ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:15

CHP’li Dibek, sahte gübreyi sordu


CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Türkiye’de ne kadar sahte gübre ele geçirildiğini sordu.

CHP’li Dibek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e yönelttiği soru önergesinin gerekçesinde Kırklareli’nin Asilbeyli köyünde Yücel Seyhun ve Arif Seyhun isimli çiftçi kardeşlerin Nisan 2012’de aldıkları gübrenin sahte olduğunu belirterek savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ve mahkeme kanalı ile yaptırılan gübre analizine göre gübrenin sahteliği ortaya çıktığına yer verdi.

Turgut Dibek, çiftçiler için hayati öneme sahip gübre yüzünden toprağın kullanılamaz hale geldiğini belirterek, bakanlığın en önemli görevlerinden birinin sahte gübreyi engellemek olduğunun altını çizdi.

Dibek, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, "Son on yılda Seçim Bölgem Kırklareli ve Trakya illerinde yıllar itibariyle ne kadar sahte gübre tespit edilmiştir? Son on yılda Bakanlığınızca yapılan kontrollere göre ülkemiz genelinde yıllar itibari ile ne kadar sahte gübre tespit edilmiştir? Bu sahte gübre nedeniyle çiftçinin kaybı ne kadardır? Ele geçirilen sahte gübrenin piyasa değeri ne kadardır? Tespit edilen sahte gübreleri ithal eden, imal eden ve satan işletmelerden kaçı kapatılmıştır? Söz konusu işletmeler hakkında bakanlığınız bugüne kadar ne gibi işlemler yapmıştır?" sorularını sordu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER