ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 19:51

CHP'nin Sakarya mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer, bu ülkede temiz siyasetin yolunu açacak, gerçek anlamda demokrasiyi kuracak, ayrılığı, gayrılığı değil, beraber özgürcü yaşamayı savunacaksak adresimiz belli; halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi. Bu meydan, inşallah, ayın 30'unda yeni bir tarih yazacak, buna inanıyorum" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisince Sakarya Kent Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu'nun 19 Mart Çarşamba günü olağanüstü toplanacağını hatırlatarak, iktidarın fezlekeleri kapatmak için çok uğraştığını ancak kapatamadığını ileri sürdü.
Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 8 seferde 52 milyon dolar rüşvet aldığını öne süren Kılıçdaroğlu, "Adapazarı'nın vicdanına, işçisine, çiftçisine, emeklisine sesleniyorum; nasıl olur da bir ekonomi bakanı 28 seferde 52 milyon dolar götürür? Hesabını sormamız gerekiyor mu, soralım mı? Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler de 10 seferde 10 milyon dolar götürmüş. Eğer bir bakanın oğlunun evinde 1 trilyon lira para çıkıyorsa onun hesabı sorulmayacak mı? Sormazsak biz günah işlemiş oluruz" diye konuştu.
Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın ise 3 seferde 1,5 milyon dolar rüşvet aldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Günahını almayalım, bu az para götürmüş. Araştırdık, bu nasıl götürmüş, niye buna bu kadar az vermişler? Rıza Zarrab'ın telefon kaydı fezlekelerde var. Bağış'a diyor, '500, 500 çikolata kutusunun içinde götürün.' Çikolata kutusu olursa bu kadar olur tabi. Geçen gün genç birisi 'Başçalan'ın mitingine katılayım' demiş. Gitmiş, mitinge katılmış, şöyle bir yoklamış. Cüzdan gitmiş fakat korkudan 'hırsız var' diyemiyor, dese dayak yiyecek. Türkiye'nin geldiği hal, maalesef bu" ifadelerini kullandı.
Vatandaşın 2-B sorununun bulunduğunu, bu konuda kanun teklifini TBMM'ye verdiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ormanlık alandaki 2B arazilerinin hiçbir bedel alınmadan orman köylüsüne verilmesini istediklerini, bunun mücadelesini verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini söyledi.
Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Eskişehir mitinginde kendisini eleştirdiğini anımsatarak, "Ağza alınmayacak bir sürü laf ediyor, etsin, canı sağolsun. Benim hiç umrumda değil ama bakın ne söylemiş; 'Sen, benim evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde haramdan bahsedecek kalitede değilsin.' Allah söyletiyor, ne diyelim, Allah, büyüktür diyorum. 'Evlatlarıma helal lokma yedirmedim, sen nasıl haramdan bahsedersin' diyor. Nasıl bahsetmeyim ben?" diye konuştu.

- "Temiz siyaset için izin istiyorum"
"Birbirimizi eleştirebiliriz ama hoşgörülü davranacağız" diyen Kılıçdaroğlu, "Bize oy versin, vermesin, her yurttaşımızı kucaklayacağız. Diyoruz ki 'Bir vatandaşımız sokakta gezdiği zaman tanımadığı biriyle de karşılaşsa güleryüzle ona 'merhaba' diyebilmeli. En büyük arzumuz, bu olmalı. Anneler, huzur içinde çocuklarını okula gönderebilmeli, onların sorunlarını el birliğiyle çözmeliyiz. Hiç kimseyi etnik kimliğinden ötürü ötekileştirmeyeceğiz" şeklinde konuştu.
Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi adım adım gezdiğini, her yurttaşıyla kucaklaştığını anlatarak, temiz siyaset için izin istediğini söyledi.
"Onlar halka hesap vermek istemiyorlar, ben halka hesap vermeyi namuslu görev kabul ediyorum" diyen Kılıçdaroğlu, hükümetin vatandaşı "bizden, onlardan" diye böldüğünü ileri sürerek, oy vermiş vermemiş her yurttaşın kendisi için değerli olduğunu kaydetti.
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğer, bu ülkede temiz siyasetin yolunu açacak, gerçek anlamda demokrasiyi kuracak, ayrılığı, gayrılığı değil, beraber özgürce yaşamayı savunacaksak adresimiz belli; halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi. Bu meydan, inşallah, ayın 30'unda yeni bir tarih yazacak, buna inanıyorum. 30 Mart'ta hep birlikte sandığa gideceğiz. Onlar gitmemek için her türlü provokatörlüğü yapabilir. İki gün önce uyardım, 'herkes, provokatörlere karşı duyarlı olsun' dedim. Gecenin daha başlangıcında bütün elektrikleri söküp silahla bir çocuğu öldürüyorlarsa hepimizin dikkatli olması lazım. Biz, hiçbir zaman demokrasi, insan sevgisi ve özgürlüğümüzden ödün vermeyeceğiz. Türkiye'nin bağımsızlığı ve güzelliği için beraberce, omuz omuza, kol kola yürüyeceğiz."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER