ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 18:51

CHP'nin Balıkesir mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ayrımcılık, bölünmek yok. Beraber olacağız. Yeni bir proje başlattık. Her partiden düzgün insanlar, Cumhuriyet Halk Partisi'nin çatısı altında. Cumhuriyet'i yeniden kuracağız, şekillendireceğiz, kirlilikten arındıracağız. Temiz siyaseti getireceğiz" dedi.
Kuvayı Milliye Meydanı'nda halka hitap eden Kılıçdaroğlu, partisinin iktidara yürüdüğünü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Şu CHP var ya CHP, bunlar gelirse devleti yönetemez" şeklinde propaganda yapıldığını savundu.
Bunun, hayatında duyduğu en saçma laf olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Ya kardeşim devleti kuran parti nasıl devleti yönetemez? Bir itirafı yapayım. Biz bunlar gibi gerçekten yönetemeyiz. Çünkü biz hırsızlık nedir bilmiyoruz. Biz kul hakkı yemek nedir bilmiyoruz. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkı nasıl alınır, bilmiyoruz. Biz devleti adam gibi yönetiriz. Yine diyorlar ki 'Efendim şu CHP var ya CHP, bu iktidar olursa dolar füze gibi fırlar.' Niye fırlasın? Son iki yılda dolar, yüzde 20 devalüasyona uğradı. Kim vardı iktidarda? Bu yok muydu? Kendisinden haberi yok. Çünkü parayı istiflemekle meşgul. Ülkenin derdi nedir, onlarla ilgilenmez o, bilmez ne olduğunu. Gözü kapalı, işi gücü para istiflemek."
Miting alanındaki kalabalığa, "Siz, bakanların çocuklarının yatak odalarında para kasaları olduğunu hiç duydunuz mu" sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Sabahın saat 07.00'si, 07.30'u. İçişleri Bakanı Muammer Güler, oğluna telefon ediyor, 'Oğlum ne var ne yok' diyor. 'Babacığım, polisler bastı' diyor. 'Evde ne var oğlum' diyor. 'Sen biliyorsun babacığım' diyor. 'Oğlum evde kaç lira var?' 'Birkaç kuruş var babacığım' diyor. 'Oğlum kaç lira var?' '1 trilyon para var babacığım' diyor. Balıkesirlilerin vicdanına sesleniyorum, özellikle de Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum; dünyanın hangi ülkesinde bir içişleri bakanının oğlunun yatak odasında 1 trilyon nakit para olur? Eğer vicdanınız bunu kabul ediyorsa gidin oy verin ama 'Vicdanım kabul etmiyor, ben rahatsızım' diyorsan yeri belli, adresi belli; Atatürk'ün partisi, halkın partisi. Devletin mihrabını bozdular, genleriyle oynadılar. Devleti yeniden düzeltmek bize düştü. Devleti çalıştıracağız, vatandaşa hizmet edeceğiz. Onlar devleti çalıştırıyorlar; kendilerine hizmet etmek için. Aramızdaki fark bu."
- "Mazot 1,5 lira olacak"
Kılıçdaroğlu, alın teri dökerek çalışan çiftçilerin, ürettikleri ürününü karşılığını alamadığını ve ciddi sıkıntılar yaşadığını ileri sürdü.
Çiftçilere seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Size mazotu 5 liradan satıyorlar. Öyle mi? Bakın Gürcistan bizden çok daha küçük bir devlet. Orada da petrol yok, orada da hükümet var, bizde de hükümet var. Orada da çiftçi var, bizde de çiftçi var. Orada iki lira, bizde 5 lira. Şu soruyu sandığa giden her yurttaşımın, özellikle de çiftçi kardeşimin kendisine sormasını istiyorum; 'Neden sana mazotu 5 liradan satıyorlar?' Neden? Çalıyorlar, faturayı size kesiyorlar. Şimdi siz sandığa gideceksiniz, size mazotu 5 liradan satan iktidara sandıkta bir fatura çıkaracaksınız. Söz mü? Ben şunu söylüyorum çiftçi kardeşime; Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında çiftçi için mazot 1,5 lira olacak, nokta. Diyorlar 'Şu CHP var ya CHP...' E ne olmuş CHP'ye? 'CHP iktidar olursa yardımları kesecekmiş?' Ya niye yardımları keselim. Sanki cebinden ödüyor da biz gelince cepten ödeyemeyeceğiz, onun kadar paramız yok, yardımlar kesilecek. Yardımlar asla kesilmeyecek, tam tersine ikiye çıkacak, iki katına çıkacak. Bunu söyleyince diyorlar ki, eskiden diyorlardı şimdi diyemiyorlar utanıyorlar, peki parayı nereden bulacağız? Senin o ayakkabı kutularına, kasalarına, oğlunun evine istif ettiğin paraları yani 85 milyar avroyu, Türk parasıyla 247 katrilyonu senden alacağım ve bu millete dağıtılacağım. Sözüm söz."
- "En büyük arzum..."
Umudu ve arzusunun, herkesin barış içinde yaşadığı güzel bir Türkiye olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman işsizlik yaşanmamasını, herkesin işinin, aşının olmasını istediğini dile getirdi.
Kadınların, çocuklarını okula güler yüzle göndermelerini istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
"En büyük arzum; sokağa çıktığımızda hiç tanımadığımız bir yurttaşa bile güler yüzle selam vermektir. En büyük arzum; bu ülkede huzuru ve barışı sağlamaktır. En büyük arzum; siyasetin halka hesap vermesinin yolunu açmaktır. En büyük arzum; toplanan her kuruş vergiyi bu millet için harcamaktır. En büyük arzum; aile sigortasını getirmek, her evde geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan her eve, her evde kadının banka hesabına her ay asgari ücret üzerinden para yatırmak, yoksul aileyi namerde muhtaç etmemektir. En büyük arzum budur. Onlar kendilerini ve çocuklarını düşündüler, biz sizi düşünüyoruz. Onlar kardeş kavgası yaptırıyorlar, biz yaptırmayacağız. Onlar bütün komşularla kavgalı hale geldiler, biz kavga etmeyeceğiz. Mustafa Kemal'in söylediği gibi 'Yurtta barış, dünyada barış' diyeceğiz."
AK Parti'ye oy veren vatandaşlara da seslenen Kılıçdaroğlu, eleştirilerinin hükümete yönelik olduğunu, bunu onların üzerlerine almaması gerektiğini belirtti. Onları, ülkenin saygıdeğer yurttaşları olarak gördüğüne değinen Kılıçdaroğlu, "Hükümet ayrı, siz ayrı. Hükümet size yalan söyledi. Dedi ki 'Bana oy verin, yolsuzluğu engelleyeceğim', yolsuzluk yaptılar. 'Oy verin, yoksulluğu bitireceğim', bitiremediler. 'Oy verin, yasakları kaldıracağız', yeni yasaklar getirdiler. Şimdi sandığa gideceksin, elini vicdanına koy ve öyle oyunu kullan. En büyük arzum; elimizi vicdanımıza koyup huzur içinde oy kullanmaktır. Bunu yaptığımız zaman, emin olun Türkiye'ye çağ atlatacağız, demokrasimizi güçlendireceğiz, siyaseti kirlilikten arındıracağız" diye konuştu.
- "Kimsenin ekmeğiyle oynamayız"
Kılıçdaroğlu, bütün kamuoyu yoklamalarında Balıkesir'de CHP'nin birinci sırada olduğunu iddia ederek, partisinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sami Sözat'ı yanına çağırıp, seçmenlerden ona destek istedi.
Sözat'ın, Balıkesir'i çağdaş bir kent haline getireceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Ankara Büyükşehir ne yapıyor? Ağacı ithal ediyor, sanki bizim memlekette yok gibi. Bir şeyler götürmek için. Bunların yapısı bu. Çiçek, Allah aşkına çiçeği yurt dışından ithal ediyor, sanki bu memlekette çiçek yok. Ya her türlü çiçek var. Neden? Paraları bir yere istiflemek için. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tanesi 1,2 milyon avroya, gitti Hollanda'dan otobüs aldı. Hollanda, dünyada ilginç bir ülkedir, dağı olmayan tek ülkedir, dümdüz bir ülke. Kendisine uygun otobüs yapmış. Biz İstanbul'a aldık, tanesine 1,2 milyon avro ödedik, İstanbul yedi tepeli, o otobüsler yokuş çıkmıyor. Evet, gerçek."
Kemal Kılıçdaroğlu, Sözat aleyhine, "O gelirse işçilerin işine son verecekmiş" şeklinde propaganda yapıldığını öne sürdü. Kimsenin ekmeğiyle oynamadıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Görüşü, düşüncesi ne olursa olsun, kimsenin ekmeğiyle oynamayız. Belediye çalışanlarının güvencesi Sami Sözat'tır" dedi.
Felsefelerinin, kendilerine oy versin vermesin herkesi kucaklamak olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, "Ayrımcılık, bölünmek yok. Beraber olacağız. Yeni bir proje başlattık. Her partiden düzgün insanlar, Cumhuriyet Halk Partisi'nin çatısı altında. Cumhuriyet'i yeniden kuracağız, şekillendireceğiz, kirlilikten arındıracağız. Temiz siyaseti getireceğiz. CHP'nin iktidarında ilk 4 ay içinde siyasi ahlak yasasını çıkartacağız. Böylece kirli olanların siyasete girmemesinin yolunu açacağız. Siyaset temiz, düzgün adamların işidir. Siyaset, halka adanmışlıktır" görüşlerini iletti.
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER