ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 16:47

CHP'li Koç: "Cumhurbaşkanı'nın şahsi fikridir"

CHPli Koç: "Cumhurbaşkanının şahsi fikridir"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den 'parti liderlerinin toplanması' yönündeki talebinin olumsuz karşılık bulması ile ilgili olarak, liderler zirvesi toplantısı’ adı altında yapılacak toplantı ile meşru mekanizmaların işletilmesi için görevlerini yaptıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsi fikridir, farklı değerlendirmiştir.” dedi.

Partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı ile ilgili basın açıklaması yapan Haluk Koç, gündemi değerlendirdi. Dün geceden beri bütün Türkiye gibi kendilerinin uykusuz ayakta olduğunu aktaran Koç, Türkiye’nin, Başbakan eliyle ağır bir faciaya sürüklendiğini savundu. Başbakan’ın, ülke ve dünya kamuoyuna açıkça yalan söylediğini öne süren Koç, “En acımasız provokasyonların benzerleri bugün bizzat Başbakan tarafından Türkiye’de yapılmaktadır. Kutsallarımız, mabetlerimiz, mukaddeslerimiz üzerinden acımasızca provokasyon yapacak ölçüde bu işe baş koymuş Başbakan’ın, bundan sonra ne planlayacağını öngörmek imkansızdır.” diye konuştu.

"BAŞBAKAN'IN YÖNETME MEŞRUİYETİ KALMAMIŞTIR"

Başbakan’ın, en demokratik hak taleplerini acımasızca cezalandırdığını iddia eden Koç, böyle bir başbakanın meşruiyetinin söz konusu olmadığını iddia etti. Türkiye’de ciddi bir meşruiyet tartışması yaşandığını ileri süren Koç, bu yöntemleri kullanan bir başbakanın yönetme meşruiyetinin kalmadığını ileri sürdü. Başbakan’ın bu talepleri susturamayacağını vurgulayan Koç, Başbakan’ın aksi yönde gittiği sürece meşruiyetinin daha da sorgulanacağını öne sürdü.

Bir insanın, hem inançlı hem de münafık olamayacağını kaydeden Koç, şu ifadeleri kullandı: “Söylediklerine bir bakın, yaptıklarına bir bakın mağrur zulüm uyguluyor, haksızlık yapıyor. Yalan konuşuyor, provokasyon yapıyor. Halkı acımasızca bölüyor, parçalıyor. Hiç unutmasın bugünkü direniş Başbakan’ın eseridir. Yaptığı tüm haksızlıkların, baskının, yaşam tarzı dayatmacılığı, Cumhuriyet değerleri ile hesaplaşmanın birikmesidir.”

KILIÇDAROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI'NDAN TALEBİ

Dün gece sabaha karşı CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, meşru siyaset mekanizmalarının ana muhalefet partisi tarafından işletilmesine dönük, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den bir talebi olduğunu hatırlatan Koç, ‘liderler zirvesi toplantısı’ adı altında yapılacak toplantı ile meşru mekanizmaların işletilmesi için görevlerini yaptıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsi fikridir, farklı değerlendirmiştir.” sözlerini dile getirdi.

"POLİSE KARŞI 3-5 KİŞİ MOLOTOF ATTI"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya yönelik eleştirilerde bulunan CHP’li Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün gerçekleşen olaylar çerçevesinde çok kolaylıkla ekarte edebilecekleri, marjinal diye adlandırdıkları 3-5 kişiyle kovalamaca oynamak, molotof atmaca oynamak, su sıkmaca oynamak. Karşılarında 5-6 kişi, dikkat edin Gezi Parkı’ndaki eylemcilere müdahalenin altyapısını hazırlamaktır. Polise karşı 3-4 kişi molotof atıyor, 3-5 TOMA gidiyor geliyor. Niye müdahale edemiyorsunuz? Marjinal grup söylemlerini bütün kitleye mi yaymak istiyorsunuz? Amacın ne syın vali? Sayın vali acz göstermiştir. Sayın vali devletin valisi değildir. Bugünün valisi iktidarın valisidir. Şiddet uygulamanın baş aktörü olmuştur dün.”

"POLİSE 'AK İTLER' BÖYLE BİR PARTİ GÜRÜŞÜ OLMAZ"

Uluslararası medyanın tutumu ile ilgili olarak ise Koç, Başbakan’ın dünya medyasını istediği gibi şekillendiremediğini ileri sürdü. Süheyl Batum’un, polise yönelik ‘ak itler’ sözünün partinin görüşünü yansıtıp yansıtmadığı yönündeki bir soruya ise Koç, “Böyle bir parti görüşü olmaz, çok net ve açıktır. Ama şunu net ifade edeyim polis halkın polisidir. Polis, iktidar gücünü kullanarak eylem yapan bir kolluk gücü değildir.” cevabını verdi.

Yine CHP’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağı yönündeki haberler için ise Koç, iç hukuk yolları tükenmeden başvuru haklarının bulunduğunu belirterek, bu konuda çalışma yapıldıktan sonra adım atılabileceğini söyledi. Başbakan’ın, bugün bazı isimlerle görüşme yapacağı ve bu isimler arasında eylemcilerin olmadığı ile ilgili bir soruya da Koç, Türkiye’deki sanatçıların hemen hemen tamamı eylemlerle ilgili bizzat eylemcilerin yanında durduğunu savundu.

DİKTATÖR İFADESİNDEN AK PARTİ'YE OY VERENLERİN RAHATSIZLIĞI

‘Başbakan için sık sık diktatör’ ifadesini kullandınız, bu ifadenin özellikle AK Parti’ye oy verenleri rahatsız edeceğini, harekete geçireceğini düşünüyor musunuz?’ şeklindeki bir soruya Koç, şöyle cevap verdi: “Hayır AK Parti’ye oy veren, Türkiye’nin AK Parti ile daha iyi yönetileceğini düşünen ve bu yönde siyasi tercih kullanan arkadaşlarımızı, bugün yaşadığımız şiddet ortamını, bu orantısız güç kullanımını mutlaka değerlendiriyorlardır. Biliyorsunuz, Başbakan’ın ‘yüzde 49 ve karşımdakiler yüzde 51’ diye öyle bir kavram yok. Onu bizzat Başbakan yerleştirmeye çalıştı. Bunun yanlışlığını ifade ettik ve biz o yanlışa düşmüyoruz. Bütün yurttaşlarımızın başımızın üstünde yeri var. Yanlışların altını çiziyoruz, sağduyuya davet ediyoruz, sağduyunun işlemediği yerlerde de gereken sıfatları kullanarak, bu işe taş koyanlara sorumluluklarını hatırlatıyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER