ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:56

CHP'nin Bolu mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün iş dünyasına sesleniyorum, demokrasinin, özgürlüğün güvencesiyiz. Devletin kurumları bu ülkedeki her yurttaş için çalışacak. Devleti saydam, hesap verir hale getireceğiz" dedi.
Kılıçdaroğlu, Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, insan sevgisini duymak ve hissetmek isteyenlerin kente gelmesi gerektiğini, Türkiye'de ayrışmaya değil, birleşmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.
Kılıçdaroğlu, CHP'nin iktidar olması halinde sosyal yardımların kesileceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "İyi de niye keselim yardımları? Söz veriyorum, yardımlar kesilmeyecek, yolsuzluk yapanlardan alacağım parayla daha fazla yardım yapacağım. Diyorlar ki Mehtap Mısırlıoğlu, belediye başkanı olursa bazılarının işine son verecekmiş. Biz hiç kimsenin aşıyla ve ekmeğiyle uğraşmayız. Bize oy versin, vermesin, herkese saygı duyarız, herkesin alın teriyle ekmek kazanmasını sağlarız" şeklinde konuştu.
Güneş, toprak, ormanlar, su, denizler, her şey ve güzel insanlara sahip olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, önlerinde set gibi duran kirli siyaseti 30 Mart'ta sandığa gidip aşacaklarını anlattı.
Hayırsever iş adamı İzzet Baysal'ı rahmetle andığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:
"Bolu'yu Bolu yapan isimlerden birisidir o. Hayır işi nasıl yapılırmış, o 'baş çalana' sesleniyorum. Hayır işi nasıl yapılırmış? Gel Bolu'ya, gör Bolu'yu, nasıl yapıldığını göreceksin. İzzet Baysal bir üniversite kurdu. Bütün mal v Bolu'ya, Bolululara adadı. Onu her zaman rahmetle ve şükranla anacağız çünkü o, bu topluluğa büyük hizmetler veren birisidir. O üniversitelerde binlerce çocuk okuyor, onun adıyla diploma alıyorlar. O, Başbakan'ın oğlunun kurduğu gibi bir vakıf kurmadı. Önce ihaleleri sonra da rüşvet toplamadı. O, alın teriyle kazandığı bütün mal varlığını bir üniversiteye, kente verdi ve bir güzellik yarattı. Sen eğer, helal para nasıl kazanılırmış, millete hizmet nasıl yapılırmış, öğrenmek istiyorsan geleceksin Bolu'ya. Adam gibi adam nasıl olurmuş göreceksin."
- "Yurt sorunu kalmayacak"
Kılıçdaroğlu, CHP'nin iktidara gelmesi halinde istikrarın bozulacağı şeklindeki söylemlere dikkati çekti.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Her yerde söylüyorlar. Dolar alır başını gider. Faiz bilmem ne olur. İşçi, köylü parasını alamaz. Maaşlar ödenemez. Bir sürü laf. Bolu'nun vicdanına sesleniyorum. 'Benim oğlumun evinde bir milyar dolar para asla olmayacak' diyorum. Benim hiçbir bakanımın oğlunun, kızının yatak odalarında milyarlarca dolar, avro ve Türk Lirası olmayacak. Çiftçi ürettiği ürünün, alın terinin karşılığını alacak. Emekli bu ülkede onuruyla, haysiyetiyle yaşayacak. En geç iki yıl içinde bütün üniversite öğrencileri birer ve ikişer kişilik odaları olan yurtlarda kalacak. Yurt sorununu tamamen tarihe gömeceğiz.
Esnaf dükkanını açar ve etrafını temizler, siftahını yapar, para kazanırsa vergisini öder. Pirimini öder ve zamanı gelince de emekli olur. Alır emekli aylığını, bakar ki bu aylıkla geçinemiyor ya işine devam eder ya da başka iş kurar. Sen misin işine devam eden? Onun emekli aylığından yüzde 15 kesiliyor. Bütün esnaf kardeşlerime söz veriyorum. CHP'nin iktidarında çalışan adam cezalandırılmaz."
-"Demokrasi aşığıyım"-
İşverenlere seslenen Kılıçdaroğlu, partisine ne için oy vermedikleri konusunda onları suçlamayacağını, hükümeti eleştirdikleri için her sabah kapılarına vergi müfettişlerini göndermeyeceğini, kendisinin demokrasi aşığı olduğunu dile getirdi.
İnsanların düşüncelerini özgürce ifade etmeleri gerektiğine inandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bütün iş dünyasına sesleniyorum, biz demokrasinin, özgürlüğün güvencesiyiz. Devletin kurumları bu ülkedeki her yurttaş için çalışacak. Devleti saydam, hesap verir hale getireceğiz. Hiçbir zaman devlet, sanayiciye, iş adamına zorluk çıkartmayacaktır. Bunun sözünü veriyorum" ifadesini kullandı.
Ülkenin en temel sorununun kirli siyaset olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "Bir siyasetçi siyaset yaparken zenginleşiyorsa bilin ki halk fakirleşiyordur. Neden? Hortumlanıyor da onun için. 'Devletin imkanlarını kendisi, yakınları ve çocukları için kullanıyor demektir" şeklinde konuştu.
Kılıçdaroğlu, "Balık baştan kokar. Baştaki hırsızsa diğerleri de malı götürür" atasözünü hatırlatarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sanki Türkiye'deki bütün sorunları çözmüş, Mısır'ın derdine tutuşmuş. Allah büyüktür. Şimdi Türkiye'de bu işaret, dört bakan ve bir baş çalan. Bu işaret o. Geçenlerde vatandaşın bir tanesi AK Parti mitingine gidiyor. Bakalım, 'bu adam ne anlatacak' diyor. Konuşmaların yapıldığı sırada bir bakıyor, cüzdan gitmiş. Cüzdan gitmiş ama 'hırsız var' diye bağıramıyor. Bağırsa dayak yiyecek. Türkiye'yi bu hale getirdiler. Bolu'nun vicdanına sesleniyorum. Ne zamandan beri 'hırsız var' demek suç oldu. Bilal oğlan suçüstü yakalandığı zaman... Onun evinde 17 Aralık'ta bir milyar dolar para çıktığı zaman."
- 17 Aralık operasyonu
Kılıçdaroğlu, İstanbul merkezli 17 Aralık'taki operasyona ilişkin, "Operasyonu ülkemin temiz ve namuslu polisleri yaptı" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın oğlunu telefonla aradığını öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Oğlum, şu bakanların evinde arama yapılıyor' diyor. Bilal oğlan yeni uyanmış tabii. Sabahın körü. 'Babacığım, bir daha tekrar eder misin' diyor. Bir daha tekrar ediyor. 'Şu bakanların evlerinde rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yapılıyor, sen de evdeki paraları sıfırla' diyor. Şimdi Boluluların vicdanına sesleniyorum. Hangi Başbakan'ın oğlunun evinde bir milyar dolar keş para olur? Dünya tarihinde yoktur örneği. Ertesi gün oluyor. Dördüncü telefon konuşması, 'oğlum ne yaptınız' diyor. 'Babacığım, bir miktar kaldı, karanlık basınca onu da halledeceğiz.' 'Kaç lira kaldı oğlum' diyor. '30 milyon avro kaldı' diyor. 'Bu ses kayıtları montaj' diyor."
Başbakan Erdoğan'a ses kayıtlarının montaj olduğunu ispatlamanın çok kolay olduğunu anlatarak, bütün konuşmaların Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) geçtiğini söyledi.
"Dedim kendisine, sen Başbakansın, bunlara 'montaj, yalan' diyorsun. Çok basit, bu kurum çıkartsın ses kayıtlarını, o saatte senin görüşme yapmadığın çıksın ve mesele de bitsin" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:
"Yaptı mı? Niye yapmıyorsun o zaman? Adalet ve Kalkınma Partisine oy veren vatandaşlarıma sesleniyorum. Size bu baş çalan yalan söylüyor. Bolu, Yedigöller, Abant ne kadar gerçekse bu kayıtlar da o kadar gerçek. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ses kayıtlarını korkudan açıklamadı. Biri suçlama yaparsa dersiniz 'ispat et' diye. Suçlama yapıldı, senin ve oğlunun sesi. Hiç kimse şüphelenmiyor ama sen diyorsun ki 'montaj.' O zaman gönder uluslararası kuruluşa. Bunun montaj olup olmadığını ispat etsinler, sen de getir raporu Türkiye'ye göster. De ki 'Bak, gösterdik, bu, montajmış.' Yaptı mı? Niye yapmıyor? Çünkü Yedigöller ne kadar gerçekse bu da o kadar gerçek. O da bunu biliyor. Korkudan göndermiyor.
Bakanlardan bir tanesi dedi ki 'arkadaş, ben neden istifa edeyim, sen söyledin, ben yaptım, talimat verdin, bastım imzayı. İstifa edecek birisi varsa ben değilim, senin istifa etmen lazım.' Kim söylüyor bunu? Onun bakanı söylüyor. O da mı montaj?
Geçen gün diyor ki 'Din alimi sesleri kayda alır mı?' Yani doğru olduğunu artık kabul ediyor. Ortada bir gerçek var. Senin malı götürdüğün bir gerçek. Ne diyorsun? 'Ben yürütmenin başkanıyım' diyordu. Biz onu çok iyi biliyoruz. Sen zaten yürütmenin başısın."
(Sürecek)


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER