ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 18:45

CHP'nin Samsun mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarım mutlu bir haber verdiler. İlker Başbuğ'un serbest bırakıldığını söylediler. Ben merak ediyorum, 'ben o davanın savcısıyım' diyen bu başçalan acaba utanacak mı" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, 17 Aralık operasyonuna ve haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan bakanlara işaret ederek, ülkede yolsuzlukların üzerine gidecekleri sözünü verdi.
İktidara geldiklerinde çiftçiler için mazotu 1,5 lira yapacaklarını, emekli aylığından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir de bir propaganda daha yapıyorlar, efendim 'CHP gelirse, gelir desteğini kesecekmiş, engellilere yardım yapılıyor onları kesecekmiş'. Niye keselim? Tam tersine sizden çok daha fazla para vereceğiz, çünkü hortumları keseceğiz biz" diye konuştu.
- "Şimdi kadınlardan isteğim, siyaseti de kirlilikten temizleyin"
Kılıçdaroğlu, konuşmasında miting alanındaki kadınlara dikkati çekerek, "Çok sayıda kadın kardeşim var. Hepiniz hoş geldiniz. Size şundan borçluyum. Kadınlar bizim başımızın tacı, daha düne kadar kadının kılık kıyafeti üzerinden siyaset yapılıyordu. Yok başı açık, yok başı kapalı, buradan sesleniyorum, bütün kadınların benim başımın üzerinde yeri var" dedi.
Kadınlardan siyaseti temizlemelerini isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Ben her evde huzur, mutluluk olsun, her annenin çocuğu iş bulsun isterim. Anne çocuğuna iş bulacak, düğününü, derneğini yapacak, huzur içinde torunlarını kucaklayacak. Ben bunu isterim. Her anne çocuğunu okula güler yüzle göndersin, ben bunu isterim. Kadın-erkek eşitliği olsun, ben bunu isterim. Ben şuna inanırım, kadın temizlik demektir. Sadece siyasette değil, sokakta, caddede, evde, her yerde temizlik demektir. Bir yerde bir kirlilik varsa kadın önce gider orayı temizler. Şimdi kadınlardan isteğim, siyaseti de kirlilikten temizleyin. Onları şöyle bir temizleyin, temiz siyaset olsun."
CHP'nin yerel yönetimlerinin Türkiye'ye ilk kez metroyu getiren, yerinde kentsel dönüşüm yapan, tercihli yol uygulamasını getiren, TANSAŞ mağazalarını, halk ekmek fabrikalarını açan, ilköğretimde her sabah süt dağıtan, şehri güzelleştirmek için ağaç ve çiçek ithal eden değil köylüsünden alan belediyeler olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tarık Cengiz'i tanıttı.
Aralarında uzun süredir açlık grevi yapan emekli astsubaylar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Onlar uzun süredir açlık grevi yapıyorlar. Sizi seviyoruz, sorunlarınızı biliyoruz. Halkın iktidarında, Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında sizin sorunlarınızı da çözeceğiz. Bundan emin olmanızı isterim. Samsun madem ki ayağa kalktı, madem ki değişim istiyor, özgürlük istiyor, 'alın teri değerlidir' diyor. O zaman gelin 30 Mart'ta haramilerin iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuralım" ifadelerini kullandı.
- İlker Başbuğ'un tahliyesi
Mitingin sonunda, Ergenekon davasından tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tahliye edildiği bilgisini alan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Ayın 30'unda bir tercih yapacağız, biri tarafta vatan evlatları var, öbür tarafta bakan evlatları var. Tercihi vatan evlatlarından yana kullanmaya hazır mısınız? Biz de hazırız. Bu arada arkadaşlarım mutlu bir haber verdiler. İlker Başbuğ'un serbest bırakıldığını söylediler. Ben merak ediyorum, 'ben o davanın savcısıyım' diyen bu başçalan acaba utanacak mı?"
(bitti)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER