ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 12:06

CHP'li vekil Sosyalist Enternasyonal Etik Komitesi'ne seçildi


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal Etik Komite üyeliğine seçildi. Portekiz’deki toplantıda kurulan Suriye İçin Çalışma Grubu’nda da CHP’yi Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun temsil etmesi kararlaştırıldı.

Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı 4-5 Şubat 2013 tarihinde Portekiz’de gerçekleşti. "Dünya Ekonomisi: Büyüme, İstihdam ve sürdürülebilir kalkınma için bizim vizyonumuz" üst başlığı ile yapılan toplantıda, "Avro Bölgesi Krizi: Bu noktadan ileri doğru nereye?", "Büyüyen ve gelişen ekonomilerde uluslararası çok taraflı kurumlarda krizden çıkış stratejileri" ele alındı.

Bu konuların yanı sıra "Arap Dünyasındaki halkların demokratik ajandalarını ilerletme mücadelesinde son gelişmeler" ile "Mali: Sahel Bölgesinde barış, güvenlik ve demokrasi" de yaşanan son gelişmeler çerçevesinde tartışıldı.

CHP Genel Başkanı ve Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu da büyüyen ve gelişen ekonomilerde krizden çıkış stratejileri konusunda bir konuşma yaptı. Sosyalist Enternasyonal’de Başkanlık Divanı’ndan sonra en önemli organ olan Etik Komitesi seçimleri de Konsey Toplantısında gerçekleştirildi. Konsey üyeleri tarafından seçilen 15 üyeden oluşan Etik Komite, Sosyalist Enternasyonal’e yapılan üyelik başvurularını değerlendirme, üye partilerin etik koda uygunluğu ve diğer üyelik işlemlerini değerlendirme yetkisine sahip.

Yapılan seçimlerde Yeşil Burun Adaları, Fas, Güney Afrika, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Uruguay, Belçika, Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Finlandiya, Portekiz, İspanya, Moldova, Irak, Pakistan temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’den CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da etik komite üyeliğine seçildi.

Konsey’de ayrıca özel tematik komisyonların kurulması ve tüzük tarafından öngörülen komitelerin seçimi de gündeme geldi. Konseyde alınan bir kararla kurulan Suriye İçin Çalışma Grubu’nda da CHP’yi Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu temsil edecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER