ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:08

CHP'li Tanrıkulu: 'Hayata Dönüş' operasyonu devam ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu “Cezaevlerindeki baskıcı, hukuk ve insan haklarıyla bağdaşmayan uygulamalar devam ettiği sürece ‘Hayata Dönüş’ operasyonu devam ediyor demektir.” dedi.

Tanrıkulu, insan haklarına saygılı bir infaz sisteminin bir lütuf değil, görev olduğunu vurguladı.

Hayata Dönüş Operasyonu’nun 13. yılında yazılı bir açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, değerlendirmesinde, “19 Aralık 2000 tarihinde, Türkiye’nin cezaevleri, eşine az rastlanır bir vahşete tanıklık etmişti.

'Hayata Dönüş' adı verilen ve cezaevlerindeki siyasî mahkûmların iradesini kırmaya yönelik olan operasyonda 28 kişi hayatını kaybetti.


Onlarca mahkûm yaralandı veya bir daha iyileşemeyecek fizikî, psikolojik tahribatlar yaşadı. 'Hayata Dönüş' operasyonu, devletin cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere esir muamelesi yaptığının açık deliliydi.

Nitekim operasyondan bir buçuk ay önce başlayan açlık grevleri de F Tipi cezaevlerine karşı gerçekleştirilmişti.

Fakat bu direnişe katliamla yanıt verildi. Üstelik katliamın sorumluları, operasyon fikrini ortaya çıkaranlar ve uygulayanlar tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu vahşet operasyonundan sonra cezasız kaldı.” ifadelerini kullandı.

“CEZAEVİ KOŞULLARI MAHKUMLAR İÇİN DAHA DA AĞIRLAŞTI”

CHP’li Tanrıkulu, diğer yandan, aradan geçen 13 yılın, cezaevlerindeki koşulları mahkûmlar bakımından daha da ağırlaştırdığına işaret ederek, şöyle devam etti: “Deyim yerindeyse bugün cezaevlerinde yaşanan uygulamalar, 19 Aralık öncesinden çok daha katı ve temel insan haklarından yoksundur. 2005 yılında 50 bin civarında olan tutuklu-hükümlü sayısı bugün 140 bine dayanmıştır. Cezaevlerinde hasta mahpuslar ölüme terk edilmekte, tahliyeleri için verdiğimiz tüm gayretler AKP’nin reddiyle hükümsüz kılınmaktadır.

Benzer bir biçimde cezaevlerinde intihar vakaları, sağlık sorunlarından dolayı gerçekleşen ölümler, hasta tutuklu-hükümlülere yönelik insan haklarıyla bağdaşmayan uygulamalar, tecrit, keyfi disiplin cezaları vs. devam etmektedir. Dolayısıyla 'Hayata Dönüş' AKP’nin uygulamalarıyla operasyonun 13. yıl dönümünde de devam etmektedir.

Her defasında söylediğimiz gibi, hiçbir tutuklu veya hükümlü, hukuk devletinde esir muamelesine tabi tutulamaz! Cezaevleri işkence evleri haline getirilemez! Bu vesileyle AKP’yi, cezaevlerinde ölüme sebebiyet veren uygulamalara artık son vermeye çağırıyorum.”

Cezaevlerindeki baskıcı, hukuk ve insan haklarıyla bağdaşmayan uygulamalar devam ettiği sürece “Hayata Dönüş” operasyonu devam ediyor demektir” diyen Tanrıkulu, ölümü beraberinde getiren ‘Hayata Dönüş’ten vazgeçip mahkûmları gerçekten hayata döndürecek insan haklarına saygılı bir infaz sisteminin bir lütuf değil, görev olduğunu vurguladı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER