ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 00:06

CHP'ye Ergenekon uyarısı


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Akil İnsanlar Heyetindeki kişilere yönelik eleştirilere tepki göstererek, ''Akil İnsanlar Heyetini, tahkir ve tezyif eden bazı yazı ve beyanlar var. Bunlar sadece yapanları küçültür. İyi niyetle sadece gönüllülük esasına dayalı olarak, hiçbir menfaat gözetmeden, memleket meselesinde elini taşın altına koyan bu insanlara hakaret etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bunu yapanlar sadece kendi kalitelerini ortaya koyuyorlar'' dedi.
     Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.
     Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Marmara bölgesi milletvekilleri ve teşkilat yöneticileriyle yaptığı toplantıda yeni yapılan bir anketin sonuçlarının da açıklandığını anlatan Çelik, anket sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaştı.
    
     -AK Parti'nin oyu yüzde 52,9 seviyesinde-
    
     KONDA isimli kamuoyu araştırma şirketinin Türkiye genelinde yaptığı anketin sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 52,9'unun, ''bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz'' sorusuna ''AK Parti'' cevabı verdiğini anlatan Hüseyin Çelik, anket sonuçlarına göre CHP'nin yüzde 22, MHP'nin yüzde 12,7, BDP'nin yüzde 6,9 diğer partilerin ise yüzde 5,5 civarında olduğunu açıkladı.
     AK Parti olarak, ANAR, POLLMARK ve DENGE isimli 3 farklı kamuoyu araştırma şirketine çapraz denetleme yöntemiyle düzenli olarak kamuoyu araştırması yaptırdıklarını ifade eden Çelik, bu anketlerin, her ay Türkiye genelinde yapıldığını kaydetti. Çelik, ''Bu anketlerde biz gerçek anlamda nabız tutmak, yüzümüze ayna tutmak istiyoruz. Şişirme anketlere hiçbir zaman iltifat etmedik. Ismarlama anketlere, bir partinin oylarını yükseltmeye, bir partinin oylarını düşürmeye yönelik anketlere hiçbir zaman tevessül etmedik, etmeyeceğiz'' dedi.
    
     -Karadeniz ve Ege'ye çözüm süreci ziyaretleri-
    
     Kısa bir süre önce bir gazetede yer alan ve ''AK Partili seçmenlerin sadece yüzde 40'ının çözüm sürecini desteklediği'' yönündeki anket sonucunun gerçeği yansıtmadığını da ifade eden Çelik, 21 Mart'taki Nevruz'dan önce Türkiye genelinde yapılan anket sonuçlarına göre çözüm sürecine desteğin yüzde 58 seviyesinde olduğunu söyledi. AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Mesela Karadeniz'de yüzde 15'e yakın 'fikrim yok' diyen insanlar var. Demek ki bu insanların bilgilendirilmesi gerekiyor. Bundan dolayı 5-14 Nisan tarihleri arasında bakanlarımız ve genel başkan yardımcılarımız tarafından Karadeniz'e ziyaretler yapılacak. Yerel basında programlar yapılacak. Açık veya kapalı salon toplantıları yapılacak. Çarşı, pazar gezilerek esnafla mesele paylaşılacak. İlk etapta Karadeniz ve Ege bölgesine bu ziyaretler yapılacak. 21 Mart'tan önce yapılan bu anketler, 21 Mart'tan sonraki somut gelişmelerin ardından kamuoyu desteğinin artacağını tahmin ediyoruz. 21 Mart'tan önceki anketlerde bile 'fikrim yok' diyenlerin bir kısmını diğer tarafa bir kısmını da sürece destek tarafına eklediğimizde bile yüzde 64'e varan bir desteğin varlığını öngörebiliriz.''
     Hüseyin Çelik, ''Çözüm süreci öngörülen şekilde devam ediyor. Siyasi iradenin iradesiyle başlayan, devletin çeşitli kurumları tarafından yürütülen bu çözüm süreci öngörülen şekilde devam ediyor. Bu sürece katkı sunabilen herkese kapımız da gönlümüz de açıktır ama katkı sunmayanlar da lütfen ateşe benzinle gitmesinler'' dedi.
     Akil İnsanlar Heyetindeki isimlere yönelik eleştirilere tepki gösteren Çelik, ''Heyeti, tahkir ve tezyif eden bazı yazı ve beyanlar var. Bunlar sadece yapanları küçültür. İyi niyetle sadece gönüllülük esasına dayalı olarak, hiçbir menfaat gözetmeden, memleket meselesinde elini taşın altına koyan bu insanlara hakaret etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bunu yapanlar sadece kendi kalitelerini ortaya koyuyorlar'' diye konuştu.
     Akil İnsanlar Heyetinin ''Türkiye'nin birikimi'' olduğunu söyleyen Çelik, ''Sağdan insanlar var, soldan insanlar var. Müslim var, gayrimüslim var. Sünni var, Alevi var. Burada İslamcı var, burada kadın var. Doğu'dan var, Batı'dan var. Bu 63 kişiye, 'siz 63 kişilik bir liste yapın' desek, 63 farklı liste çıkar. Elbette Türkiye'de akil insanlar, 63 kişiden ibaret değildir. Bunlar bir örneklemdir. Birini sen akil bulmazsın başkası bulur'' şeklinde konuştu.
     Akil İnsanlar Heyetinin, ''Damat Ferit Paşa zamanındaki heyet-i nasiha''ya benzetilmesine de tepki gösteren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Hele hele bazı köşe yazarları cehaletini o kadar açık ediyor ki Osmanlı'daki bütün tamlamalar, müennestir. Bu adamlar bunu da bilmez. Siz daha neyi nasıl yazacağınızı bilmezken, memlekete vereceğiniz aklı kendinize saklayın. Beğenmeyebilirsiniz. 'Şu olmasın, şu olsun' diyebilirsiniz ama bu insanlara hakaret etmek, bu heyetin oluşmasında katkıdan bulunan iradeye hakaret etmek doğru değildir. Herkesi memleketimiz, milletimiz için hayati olan bu meselede sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Biz gelecek seçimleri düşünerek değil, gelecek nesilleri düşünerek bu işe talibiz.''
     Sorunun çözümü için yurt genelinde büyük bir ümidin olduğunu vurgulayan Çelik, ''Biz romantik iyimserlerden değiliz. Bu işin çok kolay olmadığının da farkında değiliz. Biz realist iyimseriz. Herkesi bu sorumluluk içinde davranmaya davet ediyoruz'' dedi.
    
     -CHP'ye Ergenekon uyarısı-
    
     Basın toplantısında iddia edilen Ergenekon terör örgütü yargılamasıyla ilgili davada gelinen noktaya da değinen Çelik, CHP'ye sağduyu çağrısı yaptı. AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Savcının mütalaasını da çıkan kararı da beğenmeyebilirsiniz ama mahkemeye baskı yapmaya yönelik, mahkemeyi kendi doğrultunuzda etkilemeye yönelik ve adaleti çalıştırmamaya yönelik bu gayretleri antidemokratik ve kesinlikle olmaması gereken tavırlar olarak değerlendiriyoruz'' dedi.
     ''Bu marjinal grupların, nöbetçi protestocuları var. Bazı yerlerde kadrolu protestocuları var. Bunların goygoycuları var, bir yerde bir şey olduğunda hurra oraya akın ederler ama yargıyı çalıştırmamak için hele şiddet ve kaba kuvvete tevessül ederseniz tabii ki gerekli tedbirler alınacaktır'' diye konuşan Çelik, şöyle devam etti:
     ''Biz şimdiden CHP'yi uyarıyoruz. Milletvekiliniz bariyerlerin üzerinden atlayacak, jandarmanın yakasına yapışacak. Onlar, mahkemenin selametini, oradaki hakimlerin savcıların can güvenliğini sağlamayacaklar. Size, 'buyrun yakın yıkın' diyecekler öyle mi- Orada olabileceklerin sorumlusu CHP'dir. Herkes aklını başına alsın. CHP'ye bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.''
     CHP'nin anamuhalefet partisi olarak, her 4 seçmenden 1'inin oyunu aldığını kaydeden Çelik, ''Ama CHP marjinal grupların peşine takılmış gidiyor. Takmışlar CHP'nin burnuna halkayı peşlerinden sürüklüyorlar'' dedi.
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salı günü TBMM Grubu'ndaki konuşmasında çözüm sürecine yönelik hiçbir değerlendirmede bulunmadığını hatırlatan Çelik, ''Çobana sorsanız çok bilgisi var. Çobanın bu konuda çok şey biliyor''dedi.
     CHP kurmayların, ''Başbakan Erdoğan'ın oğlunun gemisinin, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler kopukken bile İsrail'e mal taşıdığı''na ilişkin iddiasına da cevap veren AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Bu gemilerin çoğu bizatihi gemi sahipleri tarafından çalıştırılmıyor. Bunlar kiraya veriliyor ama kiraya verdiğiniz bir firmanın hangi ülkeye, hangi malı götürüp, getirecek bu sizin takdirinizde değildir. Diyelim ki böyle bir şeyin olduğunu var sayalım, nereye varıyorsunuz, ne elde edeceksiniz'' diye konuştu.
    
     -''Daha çok kan dökün dese bundan mutlu mu olacaksın-''-
    
     Muhalefeti, ''İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine bile siz sevinmediniz ve buna da kulp buldunuz'' sözleriyle eleştiren Çelik, şunları kaydetti:
     ''İsrail özür diledi ama bir sorun bakalım niye diledi. Kendisine bu iyiliği çok gören bir zihniyet var. Standart&Poors Türkiye'nin kredi notunu yükseltiyor. Ne kadar olumlu bir gelişme olsa, bundan rahatsız olan bir muhalefet anlayışı var. 'Bunlar hepsi iktidarın karnesine artı puanlar getiriyor. İktidarı sallayacak bir şey çıksa da sevinsek' düşüncesindeler. Ülkemiz adına olan olumlu gelişmelerden sevinç duymamız lazım.''
     Eleştirilerini sürdüren Çelik, ''PKK örgütünün lideri, 'silahları susturun' diyor ama 'bunun altında ne var-' diyorlar. 'Daha çok kan dökün' dese bundan mutlu mu olacaksın- Türkiye'nin kredi notunun yükselmesi, İsrail'in özür dilemesi sizi sevindirmiyor. Sizi ne sevindirecek. Devlet adamı sorumluluğuyla hareket etmemiz, lütfen zaaf olarak algılanmasın'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER