak ve Suriye ile ilgili bir tezkerenin gelmediğini söyledi. Gelmeyen tezkere hakkında yorum yapmanın doğru olmayacağına dikkati çeken Çiçek, "Hükümet neyi, nasıl takdir eder, gelecek mi gelmeyecek mi bilmiyorum." dedi.

    TBMM Başkanı Çiçek, Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası'nın meslekte 45 yılını dolduranlar için düzenlediği ödül törenine katıldı. Çiçek, program öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Meclis'in 1 Ekim'deki açılışından önce yaptığı sağduyu çağrıları hatırlatan Cemil Çiçek, "Başı dik, güçlü ve beraber yaşanacaksa bu çağrının her gün, her zaman hatırlanması gerekir" diye konuştu. Çiçek, "Özellikle çevremizde olup bitenler, dış dünyada olup bitenler, bunların Türkiye ile ilgisini daha yakınen tespit ettiğimizde birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Birlik ve ve beraberliğe giden yol da sağduyudan geçer. Uzlaşmadan geçer, oturup konuşmaktan geçer. Başka türlü yol ve yöntemler çıkmaz sokaktır." şeklinde konuştu. Çiçek, herkesin düşüncesini, kanaatlerini, beğenilerini söyleyebileceğini ve icap ederse protestosunu da yapabileceğinin altını çizdi. Ancak bunu yaparken kanunların dışına çıkılmaması konusunda uyarıda bulunan Çiçek, ikinci olarak da "En evvel kuralı koyanlar çıkmayacak." dedi. Meclis Başkanı "Biz hem kuralı koyar, o kuralın dışına kendimiz çıkarsak o da yakışık almaz, doğru da olmaz. Üçüncüsü, protesto yaparken, fikirlerimizi düşüncelerimizi söylerken, hiçbir zaman cebir ve şiddete itibar etmeyeceğiz. Bunun arkasında olmayacağız. Cebir ve şiddet söz konusu olduysa bunun karşısında amalı, fakatlı bunları mazur gören tavırlardan da kaçınacağız ki bu memlekette huzur olsun, güzellikler olsun. Onun için eğer bütün bunlarla beraber oluyorsa bir anlam ifade eder. Değilse hoş bir sada olarak söylem olarak söyleriz. Geçer gider. Onun için burada herkese görev düşer. En başta siyasetçiler olarak toplumun önünde olan başkalarına, neticede hepinize ve hepimize görev düşer." ifadelerini kullandı.

    Kendisine TBMM'de kamera sistemlerinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddialar da sorulan Çiçek, gelen her şikayeti havale ettiklerini belirterek, bu konularda hassas olduklarına vurguladı. "Onun için bir yanlışlık varsa netice itibarı ile sonucunu yargıda bilir, hep beraber biliriz. Sinek pis değil, mide bulandırır" diyen Çiçek, konuya ilişkin üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

    Çiçek, taraftar gruplarına yönelik operasyonlar hakkındaki bir soru üzerine ise "Bu gerginlik sıkıntılar, giderek kardeşliğin dostluğun en güzel örneklerinin sergilenmesi gereken statlarda yaşanıyorsa buna oturup bakmak lazım. Hepimizi üzecek olaylar gelişebilir. Onun için tedbiri baştan almak gerekir. Herkes eline, diline, beline sahip olsun." şeklinde konuştu.

    Hükümetin Suriye konusunda yeni bir tezkere başvurusu yapabileceği açıklamaları da sorulan Çiçek, henüz kendilerine ulaşmış bir tezkere olmadığını belirtti. Gelmeyen tezkere hakkında yorum yapmanın doğru olmayacağını söyleyen TBMM Başkanı, "Hükümet neyi, nasıl takdir eder, gelecek mi gelmeyecek mi bilmiyorum. Konuya ilişkin ayaküstü alınan cevaplarla Türkiye meşgul ediliyor. Hatırlıyorsanız hemencecik koalisyon güçleri kuruldu. Ertesi sabah da Suriye'ye müdahale yapılacak. Ben o zaman dedim ki 'Gerçekten böyle bir müdahale var mı? Varsa kimlerle olacak. O beyanlarıma bakın. Şimdi siz mi haklı çıktınız, ben mi haklı çıktım? Onun için bir iş olmadan, olup olacakmış gibi soru sorup vatandaşı meşgul etmeyelim. Kamuoyunu bu anlamsız tartışmalarla vakit geçirmeyelim. Eğer Hükümet böyle bir ihtiyaç duyuyorsa bunu tezkere olarak gönderir. Biz de bunu sizlerle paylaşırız. Bize gelmiş bir tezkere yok." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER