ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 15:39

CHP'li vekilden Mirzabeyoğlu çağrısı!

CHPli vekilden Mirzabeyoğlu çağrısı!

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "AKP, 28 Şubat'ın mağduru edebiyatına devam edeceğine, elini taşın altına koysun ve bu işi çözsün. 28 Şubat'ın mağduriyetleri giderilecekse, işte size fırsat. Gelin 28 Şubat ile sözde değil özde hesaplaşın ve en başta Mirzabeyoğlu için yeniden yargılama yolunu açın" dedi.

CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri" platformunun üyeleriyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
İBDA/C davası kapsamında, ''Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan aldığı idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilen, 16 yıldır cezaevinde bulunan ve kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş'in yeniden yargılanması konusunda CHP Cezaevi Komisyonu olarak duyarlı olduklarını belirten Ağbaba, "Bugün yeniden yargılama demek umut demek. Hukuk devletine inanmak demek" diye konuştu.

Ağbaba, "Haksız ve hukuksuz bir şekilde tezgahlanmış mahkemeler için yeniden yargılamalar mutlaka başlatılmalıdır. Polis, savcı, hakim üçgeninde tezgahlanmış olduğu ayyuka çıkmış tüm davalar için yeniden yargılanma hayata geçirilmelidir. Bugün yargı elini temizlemek zorundadır" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasında tüm sanıklar için yeniden yargılama kararı verdiğini anımsatan Ağbaba, "Sadece Balyoz'la, Ergenekon'la ilgili değil, bütün bu siyasi davalarla ilgili bir yeniden yargılanma talep ediyoruz. Balyoz'la ilgili verilen kararın bütün hukuksuz davalar için de verilmesini bir kez daha istiyoruz. Oda tv, Ergenekon, Şike davaları için ve sadece parasız eğitim istedikleri için yıllarca tutuklu kalanlar için, sadece Grup Yorum konserinde bilet sattıkları için cezaevine gönderilen öğrenciler için, gencecik yaşında anayasal düzeni yıkmaya çalışmakla suçlanan Ayşe Denizler için ve benzer tüm davalar için yeniden yargılanma yapılmalı ve bu umut derhal gerçekleştirilmeli diyoruz" şeklinde konuştu.
"Bizim anlayışımıza göre mağdurun adı sorulmaz. Salih İzzet Erdiş, bilindiği ismiyle Salih Mirzabeyoğlu; o da cezaevinde unutulan binlerce insandan birisi. Haksızlıklara uğramış ve göz göre göre cezaevinde ölüme terk edilmiş birisi" diyen Ağbaba, hukukun katledildiği bir yargılama süreci sonunda Mirzabeyoğlu'nun cezaevine konulduğunu savundu.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çeken Mirzabeyoğlu'nun şu an 63 yaşında olduğunu ve tam 16 yıldır hapishanede tutulduğunu anlatan Ağbaba, şöyle devam etti:

"Mirzabeyoğlu'nun kendisine telegram işkencesi yapıldığına yönelik iddialarla ilgili hükümet bir çalışma yapmadı ve bizim verdiğimiz soru önergeleri hala cevap bekliyor. Tek kişilik, sekiz metrekarelik bir hücrede yaşıyor ve 16 yıldır tam bir tecrit altında.

Darbeyle hesaplaşacaklarını söyleyenler bugün onu görmezden geliyorlar. 28 Şubat'ın bir numaralı kazananı AKP mağdur edebiyatıyla bu günlere gelirken, geçmişteki mağduriyetleri gidermekte nedense isteksiz. AKP 28 Şubat'ın etinden, sütünden, yününden faydalanmış, bir güzel beslenmiş, ancak 28 Şubat'ın gerçek mağdurları için kılını bile kıpırdatmamıştır.
Bu garabet 28 Aralık 1998'de başlıyor. Salih Mirzabeyoğlu eşi ve çocuklarıyla birlikte, diğer çocuğunu ilkokuldan almak için okula gittiğinde orada gözaltına alınıyor. İBDA/C'nin lideri olmakla suçlanıyor. Tıpkı Balyoz, Ergenekon ve diğer kumpas davalarında olduğu gibi emniyetten giden fezleke iddianame oluyor. Altı ay önce Salih Mirzabeyoğlu'nun bir yazar olduğunu ve başkalarının yaptığı eylemlerden sorumlu tutulamayacağını söyleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, altı ay sonra farklı bir mütaala verip, Mirzabeyoğlu'nu yasa dışı bir örgüt lideri ilan ediyor ve Mirzabeyoğlu için cezaevi günleri başlıyor.
'Noel Baba' ismiyle Metris Cezaevi'ndeki koğuşuna hayata dönüş benzeri bir operasyon yapılıyor. Bu müdahalede ciddi yaralar alan Mirzabeyoğlu, saçı ve sakalı kesilerek, hiçbir tıbbı müdahalede bulunulmadan kan revan içinde mahkemeye çıkartılıyor. 2 Nisan 2001'deki duruşmada idam cezası veriliyor, sonra Yargıtay onaylıyor. AB uyum çerçevesinde yapılan değişiklik sonucu idam kararı ağrlaştırılmış müebbete çevriliyor."

"AKP'nin turnusol kağıdı bu davadır"

Ağbaba, Mirzabeyoğlu'nun 27 Haziran 2014'te yeniden yargılama için müracaatta bulunduğunu belirterek, "AKP demokrasi havariliği yapacağına, 28 Şubat'ın mağduru edebiyatına devam edeceğine, elini taşın altına koysun ve bu işi çözsün diyoruz" dedi.

AK Parti'nin darbelerle hesaplaşmak adına, "yatalak bir paşayı yargılamak" yerine, 28 Şubat'ın gerçek mağdurlarıyla yüzleşmesini tavsiye ettiklerini dile getiren Ağbaba, "Bugün tüm siyasi davalar silbaştan ele alınmalı ve hepsi için yeniden yargılama yapılmalıdır. AKP'nin turnusol kağıdı tam bu davadır. 28 Şubat'ın mağduriyetleri giderilecekse, işte size fırsat. 28 Şubat'ın gayri meşru çocuğu AKP'ye buradan hodri meydan diyoruz; gelin 28 Şubat ile sözde değil özde hesaplaşın ve en başta Mirzabeyoğlu için yeniden yargılama yolunu açın diyoruz" diye konuştu.

"Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri" platformundan Fatma Parmaksız da Mirzabeyoğlu'nun kaldığı Bolu F Tipi Cezaevi önünde kurdukları "Mirzabeyoğlu'na Özgürlük Kampı"ndan geldiklerini belirtti. Parmaksız, Mirzabeyoğlu'nun özgür bırakılmasını istedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER