ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 18:03

"CHP'ye geri dönmeyeceğim"


CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, partiye tekrar geri dönmeyeceğini belirterek, bundan sonra bağımsız milletvekili olarak çalışmalarını sürdüreceğini bildirdi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Fırat, istifasının kesinlikle tek bir kişiye endeksli ya da tek bir söze bağlı olarak gelişen bir durum olmadığını vurguladı.

İstifaya götüren süreci çok detaylandırmayacağını dile getiren Fırat, "Ana dilde savunma hakkına ilişkin kanun teklifi görüşmeleri sırasında, sataşma gerekçesiyle parti grubu adına söz almış olan ve daha önce parti genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü görevini yapmış bulunan, halen PM üyeliği görevini yürüten arkadaşımızın, 'Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz', 'Türkiye'de Kürt sorunu yoktur', 'Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız' şeklinde sarf ettiği cümleler ve bu cümlelerin de birkaç milletvekili hariç, Genel Kurul'da bulunan CHP Grubu milletvekili arkadaşlarımızın neredeyse tamamı tarafından alkışlanmış olması son bir kırılma noktası olmuştur. Bu anlayışın, bir zamanlar, birilerinin 'Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı...' anlayışından bir farkı yoktur. Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürt'üm. Hiçbir bir zaman, bir halkı mensup olduğu kimlik nedeniyle de diğer bir halktan üstün görmedim. Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak başlatılmış bulunan bu sürecin, eşitlik ve özgürlük temelinde bir çözüme evrilebilmesi için gerekli katkının sunulması gerekirken, sorunun çözümüne engel, çözümü zorlaştıracak bir yaklaşım içine girilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar yaşanan süreç nedeniyle partisinden istifa ederek bağımsız milletvekili olarak devam etmeyi uygun gördüğünü anlatan Fırat, bundan sonra da eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayış temelinde, genelde tüm Türkiye halklarının, özelde Adıyamanlı hemşehrilerinin emrinde bağımsız milletvekili olarak çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER