ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 11:51

CHP'nin "Tutum Belgesi"


CHP'nin on soruya verilecek cevapları içeren "Tutum Belgesi"nin, terörün doğurduğu sonuçları ortadan kaldırmak amacıyla, başta kanun teklifleri olmak üzere partinin son yıllardaki çalışmalarını içerdiği bildirildi.
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP'nin tutum belgesinde, çözüm sürecine yönelik tavrını, 10 soruya verilen 10 cevapta toplayacağını anımsattı.
     CHP'nin tavrının aslında çok net olduğunu dile getiren Oran, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konuda iktidar partisine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a üç kere "zeytin dalı" uzattığını savundu.
     "Genel Başkanımızın uzattığı bu zeytin dallarına Başbakan, yumruk ile karşılık verdi" değerlendirmesini yapan Oran, son iki yılda konuyla ilgili TBMM'de ise 20'den fazla kanun teklifi verdiklerini anımsattı.
     Bu kanun tekliflerini terörün doğurduğu sonuçları ortadan kaldırmak amacıyla TBMM Başkanlığına sunduklarını anlatan Oran, bu konuda yaptıkları çalışmaları da çeşitli broşür ve kitapçıklarda topladıklarını kaydetti.
     Önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacakları "Tutum Belgesi"nin de aslında o çalışmalardan oluştuğunu ifade eden Oran, şöyle devam etti:
     "Tutum Belgesi, CHP'nin bu süreçte nereden nereye geldiğinin, bir çerçeve belgesi olacak. Bir politika belgesi aslında. Bize soru soruluyor. Esasında soru sorulması gereken, iktidar. Bizim bu konuda pozisyonumuz net, almış olduğumuz tavır net. Yapıcı ve çözümcü duruşumuz ortada. Şu anda da zaten biz bu sürece aktif olarak muhalefet yapmıyoruz, eleştiriyoruz. Çünkü, 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti'nin baktığınız zaman gelmiş olduğu hukuk dışı, yasa dışı durum çok uygun değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hem içeride hem dışarıda itibarını kaybetmiş durumda. Yıllardır terör örgütü diye adlandırılması için uğraştığımız PKK, bugün terörist değil, aktivist olarak Avrupa'da yeniden tanımlanmaya başlandı. 30 yıldır şiddet, terör uygulayan örgüt, şu anda aktivist olarak geçiyor. Bu, gerçekten hükümetin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yapmış olduğu çok büyük bir ihanettir."
    
     -Metin AB, AGİT gibi kuruluşlarla da paylaşılacak-
    
     Gelinen süreçte Başbakanın görüşlerini açıklamadığını iddia eden Oran, hem CHP'nin hem de halkın bu konuda Başbakanın açıklamalarını beklediğine dikkati çekti.
     Oran, söz konusu Tutum Belgesi'nin 4 Mayıs'ta yapacakları Parti Meclisi toplantısında veya sonrasında açıklanabileceğini bildirdi.
     Tutum belgesinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından, metin İngilizce'ye çevrilerek Ankara'da büyükelçiliklerle Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, AB ve AGİT gibi kuruluşlara da gönderilecek.
     Öte yandan CHP'nin, daha önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı 16 maddeye ilişkin "demokrasi ve özgürlük bildirgesi" hazırlığının ise sürdüğü öğrenildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER