ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:34

Çiçek, grupları toplantıya çağırdı


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, grup toplantılarına yüksek düzeydeki ziyaretçi katılımının bazı endişeleri de beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Çiçek, Meclis’teki parti gruplarına gönderdiği yazı ile grup temsilcilerinin konuyla ilgili yapılacak toplantıya davet etti.

    Cemil Çiçek, siyasi parti gruplarına gönderdiği yazıda, siyasi partilerin haftalık grup toplantılarına seçmen katılımının yoğunlaşmasının, başta güvenlik ve Meclis iç düzeninin temini olmak üzere çeşitli sorunlara yol açtığını bildirdi. 4 siyasi parti grubu toplantılarının aynı gün peş peşe yapılmasına dikkat çeken Çiçek, “Salı günleri Meclis’e gelen ziyaretçi sayısı bazı günler 12 bini geçmekte ve girişte ziyaretçilere verilen yaka kartları tükenmektedir.” dedi.

    Yasama faaliyetinin gerçekleştirildiği tarihi binanın ne fiziki olarak ne de hizmet bakımından bu denli kalabalığı ağırlamaya müsait olmadığını aktaran Çiçek, öte yandan içinden geçilen dönemin hassasiyetleri nedeniyle güvenlik birimlerinin Meclis'te bir kısım eylemlerin olabileceğinden endişe duyduğunu aktardı.

    Grup toplantılarını izlemeye gelen kalabalık gruplar içerisine iyi niyetli olmayan kişilerin sızmasının ihtimal dahilinde olduğunu ifade eden TBMM Başkanı, “ Bu tablo, muhtemeldir ki hepimizi derinden üzecek bir kısım riskleri taşımaktadır. Esasen bu durum geçmişte de siyasi parti gruplarımıza bildirilmiştir.” diye konuştu.

    Çiçek söz konusu yazıda şu görüşlere yer verdi: “Siyasi tarihimize ve grup geleneğimize bakıldığında; grup toplantılarının o gruba mensup milletvekilleri ile üst yöneticilerin görüş alışverişinde bulunduğu, haftalık siyasi gündemi değerlendirdiği platformlar olduğu görülecektir. Ancak uzunca bir zamandan beri bu toplantılar, içtüzük ve grup yönetmeliklerinin anlamına uygun olmaktan çıkmış olup, eylem potansiyeli taşır hale gelmiştir. Grup toplantılarındaki siyasi atmosfer ve atılan sloganlar, izleyicilerdeki hassasiyeti üst noktalara taşımaktadır. Böyle bir durumda farklı siyasi partilere mensup seçmenlerin aynı binada toplanıp birbirleriyle karşılaşması güvenlik bakımından arzu edilmeyen sonuçlara yol açabilir. Her geçen hafta daha kalabalık seçmen gruplarının grup toplantılarına davet edildiği gerçeği göz önüne alındığında, mevcut durumun sürdürülebilir olmadığı görülecektir.''

    Meclis Başkanı Çiçek, bu durumun ortaya çıkardığı sorunları ve alınacak tedbirleri görüşmek üzere grup temsilcilerinin 8 Mart Cuma günü saat 10:30’da yapılacak toplantıya katılmasını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER