ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:31

CHP’li Toprak'tan AK Parti'ye miting eleştirisi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AK Parti’nin yapacağı mitinglerin ne AK Parti’ye ne Türkiye’ye bir katkısı olacağını söyledi. AK Parti’nin vatandaşları karşı karlıya getirmekten vazgeçmesi gerektiğini belirten Toprak, “Partiler iktidarını kaybedebilirler ama ruh sağlığını kaybetmemeliler. AKP’yi sağduyulu olmaya davet ediyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, yaptığı yazılı açıklamada AK Parti’nin toplumu kamplara bölmekten ve gerginlik siyaseti izlemekten vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “AK Parti iktidarını kaybetmemek uğruna Türkiye’yi felakete sürüklemektedir.” iddiasında bulundu. Başta Başbakan olmak üzere AK Parti’nin kurmaylarının demokrasiye, huzura ve toplumsal barışa hizmet etmeyen bir eylem ve söylem içinde olduklarını savunan Toprak, Başbakanın dün yaptığı konuşmanın bütün yurtta tepkiyle karşılandığını öne sürdü.

Toprak, sözlerine şöyle devam etti: "Diğer yandan polis şiddeti artarak devam etmektedir ve bu var olan gerilimi daha da arttırmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, insanlarımızı sağduyulu olmaya çağırırken AK Parti iç barışı bozan çağrılar yapmaktadır. Biz gerginlikleri sonlandırmaya çalışırken AK Parti gerginlikleri tırmandırmaktadır. Biz medyayı doğru ve sağlıklı bilgiler vermeye davet ederken AK Parti medyaya gerçek olmayan haberler yaptırmaktadır. Ama AK Parti şunu unutmaktadır, belediyelerin imkânlarını kullanarak ve zorla miting alanına vatandaşlarımızı taşıyarak güç gösteri yapmak güçlü olmanın göstergesi değil zayıf olmanın belirtisidir.”

"AK PARTİ DEMOKRASİ SINAVI VEREMİYOR"

AK Parti’nin demokrasi sınavını veremediğini ileri süren Toprak açıklamalarını şöyle tamamladı: “Demokraside iktidar partisini protesto etmek son derece doğal bir eylemdir. Doğal ve demokratik olmayan AK Parti’nin yaptığı gibi protestoculara karşı zor kullanmaktır. Bütün bu yaşanan gelişmeler AK Parti’nin iktidarını kaybetmeye başladığını göstermektedir. Ancak demokrasilerde iktidara gelmek nasıl normal bir süreçse iktidardan gitmek de normal bir süreçtir. AK Parti bunu anlamalıdır. Partiler iktidarını kaybedebilirler, ama ruh sağlığını kaybetmemeliler. AK Parti’nin yapacağı mitinglerin ne AK Parti’ye ne Türkiye’ye bir katkısı olmayacaktır. AK Parti neden güç kıyaslaması yapmaktadır? AK Parti iki gücün karşılaşmasının ya da çatışmasının provasını mı yapmaktadır? Bunlar son derece tehlikeli ve geri dönüşü olmayan adımlardır. AK Parti’yi sağduyulu olmaya davet ediyoruz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER