ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 20:09

Çiçek, Lüksemburg Meclis Başkanı ile görüştü


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Dün meydana gelen terör saldırısı nedeniyle 5 şehidimiz var. Türkiye terörle mücadele konusunda fevkalade hassastır, dostlarından daha yakın bir işbirliği beklemektedir'' dedi.
    
Çiçek, TBMM'de, Lüksemburg Temsilciler Meclisi Başkanı Laurent Mosar ile görüştü. TBMM Başkanı Çiçek, Lüksembur'un, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğin de son derece önemli olduğunu vurguladı.
    
İki ülke arasında son yıllarda önemli gelişmeler olduğunu ifade eden Çiçek, parlamentolar arasında da daha yakın bir işbirliğini gerçekleştirme arzusunu dile getirdi.
    
Türkiye'nin son 10 yılda bir çok alanda olduğu gibi hem yasal hem kurumsal önemli reformları gerçekleştirdiğini, uluslararası değerlendirme kuruluşlarının son açıklamasında da Türkiye'nin yatırım yapılabilecek ülke olduğunun ortaya koyulduğunu anımsatan Çiçek, ''Türkiye, bir fırsatlar ülkesidir. Bunun değerlendirilmesi iki ülke ilişkileri açısından da faydalı olur'' dedi.
    
AB üyeliğinin Türkiye açısından stratejik bir tercih olduğunu, Türkiye'nin AB'ye üye olmak istediğini ifade eden Cemil Çiçek, ''Bu talebimizi haklı kılan bir çok sebep var. Türkiye'nin en temel kurumları Avrupa'dan alınmış kurumlardır. Uyguladığımız yasaların neredeyse tamamı AB ile yakın ilişkiler sonucu ülkemize kazandırdığımız yasalardır'' diye konuştu.
    
Lüksemburg'un, AB konusunda Türkiye'ye verdiği desteğin artarak devam etmesini isteyen Çiçek, sözlerini, şöyle sürdürdü:
     ''Bu süreç uzadı. Hiç bir AB üyesi ülke yok ki ya da şu an aday ülke yok ki bu kadar uzun süre bu işi götürmüş olsun. O nedenle Türkiye'nin AB üyeliğinin ciddi şekilde değerlendirme konusu yapılması lazım.
    
Türkiye her geçen gün yapısal, kurumsal olarak reformları yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ancak bu müzakere sürecinde karşılaştığımız zorluklar, bazı AB üyesi ülkelerden gelen engellemeler var. Bunlar, kendi başımıza, kendi çabamızla aşılabilecek engeller değil. Dolayısıyla Lüksemburg'un bu yöndeki katkıları bizim için son derece önemli olacaktır.
    
Türk vatandaşlarına karşı vize uygulanıyor olması çok hakkaniyetli bir uygulama değil. Türkiye Gümrük Birliği'ne tam üye olmuş bir ülke, AB ile de müzakere yapıyor. AB üyesi olmayan, Gümrük Birliği üyesi olmayan ülkelere vize kolaylığı sağlanırken Türkiye'ye böyle bir engel koyulması çok doğru değil.
    
Biz şuna varız; Bunun yasadışı göçten kaynaklandığı iddiaları var. Biz, yasadışı göç ile ilgili geri kabul anlaşmasını vize ile beraber eşzamanlı olarak imzalayabiliriz. Böylece hakkaniyete uygun bir davranış olur, haksızlık ortadan kalkmış olur. Vize muafiyeti konusunda beklentimiz üst derecededir.
    
Sizden bir başka beklentimiz; Terörle mücadele konusunda daha ileri bir işbirliğidir. Sizinle şu anda görüşürken dün meydana gelen terör saldırısı nedeniyle 5 şehidimiz var. Türkiye bu konuda fevkalade hassastır, dostlarından daha yakın bir işbirliği beklemektedir. Türkiye, bütün bu reformları terör baskısı altında gerçekleştirmektedir. PKK, yasal görüntüler altında kara para aklama faaliyetlerini sürdürüyor. Avrupa'dan gerek kaynak, gerek eleman temini, eğitim imkanları, lojistik destek başta olmak üzere bir çok faaliyeti sürdürüyor. Özellikle parasal faaliyetler, ki bunlar kara paradır, bu konularda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Lüksemburg'lu dostlarımızdan yüksek bir hassasiyet ve işbirliği bekliyoruz.''
    
     ''Tarihçilerin konusu''

    
Çiçek, Lüksemburg'dan, sözde Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili adil, objektif tavrını sürdürmesini beklediklerini belirterek, ''Bu konu tarihçilerin konusudur. Siyaset kurumlarının, tarihi olayla ilgili karar vermeleri yanlıştır. Tarihçilerin yapacağı çalışma bizim de kabul edeceğimiz ve destek vereceğimiz bir çalışmadır. Bu konudaki adil ve objektif tutumunuzu sürdürmenizi bekliyoruz ve şu anki tutumuzu takdirle karşılıyoruz'' dedi.
    
Türkiye'nin Kıbrıs'ta kalıcı bir barıştan yana olduğunu, siyasi çözüme de destek verdiğini ifade eden Çiçek, ''Bunun en açık ispatı 2004 yılında yapılan referandumdur. Türkiye ve Türk tarafı çözüm istedi, Rum tarafı istemedi. Bu, BM önündeki en uzun ihtilaftır, AB ile ilişkilerimizin önündeki en önemli engeldir. Burada da en önemli sorun Rum tarafındaki irade eksikliğidir. Biz Lüksemburglu dostlarımızdan eşit muamele ilkesi çerçevesinde Kıbrıs Türkü'ne karşı daha pozitif ve dengeli bir yaklaşım tutum içerisinde olmalarını arzu ediyoruz'' diye konuştu.
    
Lüksemburg'u, 2013-2014 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği dolayısıyla tebrik eden Çiçek, 2016 yılı Türkiye'nin yeniden adaylığına desteği için de teşekkür etti.
    
Çiçek, 2020 yılı yaz olimpiyatları için de destek istedi.
    
     ''Türkiye'nin haklı tutumuna katılıyoruz''
    
Lüksemburg Temsilciler Meclisi Başkanı Mosar da Çiçek'i Lüksemburg'a davet etti.
    
Lüksemburg'un Türkiye'nin AB üyeliğine kuvvetli bir destek verdiğini belirten Mosar, AB ve Türkiye için birliğin çok faydalı olacağını kaydetti.
    
Türkiye'nin Anayasa reformlarını takdirle karşıladıklarını dile getiren Mosar, iki ülke arasında ilişkileri geliştirmek için fırsatların bulunduğunu söyledi.
    
Türkiye AB ilişkilerinde çok şey yapıldığını ancak özellikle de insan hakları alanında geliştirilmesi gereken noktalar bulunduğunu ifade eden Mosar, ''Bütün bu yapılan işlere atılan adımlara, idam yasasının yeniden kabulünü hiç bir faydası olmayacaktır. Ümit ederim ki böyle bir yasa tekrar kabul edilmez'' dedi.
    
Vize konusunda Türkiye'nin haklı tutumuna katıldıklarını ifade eden Mosar, Lüksemburg'un, Türk vatandaşlarına en kısa zamanda vizeleri verme gayretinde olduğunu bildirdi.
    
Terörle mücadelede Türkiye'nin sonuna kadar desteklediklerini söyleyen Mosar, ''Para aklama konusunda yasalarımız çok sıkı. Böyle bir durum olduğu zaman Türk yetkililerle bilgi alışverişi hemen yapılacaktır. Benim bilgim dahilinde, Lüksembrg'daki finansal merkez şimdiye kadar PKK ile ilgi para aklama konusuna girmedi'' ifadelerini kullandı.
    
Sözde Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili olarak da Mosar, Lüksemburg parlamentosunun, Fransa senatosunun tam aksine, bu konulara girmediğini, Türkiye'nin içişlerine dahil olup bir karar alma yetkisini kendinde bulmadığını söyledi.
    
Kıbrıs'ta, Kıbrıs Türkleri'nin bir kenara atılıp sorunun çözülemeyeceğini belirten Mosar, Kıbrıs'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini, burada Türkler'le de görüşme imkanı bulduğunu aktararak, ''Kendileri en kısa zamanda iki halkın bir arada yaşamasını bekliyorlar'' dedi.
    
Mosar, Türkiye'nin 2020 yaz olimpiyat oyunları adaylığıyla ilgili, ''Türkiye'nin olimpik oyunlara ev sahipliği yapması gerektiğine inanıyorum'' dedi.
    
Çiçek, daha sonra Mosar onuruna öğle yemeği verdi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER