ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 12:51

CHP'den yerel yönetimlere ilişkin "30 ilke"


BARIŞ GÜNDOĞAN - CHP yerel yönetimlerde yapacaklarını ve önceliklerini "30 ilkede" topladı.
Yaklaşan seçimler öncesi propaganda faaliyetlerine hız veren CHP, seçimler sonrasında kazanacağı belediyelerde yapacaklarını da kamuoyuyla paylaştı.
"Yerel Yönetimlerde 30 İlke ve Önceliğimiz" başlığını taşıyan kitapçıkta, seçilen CHP'li belediye başkanlarının yapacakları madde madde aktarılıyor.
İlkelerden ilkini "birlikte yöneteceğiz" başlığı oluşturuyor. Halkın yararına olan uygulamaların her aşamasında halkın katılımcı ve etkin olmasının sağlanacağı belirtilirken, kentin kentlilerle, köyün de köylülerle yönetileceği ifade ediliyor.
Vatandaşlara temiz bir içme suyu vaadinde de bulunulan ilkeler arasında isteyen her vatandaşın belediye çalışmalarını izleyeceği böylece "saydam" bir yönetim oluşturulacağı belirtiliyor.
Doğru beslenme, yaşam boyu spor ve koruyucu sağlık hizmetlerinin sunumu için etkin bir çalışma yürütüleceği de kaydedilen ilkelerde, ailenin mutluluğunun sağlanmasının da öncelikler arasında olduğu anlatılıyor.
Engelli dostu mimari uygulamalarla, engellilerin kent yaşamına etkin katılımını sağlayacak adımların atılması da ilkeler arasında yer alıyor.
-"Kent bütünlüğü gözetilecek"
Tüm yerleşim bölgelerinin, kentlerin plan bütünlüğü içerisinde koruma-kollama dengesi gözetilerek geliştirileceği bildirilen ilkelerde kentin sorunun çözümüne yönelik de doğru projeler geliştirileceği iddia edildi.
"e-Belediye" uygulamasının tüm yerel yönetimlerde kullanılacağı açıklanan ilkelerde, taşeron çalışan uygulamasına da son verilerek, tüm çalışanların temel hak ve sosyal güvenliklerinin korunacağı kaydedildi. Kentsel yenilemenin halkın isteğiyle yapılacağı bildirilen ilkelerden bir kaçı şöyle:
"Esnafımızı koruyacağız, ulaşım sorununu bitireceğiz, doğal afetlere karşı önlemler alacağız, suç ve kazayı önleyeceğiz, kültür ve sanatı tekrar halkımızla buluşturacağız, doğal peyzajlar yapacağız, hayvan haklarını koruyup, geliştireceğiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER