ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 19:39

CHP'nin Elazığ mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'deki bütün yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Onların vicdanına sesleniyorum. Ya helale ortak olun ya harama ortak olun. Eğer helale ortak olacaksanız Adalet ve Kalkınma Partisi'nden uzak durun" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin Elazığ İstasyon Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, Rabia işareti yaparak, "Bu 4 bakan, bir başçalan. İşaret bu" dedi.
İstanbul merkezli operasyona değinen Kılıçdaroğlu, "17 Aralık'ta yaptığı yolsuzluk ortaya çıktı. Diyor ki 'Efendim, paralel devlet yaptı.' Yahu paralel devlet o bakanın koluna 700 milyar liralık saati mi taktı? Paralel devlet o bakanların çocuklarının yatak odalarına milyarlarca doları mı koydu? Paralel devlet bu bakanları haram parayla umreye mi götürdü? Senin 4 bakanın niye istifa etti? Paralel devlet mi istifa ettirdi? Ne söylerlerse söylesinler. Bakın ayın 30'unda sandığa gideceğiz, Türkiye'deki bütün yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Onların vicdanına sesleniyorum. Ya helale ortak olun ya harama ortak olun. Eğer helale ortak olacaksanız Adalet ve Kalkınma Partisi'nden uzak durun" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, sözlerinin şöyle sürdürdü:
"Şu başçalan gitmediği sürece bu ülkeye istikrar gelmez. Bu ülkeye huzur gelmez. Bu ülkeye barış gelmez. Bu ülkeye kardeşlik gelmez. Onun için söylüyorum. Benim görevim var. Ben doğruları savunmak zorundayım. Benim görevim var. Ben vatandaşın hakkını korumak zorundayım. Benim görevim var. Ben iktidarı yanlış yaptığı zaman eleştirmek zorundayım. Sizlere gelip Türkiye'nin gerçeklerini anlatmak zorundayım. Diyor ki 'Niye konuşuyorsun?' Niye konuşmayayım? Sen hırsızlık yapacaksın. Ben susayım mı? Sen malı götüreceksin. Ben susayım mı? İşsizlik olacak ben sormayacağım. Niye bu ülkede işsizlik var? Yoksulluk olacak, ben sormayacağım, niye bu ülkede yoksulluk var. 'Sen konuşma' diyor. Ben ona söylüyorum. Haklı olan konuşur. Hırsız konuşmaz. Haklı olan, halkına yalan söylemeyen konuşur. Diğerleri konuşmaz. Bizim usulümüz, adabımız, ahlakımız var. Biz böyle bakarız."
Elazığlılara inandığını ve güvendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Bu kişi, bu başbakanlık koltuğunda oturan kişi, Mısır'da genç bir kızımız öldü. Onun için ağladı. Esma diye bir kız. Ağladı, eyvallah. 'Niye ağlıyorsun?' diye sormadım ama 15 yaşındaki çocuğumuz, Berkin için ağladı mı? Sormayacak mısın? Yahu, bu Berkin 15 yaşında çocuk. Ekmek alacak. Onun için ağlamadı. İki, Burakcan 22 yaşında. O da bizim evladımız. Bir gün önce açıklama yaptım. 'Provokasyanlara gelmeyin. Bu iktidardan gitmemek için vatandaşları bölecek. Cinayetler işleyecek dikkatli olun' dedim. Burak Can da annesinden izin istiyor ve sokağa çıkıyor. 22 yaşında. Askerden yeni gelmiş. Gece sokağın elektrikleri kesiliyor, silahlar patlıyor ve Burak Can hayatını kaybetti. Onun için ağladı mı? Onun için de ağlamadı. Sizin hemşehriniz Tunceli'de kalp krizi geçirdi. Polis Ahmet. Biraz sonra ailesini ziyaret edeceğim. O da bizim evladımız."
- "Bu ülkede hiç kimsenin burnu kanasın istemiyorum"
Kendisine oy versin, vermesin bu ülkede hiç kimsenin burnunun kanamasını istemediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Herkesi kucaklıyorum. Elazığ'dan sesleniyorum. Elazığlı hemşehrilerime sesleniyorum ve söylüyorum. Rengi ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır" dedi.
Kılıçdaroğlu, Elazığ'ın bölgenin en güzel kentlerinden biri olduğunu ancak hak ettiği hizmeti bir türlü alamadığını savunarak, "Baştaki götürürse buradaki belediye başkanı da götürür. Onu örnek alıyor. 'O götürdü' diyor. 1 milyar dolar. Dağıt, dağıt bitmiyor. Bakın, ertesi gün tekrar telefon ediyor. Ayın 18'inde, saat 10.58'de. 'Oğlum' diyor, 'paraları sıfırladınız mı?' 'Babacığım bir miktar kaldı' diyor. 'Kaç lira kaldı oğlum' diyor. '30 milyon avro kaldı' diyor. Elazığ'ın vicdanına sesleniyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygı değer yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Kimin evinde, hangi başbakanın oğlunun evinde 1 milyar dolar keş para olur, nakit para olur. Bankalar yok mu? Helal paraysa götür bankaya yatır. 'Faiz haramdır' diyorsan katılım bankalarına yatır. Niye evinde tutuyorsun? Bu para helal mi, haram mı? Ben de biliyorum haram olduğunu. Şimdi kalkmış yalan söylüyor. Peygamberimizin güzel bir sözü var. 'İmanla yalan bir arada olmaz" diye konuştu.
Meydandakilerin "Hükümet istifa" sloganları atması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Hükümet istifa eder mi? Etmesi için ar damarı lazım bir adamda. Utanma duygusu lazım. Onlarda var mı? Onun için söylüyorum. Utanma duygusu olması lazım bir insanda. Hem malı götüreceksin hem de çıkıp oy isteyeceksin. Bakın size komik bir şey anlatayım. Vatandaşın birisi demiş ki 'şu başçalanın mitingine bir gideyim ne anlatacak? Bu kadar malı götürdükten sonra acaba millete ne söyleyecek? Gidiyor mitinge katılıyor. Mitingin ortasında bir bakıyor, cüzdan gitmiş. Korkudan 'hırsız var' diyemiyor. Çünkü 'var' dese dayak yiyecek. Geldiğimiz nokta bu. Onun için söylüyorum."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER