ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 14:32

CHP'li Vekilden tuhaf açıklama


Partiden ihraç edilen CHP’nin eski Kayseri İl Başkanı Enver Özdemir, ihraç edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özdemir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanlış bilgilendirildiğini ve bunu kendisine ilettiğini açıkladı. Özdemir, bir akaryakıt istasyonunun yanında 9 katlı olduğu söylenen binanın 2 katlı olduğu ile ilgili defalarca Genel Başkan'a bilgi verdiğini aktardı.

Enver Özdemir, ihraç edilmesi ile ilgili yaşanan süreci anlattığı yazılı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere Ekim 2012'de basın organlarında çıkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin iddialarına cevap vermediğim, o dönem yaşananların CHP'ye zarar verdiği yolundaki açıklamalarım üzerine il yönetimi tarafından kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildim. Olayların gelişini hatırlatarak, konu hakkındaki görüşlerimi ifade etmek istiyorum. Daha önce yaptığım açıklamada belirttiğim gibi Sayın Genel Başkan'ın konuyu ilk kez dile getirdiği bütçe görüşmeleriyle devrin il başkanı ve il örgütü olarak biz de konuyu kamuoyu ile birlikte öğrendik. Böyle bir açıklama benim ve yakın çalışma arkadaşlarımın tamamen bilgisi dışında yapılmıştır. İddiaların dillendirilmesinden sonra Kayseri’deki 125 sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü Başkan Özhaseki’ye destek açıklaması yapmış. Bu açıklamanın yapıldığı esnada ben kurultay öncesi il başkanları toplantısı için Ankara’da bulunuyordum. 125 STK ve meslek örgütünün Başkan Özhaseki’ye yaptığı destek açıklamasını öğrendim ve metni alarak, Sayın Genel Başkanı, Genel Merkez’deki makamında ziyaret ettim. Ziyaretimde STK’ların destek açıklamasını kendilerine göstererek, bu iddiaların Kayseri’de partimize zarar vereceğini, bu 125 sivil toplum kuruluşunun neredeyse Kayseri’nin üye bazında tamamı manasına geldiğini söyledim. Bu iddiaların kamuoyu ile paylaşılmadan önce örgütle paylaşılmasının daha doğru olacağını ifade ettim. Yaklaşık yarım saat kadar süren görüşmede Sayın Genel Başkan'a, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin dürüst bir insan olduğunu ve böyle işlere asla tevessül etmeyeceğine inandığımı anlattım. Sayın Genel Başkan'ın şaşkınlığını gözledim. Bu görüşmeden çıkarken bende, Sayın Genel Başkan'ın bir daha bu konulara girmeyeceği şeklinde bir kanaat oluştu. Daha sonra Sayın Genel Başkan'ın iddiaları sürdürdüğünü görünce kendisini defalarca aradım. Hatta bir benzin istasyonu ile ilgili 9 katlı bina konusunu bir yaygın TV kanalında ünlü bir gazetecinin karşısında anlattığını görünce, tekraren arayarak o binanın 9 katlı değil iki katlı olduğunu belirtip kendisine yanlış bilgi verildiğini ifade ettiğimi belirtmiştim.”

        Söz konusu iddialar ile ilgili olarak bugün gelinen noktada o gün Genel Başkan'a yaptığı uyarıların doğruluğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Özdemir, “İddialarla ilgili verilen yargı ve tazminat kararları bunun da teyidi olmuştur. Benim Sayın Genel Başkan'a yönelik uyarılarım ve daha sonra yaptığım açıklamalar partiye karşı değil partimizin zarar göreceği endişesini dile getirmeye yöneliktir. Partinin mevcut yerel ve genel yönetim kademelerinde her gün çeşitli açıklamalar yaparak, parti program ve tüzüğüne aykırı hareket edenler, parti aleyhinde eylem ve söylemlerde bulunanlarla ilgili çalıştırılmayan disiplin kurulları bizim düşüncemizi açıklamamız üzerine, İl Başkanının söylediğine göre genel merkezin talimati ile harekete geçirilmiştir. İl Yönetim Kurulu 'hakkımda çıkan haberleri tekzip etmediğim ve yalanlamadığım' gerekçesiyle, tüzük ve yönetmeliklere aykırı bir taleple, İl Disiplin Kurulundan ihracımı istemiştir. Disiplin Kurulu Başkanının AKP üyesi çıkması nedeniyle Disiplin Kurulundan düşmesi gerekmesine rağmen böyle bir hukuksuzluğu içine sindirenler, CHP'yi küçültmek amacıyla ellerinden geleni yapmaya çalışmaktadırlar. Benim ihraç edilmemle CHP büyüyecekse eyvallah der geçeriz.” şeklinde açıklamada bulundu.

        Özdemir, yazılı açıklamasının sonunda, CHP'yi bitirmeye ne il yönetiminin, ne disiplin kurulunun, ne CHP Genel Merkezi'nin gücü yetmeyeceğini ifade ederek, “Görevde bulunduğumuz süreçte iyi niyetli olarak, doğru bildiklerimizi ifade etmeye çalıştık. Atalarımızın bir sözü daha böylece doğrulanmış oldu. Demek ki doğru söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar. Bu kararın takdirini CHP üyelerinin ve kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Görev yaptığımız sürede gerek medyanın, gerekse genel merkezin takdirlerine şayan olmuşken, geçmişi ile hesaplaşmak isteyenlerin uydurma suçlar yaratarak benim ihracıma karar vermeleri anlamlıdır. Geçmişte devrin Sayın Genel Başkanı ve Sayın Genel Sekreterine ağır hakaretler yönelterek, partiden istifa eden ve 12 yıl boyunca partinin kapısından geçmeyenlerin bizim dönemimizde partiye yeniden üye olduklarını biliyoruz. Kimin daha iyi CHP'li olduğu, geçmişi ile, yaptıkları ile net olarak ortadadır. Cep telefonuma mesajlar atarak, gazetelere açıklamalar yaparak adeta tehdit eden İl Yönetimi ve İl Başkanı, Disiplin Kurulundan önce kararını çoktan vermişti. Disiplin Kurulunda bazı üyelerin gazetelerde yer alan açıklamalarımı inkar etmem halinde ceza vermeme eğiliminde olduklarını ifade etmeleri olayın ne kadar hukuk dışı olduğunun kanıtıdır. Pişmanlık Yasasından yararlanmayı teklif eden Disiplin Kurulunun kararını hangi baskılar sonucu aldığı tartışmaya açıktır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER