ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 17:04

CHP'nin Tunceli mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Herkesin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye'yi yeniden yaratacağız" dedi.
Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli'de partisince Kışla Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP Tunceli Belediye Başkan adayı Hızır Bahtiyar Aytaç'ı yanına çağırarak, vatandaşlardan destek istedi.
Aytaç'ın Tunceli'ye hizmet edeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ona bir şey daha söylüyorum. Tunceli'nin bir özelliği var. Yükümlülüklerini yerine getirir. Türkiye'de vergi ödemede birinci sırada. 81 il içinde beyan ettiği vergiyi kuruşu kuruşuna ödeyen birinci il Dersim" diye konuştu.
Buna karşılık Tunceli'ye yeterince hizmet gelmediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Niye gelmedi? Malı götürdüler diye gelmedi, paraları yediler diye gelmedi. Dersimli bunun hesabını soracak mı? Söz mü? Ben de söz veriyorum. Siz hesabını sorarsanız ben de hesabını soracağım. Hesabını beraber soracağız" dedi.

- "Dersimli olmaktan gururluyum"

Kılıçdaroğlu, Tunceli halkına inandığını, güvendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
"Bu topraklar mübarektir. Bu topraklarda Düzgün Baba, Munzur Baba var. Bu topraklar bizim topraklarımızdır. Bu topraklar Anadolu toprağıdır. Bu topraklarda erenler var. Bu topraklarda helal süt emmiş olanlar var. Bu topraklarda insan sevgisi var. Bu topraklarda yolsuzluk olmaz. Bu topraklarda kardeşi kardeşe düşürmek olmaz. Bu topraklar bizim topraklarımızdır. Bu topraklarda özgürlük var. Hep söylerim, Türkiye'nin herhangi bir yerine gidin. Özgür bir il mi görmek istiyorsunuz? Geleceksiniz Dersim'e, sokaklarında özgürce gezeceksiniz. Kılık kıyafetiniz, inancınız, kimliğiniz nasıl olursa olsun Dersim'e geldiğinde her yurttaş 'ben özgür bir ile gidiyorum' diye düşünecektir. Herkesin düşüncesini özgürce açıkladığı Dersim'de doğmaktan, Dersimli olmaktan mutluyum, gururluyum, onurluyum. Başçalan ne derse desin."
CHP Çankaya Belediye Başkan adayı Alper Taşdelen'i de yanına çağıran Kılıçdaroğlu, onu da Tunceli'ye çağırdığını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Çankaya biliyorsunuz çok önemli bir ilçe. 'Gençler niye siyasette yok' denilirdi. İşte genç. Eğitimliler niye siyasette yok? İşte eğitimli. Yakışıklılar niye siyasette yok? Vallahi yakışıklı. O da Dersimli. Bizim kitabımızda ayrılık gayrılık yoktur, beraber yaşamak vardır. Bizim kitabımızda kavga yoktur, barış vardır. Bizim kitabımızda kul hakkı yemek yoktur, herkese saygı vardır. Bizim kitabımızda kadın erkek ayrımı yoktur, kadın erkek eşitliği vardır. Biz bölmeyiz çünkü biz Dersimliyiz. Çünkü biz ülkemizi, çocuklarımızı seviyoruz. Çünkü insanımıza güveniyoruz, insanımıza saygı gösteriyoruz. İki belediye, inşallah ikisi de seçilecek. İkisi de bir gün buraya gelecekler, oturacaklar kardeş şehir, kardeş belediye protokolünü yapacaklar. Bunu gerçekleştireceğiz, ikisinin de seçileceğinden eminim, adımın Kemal olduğu gibi. Çünkü ben size güveniyorum, size inanıyorum. Size inanıyorum, size güveniyorum, tıpkı adımın Kemal olduğu gibi."

-Barış vurgusu

Şair Nazım Hikmet'in şiirinden alıntı yapan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Büyük ozan Nazım Hikmet'in yazdığı güzel bir şiir var, 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.' Onun için söylüyorum. Herkesin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye'yi yeniden yaratacağız. İster Hakkari'de olsun, ister Diyarbakır'da, ister Trabzon'da olsun, ister Rize'de, ister Çankırı'da olsun, ister Yozgat'ta, ister Manisa'da olsun, ister İzmir'de, ister Antalya'da olsun, ister Edirne'de, ister Kırıkale'de olsun, ister İstanbul'da. Bu ülkede hep beraber, barış içinde yaşayacağız. Başçalan bizi bölmek ister, bizi ayrıştırmak ister, eli cebimizde onun biliyorsunuz ama o eli halkın iradesiyle oradan çıkartacağım. Geçenlerde bu başçalanın mitingine birisi gitmiş. Demiş ki 'gideyim bakayım bu kadar malı götürdükten sonra acaba ne konuşacak?' Şöyle bir bakmış bir süre sonra cüzdan gitmiş. Cüzdan gitmiş ama korkudan 'hırsız var' diyemiyor çünkü dese dayağı yiyecek. Türkiye'nin geldiği hale bakın. Manisa'da bir üniversite öğrencisinin çantasını açıyor polis, içinden bir bez pankart çıkıyor. Üstünde 'hırsız var' yazıyor, o kadar. Diyor ki 'sen Başbakan'a hakaret ediyorsun.' 'Altında Recep Tayyip Erdoğan yazmıyor ki' diyor, 'hırsız var' diyor. Buradan o polis kardeşime sesleniyorum, artık hırsızın kimliğini sadece sen bilmiyorsun, sadece o üniversite öğrencisi bilmiyor, sadece Dersim bilmiyor, sadece Manisa bilmiyor, sadece Türkiye bilmiyor, bütün dünya o hırsızın kimliğini biliyor. Onun için hırsız artık devlet sırrı olmaktan çıktı."
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER