ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 22:53

"CHP'nin Genel Başkan adayıdır"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "CHP'nin İstanbul Büyükşehir adayı, İstanbul Büyükşehir adayı değildir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul Büyükşehir adayı olarak ismi geçen arkadaşımız, CHP'nin Genel Başkan adayıdır" dedi.
Şentop, AK Parti Edirne İl Başkanlığınca kentteki bir restoranda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AK Parti'nin başarılarından dolayı yerel seçimlerde proje anlatmaya dahi ihtiyacı olmadığını söyledi.
Muhalefet partilerinin anlattığı projelerin birçoğunu Türkiye'de AK Parti'nin şu anda gerçekleştirmiş olduğunu belirten Şentop, ana muhalefet partisinin İstanbul'da aday üretemediğini belirtti.
CHP'nin şu anki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Cumhuriyet Halk Partili olmadığını aktaran Şentop, şunları kaydetti:
"İstanbul adayı partiden ihraç edilmiş bir arkadaşımız. Olabilir, insanlar parti değiştirebilir, partiden ihraç edilebilir, partisizken bir partiye girebilir. Buna kimse bir şey diyemez. Ama bu arkadaşımız bir yıl önce Cumhuriyet Halk Partisi'ne girse kimsenin sözü olmazdı. Ama seçimden önce, sadece aday olmak için bir partiye giriyorsanız, orada durmak lazım. Ona o partinin adamı diyemeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul'da bir aday üretememiştir. Bu da siyasi tarihin bir yerine kaydedilecektir. Biliyorsunuz partiler her seçimde aday arar. Cumhuriyet Halk Partisi'ne İstanbul'da farklı bir muamele yapıldı. Bir adaya parti arandı, şu anki arkadaşımıza. Baktılar en uygun, en kullanışlı yer Cumhuriyet Halk Partisi, genel başkana söylediler. Bu işin iç yüzü ile ilgili de bilgimiz var. Amerika gezisi ve onun öncesindeki görüşmeler ile ilgili de... Nasıl bir zorlamayla bu adaya evet dendiğini. Niye onu da bir dipnot olarak ifade edeyim. CHP'nin İstanbul Büyükşehir adayı, İstanbul Büyükşehir adayı değildir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul Büyükşehir adayı olarak ismi geçen arkadaşımız, CHP'nin Genel Başkan adayıdır. Bu arkadaşı piyasada seçim öncesi biraz daha geliştirmek istiyorlar. Seçim sonrasında yapılacak kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi'nin başına geçirecekler. Proje bu..."
- CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yavaş
Şentop, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ın da Cumhuriyet Halk Partili olmadığını ifade etti.
Yavaş'ın 2004-2009 yılları arasında Ankara Beypazarı ilçesinin belediye başkanı olduğunu belirten Şentop, konuşmasına şöyle devam etti:
"Mansur Yavaş, 2009 seçimlerinde de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adayıydı. Aynen İstanbul'da olduğu gibi bu arkadaşımıza da parti arandı. İstanbul'daki uluslararası bir proje, bu biraz daha ulusal bir proje. Bu arkadaşa da parti arandı. Benimle de görüştü bu arkadaş. Garanti istedi. Garanti bir şey yok. Çalışırsanız yerinizi koruyabilir yada başka bir yere tayin olursunuz. Bu yarıştan en iyi çıkmanız lazım. Bizde bir garanti yok. Parti arandı. MHP kendisini zaten istemiyor. Demokrat Parti'ye arandı. En son Cumhuriyet Halk Partisi daha uygun diye buraya yapıştırıldı. CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Cumhuriyet Halk Partili değil. Siyasi hayatı Cumhuriyet Halk Partisi'ne karşı geçmiş bir arkadaşımız. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı da Cumhuriyet Halk Partili değildir."
Şentop, AK Parti'nin yerel seçimlerde partiye yakışır adaylar gösterdiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER