ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2014 Salı 19:18

"Sığınmacılar Merkezi Bir Kampta Toplansın"

CHPden "sığınmacılar" için öneri!

Sayıları iki milyona yaklaşan sığınmacılar sorunu nedeniyle CHP içinden çarpıcı bir öneri geldi.


CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, sığınmacı akınının Türkiye’nin sosyal barışını ve huzurunu tehdit eder bir seviyeye geldiğini belirterek, “Sığınmacıların sınıra yakın bir bölgede oluşturulacak geniş bir merkezi kampta ağırlanması daha doğru olur” dedi.

Sayıları iki milyona yaklaşan sığınmacılar sorunu nedeniyle CHP içinden çarpıcı bir öneri geldi. Yazılı bir açıklama yapan Çıray, “Ülkemizin sınırları delik deşik oldu. Maalesef, giren çıkan belli değil” diyerek şu öneride bulundu:

Türkiye Cumhuriyeti devletinin zulüm gören ve hayati tehlikede olan sığınmacılara kapılarını açmakla doğru yaptığını anlatan Çıray, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak, Ortadoğu’dan gelen sığınmacı akını kontrolsüz bir göç dalgasına dönüşmüştür. Böyle zamanlarda Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlardan katkı istenmelidir. Hükümet uyguladığı yanlış politikalar yüzünden Suriyeli ve diğer sığınmacıların büyük bölümünü sınır boylarında tutamamış ve onların kontrolsüz bir biçimde ülkenin çeşitli illerine dağılmasına izin vermiştir. Bu da ülkede iç barışı ve sosyal refahı olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır. Gaziantep ve Şanlıurfa’dan sonra İstanbul’da da sığınmacılarla vatandaşlarımız arasında gerginlik ve çatışma yaşanmıştır. Hükümet, bir an önce bu yanlışından dönmeli ve bütün sığınmacıları tek bir çatı altında toplayacak merkezi bir kamp oluşturmalıdır.”

SIĞINMACI KRİZİNİ YÖNETEMEDİLER

Merhum Turgut Özal’ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde de Türkiye’nin sığınmacı akınına maruz kaldığını belirten CHP’li Aytun Çıray, “Merhum Özal bir devlet adamı olarak o yıllarda mülteci meselesini bir kriz haline dönüştürmeden merkezi bir şekilde yönetmesini bilmişti” dedi.

Bulgaristan’ın Belene Kampları’nda zulüm gören Türk soydaşlara ve 1990’daki Körfez Krizi sırasında da Saddam’ın zulmünden kaçarak topraklarımıza sığınan Kürtler’e Türkiye’nin kapılarını açtığını hatırlatan Çıray, “Bilgisayar sisteminin, internetin ve dijital teknolojinin olmadığı o dönemlerde bile Türkiye mülteci krizini yönetebilmiştir. Şimdikiler, sığınmacı sorununu bir krize dönüştürmüş ve Türkiye’nin iç barışını tehlike altına sokmuşlardır” görüşünü savundu.

MÜLTECİLER MERKEZİ SİSTEMLE KONTROL EDİLSİN

Çıray, konuşmasında, insani yardıma muhtaç insanları bu topraklarda misafir edip onları korumanın tabi ki görevimiz olduğunu belirterek "Ama bunu yaparken siyasi istismardan kaçınıp kendi ülkenizi de düşüneceksiniz. Peki, hükümet ne yapıyor? Delik deşik olan ve yol geçen hanına dönen sınırlarımızdan içeri giren sığınmacılar Türkiye’nin dört bir yanına rahatlıkça seyahat edebiliyor, hatta yerleşebiliyor. Bir bölümü dükkan açıp ticaret yaparken kimisi de dilencilik yapıyor. Bütün bunları bir sisteme bağlamak gerekiyor. Suç işlemeye meyilli problemli kişilikler ne yazık ki ayırt edilmiyor. İşte asıl tehlike burada. Bunun için titiz bir çalışma yapılmalı ve sınıra yakın bölgelerde geniş bir bölge sığınmacılar için merkezi bir şehir kampı haline getirilmelidir. Giriş çıkışlar da merkezi bir bilgisayar sistemi ile kontrol edilmelidir.”


(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER