ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 09:25

CHP'ye İstanbul'da şok!

CHPye İstanbulda şok!

CHP'ye aday dayattığı için teşkilatları isyan ettiren Eşbaşkan Sarıgül, parti tabanını da rahatsız etti.


İstanbul'da yerel seçim çalışmaları hızla devam ederken Denge Araştırma şirketi, son anketiyle İstanbul'un nabzını tuttu. Veriler 46 gün sonra başkanını seçecek İstanbul'da, Mustafa Sarıgül'ün de CHP'ye çare olamadığını ortaya çıkardı. Sarıgül, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranına dahi yetişemedi. 2009 seçimlerinde CHP'nin İstanbul adayı Kılıçdaroğlu, yüzde 37'lik bir oy oranına ulaşmıştı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçimde 'Sarıgül'e oy veririm' diyenlerin oranı ise ancak yüzde 33.3'te kaldı. Bu düşüş, son günlerde partide gündemden düşmeyen 'aday dayatması' tartışmaları nedeniyle Sarıgül'e parti tabanının tepkisi olarak yorumlandı. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde İstanbul'da yüzde 31.2 oranında oy alan CHP'nin bugün yapılacak bir seçimde kararsızlar dağıtılmadan önceki oyu yüzde 29.8'de kaldı.

CHP'Lİ SEÇMEN DE İNANMIYOR

Mustafa Sarıgül'ün CHP içindeki konumunu gösteren en önemli ayrıntı ise CHP'lilerin Sarıgül'e inancını belli eden veriler oldu. Seçimde CHP'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin sadece yüzde 72.6'sı CHP'nin kazanacağına olan inancını beyan ederken, partililerin yüzde 27.4'ü ise Sarıgül'ün belediye başkanı seçileceğine inanmadığını kaydetti. CHP tabanında 'Seçimleri Kadir Topbaş kazanır' diyenlerin oranı yüzde 12,1'i buldu. Fikir beyan etmeyenler ve diğer partilere mensup adayların kazanacağını düşünenlerle birlikte CHP'lilerin yüzde 30'a yakınının Sarıgül'e seçimlerde güvenmediği ortaya çıktı. İstanbullular, hangi partiye oy verecekleri ayırt edilmeksizin, '30 Mart 2014 seçimlerini sizce hangi parti kazanır?' sorusuna ise yüzde 55.8 oranında 'AK Parti' derken, yüzde 25.5 oranında ise CHP'yi tercih etti. AK Parti'ye oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 92.3'ü Kadir Topbaş'ın kazanacağına inandığını dile getirdi. AK Parti'li seçmenin sadece yüzde 0.1'i CHP'ye şans verdi.

Vaat ve projeleri inandırıcı değil

Yenişafak'ın hbaerine göre, Denge Araştırma, ankete katılan vatandaşlara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylarının proje ve vaatlerine güvenip güvenmediklerini de sordu. Ortaya çıkan sonuçlara göre ankete katılan vatandaşlardan yüzde 53,3'ü Kadir Topbaş'ın proje ve vaatlerini inandırıcı bulduklarını, yüzde 22,4'ü ise inandırıcı bulmadığını belirtti. Mustafa Sarıgül'ün proje ve vaatlerinin de inandırıcılığını soran Denge Araştırma'nın verilerine göre, vatandaşların yüzde 30,7'si Sarıgül'ü inandırıcı bulduğunu belirtirken yüzde 38,4'ü inandırıcı bulmadığını kaydetti. Anket İstanbul'un 36 ilçesinde yapıldı. Ankete katılan 3 bin 66 kişiden yüzde 50'den fazlası 44 yaş altı kişiler oldu. Katılanların yüzde 54'ü erkek olarak belirtilirken yüzde 35,5'u ilkokul mezunu, yüzde 32,6'sı ise ev hanımı olarak kaydedildi.

Topbaş'a büyük destek

Denge Araştırma'nın şubat ayında 36 ilçede 3 bin 66 kişiyle görüşerek elde ettiği veriler ışığında hazırladığı anketinde halka İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, olası genel seçimler, Kadir Topbaş'ın imajı, başarı profili ve kentin önemli sorunları soruldu. Vatandaşların yüzde 56,9'u Topbaş'ın eleştirilecek bir yönü olmadığını kaydederken, yüzde 65,8'i ise 'Topbaş'ı başarılı buluyorum' dedi. Topbaş'ın en beğenilen çalışmaları ise toplu taşıma ve ulaşım alanındaki çalışmaları oldu. Ankete katılan vatandaşların yüzde 58,1'i İstanbul'un çözülmesi gereken en acil sorununun trafik olduğunu ifade etti. Vatandaşların yüzde 50,8'i İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın en beğenilen icraatının ulaşım ve toplu taşımaya ilişkin çalışmaları olduğunu ifade etti. Ankete katılanların yüzde 49,8'i ise 'Başarısız hizmeti yok' dedi. 'Yarın bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna İstanbullu seçmenler içinde AK Parti diyenlerin oranı yüzde 47.7 oldu. CHP diyenler ise yüzde 35.6 da kaldı. Bu sonuçlara göre 2009 seçimleri baz alındığında AK Parti yüzde 7.7, CHP yüzde 2 arttı.

AK Parti \%51

Yerel seçimler öncesi İstanbul seçmeninin nabzını tutan Denge Araştırma'nın anket sonuçlarına göre AK Parti adayı Kadir Topbaş'ın oyu kararsızların dağıtılmasıyla yüzde 51.1, CHP adayı Mustafa Sarıgül'ün oyu ise yüzde 37,1 oldu. Anket sonuçlarına göre bir önceki seçimde CHP'ye oy veren seçmenlerin yüzde 6,2'si ile MHP'lilerin yüzde 19,5'i, oylarını Kadir Topbaş'a vereceklerini söylerken, MHP seçmeninin yüzde 23,4'ü ise Sarıgül'ü tercih edeceklerini belirtti. Bu durum, MHP'nin yarıya yakın seçmeninin oylarını Topbaş ile Sarıgül arasında dağıtacağını ortaya koydu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER