ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 19:22

CHP'nin Sinop mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Umuyorum ayın 30'unda bereketli bir tablo ile farklı bir şekilde karşılaşırız. Ayın 30'unda sandıklara da bereket gelir, bu memlekete huzur gelir, bu memlekete barış gelir, bu memlekete kardeşlik gelir" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisince Sinop Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Mitingde, İstanbul'daki Gezi Parkı gösterileri sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın fotoğrafı karanfiller ile süslenerek kürsüye konuldu. Ayrıca miting öncesi Elvan'ın vefatı dolayısıyla müzik çalınmadı.
Kılıçdaroğlu, Elvan'ın fotoğrafının önüne karanfil bırakarak başladığı konuşmasında, Berkin'in bu ülkenin çocuğu olduğunu belirterek, "Orta gelirli bir ailenin çocuğuydu. Bir gün annesi ona sabahleyin, 'git bir ekmek al, gel' dedi, ekmek almaya gitti. Ona, 'paraları sıfırla' demedi, 'ekmek al oğlum' dedi ve bir ekmek almak için dışarıya çıktı. Uzun süredir yoğun bakımdaydı. Hep direnmesini, hep hayata tutunmasını istedim. En büyük arzularımdan birisi oydu. O hepimizin ortak umuduydu. İnşallah yaşama direnir, hayata kavuşur, annesi onu yine severek okula gönderir diye bekliyorduk ama acı haber geldi. Berkin, hayata tutunamadı" diye konuştu.
:"Benim merak ettiğim bir şey var, gerçekten merak ettiğim bir şey var" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Mısır'da genç bir kız öldü diye bu 'başçalan' ağladı. Berkin için ağlıyor mu acaba? Berkin için vicdanı sızlıyor mu acaba? Merak ettiğim nokta o. İnsanlar öldü, onlara üzülmedi. Efendim, seramikler zarar gördü diye ona üzüldü. Hayatını bu kadar maddi olaylara bağlayan ikinci bir kişi görmedim. O nedenle Berkin, bizim onurumuz, bizim gururumuzdur. O bizim evladımız, bizim çocuğumuzdur. O ailenin acısı bizim acımızdır. Bu toplumun ortak acısıdır. O bu toplumun hicranıdır. O nedenle annesine, babasına başsağlığı dileklerimizi sadece Sinoplular için değil, bütün Türkiye olarak dile getiriyorum. Onun acıları hepimizin ortak acısıdır. Bunu ifade etmek istedim."
Havanın biraz yağmurlu olduğunu ve bundan dolayı bir şikayetinin olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Toprağı beslediği sürece hiçbir şikayetim yok. Yağmur toprağı besler, üretici kazanır, çiftçi kazanır, bizler kazanırız, barajlar dolar, ırmaklar akar, görkemli bir bahar olur. Bu hepimizin ortak arzusudur. Umuyorum ayın 30'unda bereketli bir tablo ile farklı bir şekilde karşılaşırız. Ayın 30'unda sandıklara da bereket gelir, bu memlekete huzur gelir, bu memlekete barış gelir, bu memlekete kardeşlik gelir. Birbirimizi düşman olarak görmeyeceğimiz, beraber yaşayacağımız, ortak, tıpkı anayasanın önsözünde yazdığı gibi tasada ve kıvançta beraber olan bir ülke olmak için mücadele ediyoruz. Umuyorum ayın 30'unda bunun en büyük adımını atmış ve Türkiye'de barışı gerçekleştirmiş oluruz."
- "Son derece uygar bir kent"
Kılıçdaroğlu, Sinop'un Karadeniz'in en güzel illerinden birisi olduğunu vurgulayarak, "Rüzgar bir tarafından eser, diğer taraf sakindir. Öbür tarafından eser, öbür tarafta sakinlik yaşarsınız. Doğanın bütün güzelliklerini Sinop'ta görmek mümkündür. Yeşilin bütün tonlarını Sinop'ta görmek mümkündür. Mavinin bütün tonlarını Sinop'ta görmek mümkündür. Diyeceksiniz ki, 'Sinop'u niye böyle anlatıyorsun'. Sinop'a yıllar önce bürokrat olarak geldim, daha sonra siyasetçi olarak geldim, daha sonra genel başkan olarak geldim ve Sinop'u gezmiştim o zamanlar. Gerçekten son derece güzel, son derece uygar bir kent. Burada yaşadığınız için aslında mutlusunuz" dedi.
Sinop'un bir sorunu olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sürekli göç veriyor. En çok göç veren Türkiye'deki 3 ilden birisi ve Sinop'un bir şanssızlığı daha var. 400'e yakın köyün suyu yok. Bu da resmi verilerin ortaya koyduğu bir başka gerçek. Bu başçalan gittiği Amerika'da 'ben Kızılderililere su getireceğim' diye dünyanın parasını verdirdi. Sonra biz de dedik, merak ettik, 'koskoca Amerika, bu Kızılderililerin suyu nasıl olmaz'. İnternete girdik, baktık. O Kızılderililerin bırak suyunu, adamların barajı var. Büyük paralar ödüyor, Sinop'un 400 köyünde su yok. O suyu olmayan 400 köyün çoğunda da CHP'ye oy çıkmıyor yeteri kadar. Bu çelişkiyi gidermemiz gerekiyor, bu haksızlığı gidermemiz gerekiyor. Ben çalışıyorum, hepimizin çalışması lazım. Sadece kendimiz için değil, ülkemiz için, çocuklarımız için ortak çaba harcayıp hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor."
- 17 Aralık operasyonu
17 Aralık'ta cumhuriyet tarihin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, "Bizim tarihimizde tanık olmadığımız olaylar gerçekleşti. Bir başkanının oğluna telefon edip, 'oğlum evdeki paraları sıfırla' diye talimat verdiğine tanık olduk" dedi.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Gençler meraklanmayın onun unvanını sadece siz dile getirmiyorsunuz. İster Papua Yeni Gine 'ye gidin, ister Japonya'ya, ister Uganda'ya gidin ister Amerika'ya 'hırsız' dediğiniz zaman onun adı akla geliyor. Türkiye'nin gerçeği bu, üzülerek söylüyorum bunu ama Türkiye'nin gerçeği. Ne oldu? Hatta geçen gün bir vatandaş, 'bu başçalanın mitingine gideyim bakayım, bu ne anlatacak, hala utanıyor mu utanmıyor mu' diye merak etmiş. Gidiyor mitinge, bakıyor cüzdan gitmiş ama adamcağız korkudan 'hırsız var' diyemiyor. Çünkü dediğin zaman dayak yiyecek. Böyle tablo ile karşılaştık, Türkiye'nin gerçeği bu."
- "Başçalanın unvanı devlet sırrı olmaktan artık çıktı"
"Yine bakın, bu da gerçek" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Manisa'da genç bir üniversite öğrencisi, sırtında çantası. Polis yakalıyor, 'çantayı aç' diyor, açıyor. İçinden bir bez, bezin üstünde yazıyor, 'hırsız var'. O kadar. Polis yakalıyor, doğru karakola, 'sen başbakana hakaret ediyorsun' diyor. Diyor ki öğrenci, 'burada Recep Tayyip Erdoğan yazmıyor ya, hırsız var yazıyor'. O polis arkadaşıma sesleniyorum Sinop'tan, 'Başçalanın unvanı devlet sırrı olmaktan artık çıktı. Bütün dünya artık onun bir başçalan olduğunu biliyor'. Polis kardeşlerimin de bunu çok iyi bilmesini isterim."
(sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER