ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 00:28

CHP'nin Afyonkarahisar mitingi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"Dünyanın neresine giderseniz gidin, hırsızdan başbakan olur mu? Olmaz derler, yalancıdan olur mu, olmaz derler. O zaman ayın 30'u sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız, barış içinde, sevgi içinde, varlık içinde gideceğiz oyumuzu kullanacağız" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisince Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, "Temiz bir Türkiye ve hesap veren bir siyaset isteyen" herkesin 30 Mart'ta oylarını kullanması gerektiğini ifade etti.
17 Aralık operasyonu ve sonrasındaki gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Ben şimdi Afyon'un vicdanına seslenmek istiyorum, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum. Ben hükümeti eleştiriyorum ama sakın ola ki bu eleştirileri siz üstünüze almayın. Siz demokrasinin gereğini yaptınız, sandığa gittiniz. Onlar size dediler ki, 'Biz yolsuzluğu önleyeceğiz', siz de oy verdiniz. 'Biz yasakları kaldıracağız', siz de oy verdiniz. 'Biz yoksulluğu yok edeceğiz, tarihe gömeceğiz', siz de oy verdiniz. Ama 17 Aralık'ta maskeleri düştü. Şimdi sandığa gideceksiniz."
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 4 bakanın fezlekesinin görüşüleceğine değinen Kılıçdaroğlu, "Kim helalden, kim haramdan yana bunu çok net bir şekilde Türkiye görecek" diye konuştu.
Gerçeğin görüldüğünü, bütün gerçeklerin meydanda olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, herkesin elini vicdanına koyup bir düşünmesi gerektiğini kaydetti.
Soyulan Türkiye ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, 30 Mart'ta herkesin sandığa gitmesini istedi.
"Türkiye'nin soyulmasını istiyor musunuz? Peki bu hırsızlardan hesap sorulmasını istiyor musunuz?" diye soran Kılıçdaroğlu, yapılacak tek şeyin 30 Mart'ta kol kola, omuz omuza, barış içinde, sevgi içinde, hoşgörü içinde sandığa gitmek ve oy kullanmak olduğuna vurgu yaptı. "Haramiler"den hesap sorulacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, yaşananların hesabını soracağını, 247 milyar lirayı alıp bütün işçilere, çiftçilere ve halka vereceğini aktardı.
Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında arada bir konuştuğunu, bir sürü hakaret ettiğini savunarak, şöyle devam etti:
"Hiç önemsemem, adam yerine koymam, zaten adam değil. Allah aşkına hırsızdan adam olur mu, yalancıdan adam olur mu? Hem hırsızdan hem yalancıdan başbakan olur mu? Bende onu söylüyorum zaten. İster Papua Yeni Gine'ye gidin, ister Uganda'ya, ister Fransa'ya, ister Tokyo'ya, Marsilya'ya dünyanın neresine giderseniz gidin, hırsızdan başbakan olur mu? Olmaz derler, yalancıdan olur mu, olmaz derler. O zaman ayın 30'u sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız, barış içinde, sevgi içinde, varlık içinde gideceğiz oyumuzu kullanacağız."
Afyonkarahisar'da bir şey daha yapıldığını ve İcra Dairesi'nin törenle açıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Vatandaşın malına, icra dairesi gidecek el koyacak, oturdular hep beraber icra dairesini törenle açtılar. Dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanmamıştır. Ama Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında ben o icra dairelerinin neler yapacağını çok iyi biliyorum. Onların mal varlıklarına helal kazanmışlara hayır, halktan aldıkları, halktan çaldıkları her kuruşu onların burunlarından fitil fitil getireceğim ve bu millete vereceğim, sözümdür, ahdimdir benim."
-Afyonkarahisar'daki muhimmat deposundaki patlama
Afyonkarahisar'da şehitlerin bulunduğunu, kentin aynı zamanda şehitler diyarı olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de meydana gelen askeri mühimmat deposundaki patlamaya ilişkin, şu ifadeleri kullandı:
"Biliyorsunuz bir patlama oldu, 25 kardeşimiz hayatını kaydetti. Onlar bizim şehitlerimiz. Bizim milletvekilimiz, onların bütün davlarını yakından izliyor. Aileleri ile zaman zaman konuşuyoruz. O davanın aydınlanması lazım, hakkın teslim edilmesi lazım. Aileler perişan ve aileler adalet istiyor. Biz adaleti sağlamaktan yanayız. Bunun için mücadele edeceğiz. Size bir şey daha, Afyon'un sorunlarını parlamentoda bir kişi dile getiriyor, o da sizin milletvekiliniz. Ahmet Bey burada. Eğer o milletvekili olmasa emin olun kürsüye çıkıp, 'Ya Afyon'un şu derdi vardı' diyen ikinci bir adama rastlamayacaksınız. O nedenle söylüyorum, bir kişi yetmez, daha fazla istiyorum, daha fazla oy daha fazla milletvekili, daha özgür Türkiye, daha güzel Türkiye, daha huzurlu Türkiye ancak CHP iktidarında olabilir."
Afyonkarahisar'a iyi bir belediye başkan adayı bulduklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Sayın doktorum, Mehmet Ali başkan... O elleri ile hep şifa dağıttı. Hekimlik mesleği biliyorsunuz çok değerli bir meslektir. Hiç kimsenin rengine, kimliğine, inancına bakmaz. İnsansa gelir o gün onu tedavi eder. Hipokrat yemini vardır. Dünyanın her tarafında bütün doktorlar aynı yemini ederler. Çünkü insan, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. O sağlık dağıttı şifalı elleri ile. Şimdi diyor ki 'Afyon'u bu bölgenin önemli bir merkezi haline getireceğim. Eskişehir neyse Afyon da o olacak' diyor. Hatta 'Afyon'u öyle yapacağım ki Eskişehir'den gelecekler, Afyon'u gezmek üzere.' Başkanın amacı bu, hedefi bu, o sizin evladınız, sizin çocuğunuz, onu size emanet ediyorum, sizi de Allah'a emanet ediyorum."
-"Sizin başörtünüz üzerinden 20-30 yıl siyaset yapıldı"
"Değerli kadınlar, sevgili anneler, sizin başörtünüz üzerinden 20-30 yıl siyaset yapıldı" diyen Kılıçdaroğlu, ister başı açık, ister başı kapalı olsun, bütün kadınların başının üstünde yeri olduğunu, hiçbir ayrım yapmayacağını bildirdi.
Annelerin duyarlılığını bildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Çocuklarını gerçekten severler. Siz çocuklarınızı sevdiğiniz gibi, ülkenizi de sevin. Ülkenizi sevdiğinizi biliyorum. Çünkü anneler çocuklarını yetiştirirken her türlü özveride bulunurlar. Yemezler yedirirler, içmezler içirirler, çocuk hasta ise onlar da hastadırlar, çocuk neşeli ise anne de neşelidir, çocuk iş bulup bir meslek sahibi olduğu zaman anne mutludur, baba mutludur, çocuk mutludur. Böyle bir Türkiye'yi el birliği ile kuracağız" dedi.
İnsana hizmetin, en değerli şey olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu ifadelere yer verdi:
"Herkesin kimliğine saygı gösteririm, herkesin inancına... Allah ile kulun arasına hiç kimsenin girmeye hakkı da yetkisi de yoktur ama ben insanıma hizmet edeceğim. Başkanın söylediği bir şey daha var, 'Bana oy versin vermesin, hiçbir ayrım yapmaksızın, bütün Afyonlulara hizmet edeceğim:' O, 'Belediye başkanı olarak seçildiğim gün, ben artık bütün Afyonluların belediye başkanıyım, hiçbir ayrım yapmayacağım' diyor. Arada bir propaganda yapıyorlar. 'CHP gelirse işçilerin işine son verecekmiş'. Bizim kitabımızda ve inancımızda insanın ekmeği ile oynamak yoktur. Herkes alın teri ile ekmek kazanıyorsa, başımızın üstünde yeri vardır. Hiç kimsenin ekmeği ile oynamayız."
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER