ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:03

CHP’li Tanal’dan, AK Partili Aslan hakkında suç duyurusu


CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için, “Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplamış lider” nitelendirmesinde bulunan AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Aslan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan CHP’li Tanal, dilekçesinde Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinin 3. fıkrası uyarınca ‘dini değerleri alenen aşağılama’ suçunu dayanak gösterdi.

Tanal dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “AKP Düzce Milletvekili Fevai Aslan Recep Tayyip Erdoğan’ın Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider olduğunu ifade ederek İslam dinini açıkça aşağılamış ve Allah’a şirk koşarak İslam dinine ve Müslümanlara karşı saygısızca davranmıştır. Bir insanın Allah’la aynı vasıfları taşıdığını belirten şüpheli Türk Ceza Kanunu 216. maddesine göre açıkça suç işlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti laik bir devlet olup, aynı zamanda din ve vicdan hürriyetini anayasal güvence altına almış bir devlettir. Ancak bu hürriyete karşı dini kullanarak halkın bir kesiminin inancıyla alay etmek, bu inancı aşağılamak ifade hürriyetini aşmakta ve suç sayılmaktadır.”

AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Aslan 16.01.2014 günü Düzce’de düzenlenen bir açılış töreninde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "Allah'ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var. İşte bunun önünü kesmek istediler" ifadesini kullanmıştı. Bu ifadeye birçok kesim tarafından tepki gösterilmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER