ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:25

CHP'li Günaydın: Tek adam diktası yerine katılımcı bir yapı öngörüyoruz

CHPli Günaydın: Tek adam diktası yerine katılımcı bir yapı öngörüyoruz


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla devam eden dikta rejiminin, 11 yıldır Türkiye’de azgınlaşarak devam ettiğini söyledi.

Manisa Manolya Meydanı’nda, 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için düzenlenen basın açıklamasında konuşan Günaydın, tek adam diktası yerine katılımcı bir yapıyı öngördüklerini söyledi.

Günaydın, “Çocuklarımız özgürlük diye demokrasi diye sokağa çıktılar. Fakat faşist hükümetin polisleri, çocuklarımızı öldürdüler. Biliyoruz ki her faşist korkaktır. 11 tane gencimiz Gezi Parkı direnişinde sokak aralarında korkak faşistler ve polisler tarafından öldürüldü. Ölen her çocuk bizim için yürek acısıdır ama Berkin Elvan bizim için simge haline gelmiştir. Berkin o sabah annesine ‘anne sen gitme ben ekmek almaya giderim’ dedi. Onun, o günkü faaliyeti sadece ekmek almaktı. Faşist hükümetin polisleri yakın mesafeden insanları hedef alarak gaz kapsülünü sıktı. O kapsüllerden biri Berkin’e idi. Acımadan Berkin’e ateş etmişlerdi. Gezi Parkı olaylarında yitirdiğimiz bütün şehitlerin adı Türkiye’de aydınlar ve yurtseverler yaşadığı sürece devam edecektir. Bütün bunların sorumlusu, ‘o polislere emri ben verdim, o polisim ile gurur duyuyorum’ diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bizler bunu unutmayacağız ve hesabını soracağız. Çocuklarımız sokaklarda ölürken, onların çocukları ayakkabı kutularına paraları koyuyorlardı. Manisa’dan bir kez daha haykırıyoruz. 30 Mart seçimleriyle birlikte AKP hükümetinden bunun hesabını soracağız.” dedi.

Önümüzdeki dönemin sokakların daha özgür olduğu bir dönem olacağını dile getiren Günaydın, “Eşit bir şekilde barış içinde yaşayan bir toplum kuracağız. Anketlerde gösteriyor ki, AKP ile mücadele edecek tek parti CHP’dir. 30 Mart’ta dikta faşist rejimi yıkıp hakça demokratik bir düzen kuracağız.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER