ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 15:01

CHP'li Oran: Erdoğan şantaj kasetlerini nereden biliyor?


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile ilgili şantaj kasetleri olduğunu açıklamasını TBMM gündemine taşıyarak, “Erdoğan şantaj kasetlerini nereden biliyor” dedi.
Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Bakanlar Kurulu olarak şantaj kasetlerinin içeriklerini biliyor musunuz? İzlediğiniz bu tür şantaj kasetleri var mı? İstihbarata Karşı Koyma noktasında devlet yapısında bir zafiyet var mıdır?” diye sordu.
Umut Oran, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi vererek, Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında dün yaptığı konuşmada, “Bunların elinde şantaj kasetleri var. Bu devletin en tepesinden en aşağısına kaset. Cumhurbaşkanı'nın da şantaj kaseti vardı. Benimle ilgili de Genelkurmay Başkanı'nın da. Şahsımla alakalı aradıklarını bulamadılar.” dediğini anımsattı.

İZLEDİĞİNİZ ŞANTAJ KASETİ VAR MI?

İçişleri Bakanı’na yöneltiği soru önergesinde Umut Oran, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:
Bu kasetlerin varlığını hükümetinizin nasıl bilebilmektedir? Bakanlar Kurulu üyeleri olarak bu şantaj kasetlerinin içerik bilgilerine sahip misiniz, izlediğiniz bu tür şantaj kasetleri var mıdır?

MADEM KASETLERİ BİLİYORSUNUZ NEDEN ÖNLEMEDİNİZ?

Varlığını bildiğiniz bu şantaj kasetlerinin çekilmesini neden önle(ye)mediniz?
Bu kasetleri çekenler kamu personeli midir, hangi kurum/kuruluşta hangi görevlerde bulunanlar bu çekimleri yapmıştır?

DEVLETİN ZİRVESİNDE ZAFİYET Mİ VAR?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1 ve 3. numaraları ile Genelkurmay Başkanı’nın şantaj görüntülerinin çekilmesi nasıl mümkün olabilmiştir? Bu durum devletin zirvesinde yaşanan bir zafiyetin göstergesi midir?
“Devletin en tepesinden en aşağısına kadar” ifadesi neyi kapsamaktadır, kaset şantaj operasyonu hangi makama/mevkiye kadar inmektedir? Bu şantaj kasetlerinden zarar gören üst düzey kamu yöneticileri kimlerdir?
Bu şantaj kasetlerini çekenler/yayanlardan yakalanıp, görevden el çektirilen, hakkında adli/idari işlem yapılan kişi/kişiler var mıdır? Bu yakalanan kişiler kimlerdir, nerelerde hangi pozisyonda görev yapmaktadırlar?
İstihbarata Karşı Koyma (İKK) noktasında devlet yapısında bir zafiyet var mıdır? İKK amacıyla 2014 yılı başından itibaren hangi ek önlemleri aldınız?
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER