ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 11:06

CHP'den seçmene çağrı

CHPden seçmene çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ilk kez oy kullanacak yurtdışında yaşayan seçmenlerin oylarının "oy yolsuzluğuna" uğramaması için ABD'de girişim başlattı.


 

Seçimler sırasında, aktif görev almak isteyen CHP'lilerle bir arada olmak için Washinton DC'den New York'a gelen CHP Washington DC temsilcisi Yurter Özcan, Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı rakamlara göre (YSK) ABD'de 84 bin seçmenin oy kullanacağını belirtti. Bugüne kadar kendisinin de yazdığı raporlarda ABD'de yaklaşık 500 bin Türk yaşadığını belirttiğine değinen Özcan, YSK'nın rakamını şaşırtıcı olarak niteledi ve "YSK'nın rakamlarına göre sadece 84 bin seçmen var ve bunun yaklaşık 43 bini New York'ta. Yani kullanılacak iki oydan bir tanesi New York ve bölgesinde kullanılacak" dedi.

ABD'de, aydın, ilerici, Atatürk ilkelerine bağlı kitleleri örgütlemek istediklerini belirten Özcan, insanların oylarına sahip çıkmaları için özveride bulunmaları gerektiğini belirtti. Oy sandıkları başında geçirilecek özverinin, Gezi olaylarında gösterilen özveri ile bile karşılaştırılamayacağını anlatan CHP Washington DC temsilcisi Yurter Özcan, "O insanların fedakârlıkları yanında bizim burada sistematik yapacağımız çalışmalar çok önemli ve hakikaten de iyi sonuç getirecek" dedi.

ABD'de oy verme işleminin, New York, Chicago, Los Angeles, Boston, Houston ve Washington DC kentlerinde, 31 Temmuz Perşembe sabahı yerel mesai saati ile başlayacağını, 3 Ağustos Pazar günü de yerel saatle 17.00'da sona ereceğini anlattı. Türkiye'de yerel seçimlerde yapıldığı öne sürülen oy yolsuzluğunun ardından, yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşlarının, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanacakları oyların yolsuzluğa kurban gitmemesi için gerekli önlemleri alacaklarını belirten Özcan, sandık kurulan kentlerde, sandık başı ve oyların ulaştırılması için partili seçmenlerin gözetmenlik yapacaklarını belirtti. Yurtdışında yaşayan seçmenlerin verdiği oyların yurtdışında değil, Türkiye'de sayılacağını ve buna bir anlam veremediklerini söyleyen Yurter Özcan, "Yani yurtdışında kullanılacak yaklaşık 3 milyon oy var. Bunun 2.5 milyonu neredeyse, Avrupa Kıtası'nda. Bunlar yurtdışında sayılmadan Türkiye'ye gidecek. Bakarsanız 3 milyon oy, oyların yaklaşık yüzde 6'sı" dedi.

Hükümetin YSK'yı da yanına alarak muhalefet partilerini hazırlıksız yakalama çabasında olduğunu savunan Özcan, "Biz ne kadar hazırlıksız olursak onlar için o kadar iyi olacağı için değişim yapmayacaklar. Çok garip bir mantık var. Biz Türkiye'de oy kullanacak insanlardan daha önce oy kullanmaya başlayacağımız için, bu sonuçların bir şekilde yansımasını istemiyorlar. Avrupa, Doğu Avrupa ülkelerinin, ABD'de oy kullanan vatandaşlarının oyları burada sayılıyor, sonuçları kapalı kalıyor, o ülkelerdeki seçimler olunca açıklanıyor. Yani, mantıklı, iyi niyetli, sizin benim aklımıza yatacak hiç bir sebep yok" diye konuştu.

Yerel seçimler sırasında Ankara'da bulunduğunu belirterek YSK ile ilgili gözlemlerini de aktaran Yurter Özcan, YSK'nın tarafsız olması konusunda beklentileri olmadığını belirterek, "O seçimlerde Ankara'da oylarımızın çalındığını ve bizim Ankara'da kazandığımızı belgeleriyle kanıtladık. Konu şu anda Anayasa Mahkemesi'nde. Türkiye'de hak ve hukuk olmadığı için, ne yazık ki daha mantıklı, demokrasinin işlemesini azatlaştıracak hiçbir adım atılmıyor. Hatırlarsanız biz Soma için de soruşturma önergesi vermiştik" dedi.

ABD'de, Sandık Saklama ve Ulaştırma Kurulu oluşturulduğunu belirten Yurter Özcan, kendisinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin, oy verme işlemleri bittikten sonra gözlemci olarak, Türkiye'ye götürülecek oy sandıklarına eşlik edeceklerini belirtti. Oyların çalınmasının sandık başı gözlemcilerinin verdiği rakamlarla karşılaştırılarak önleneceğini de belirten Özcan, "yani örneğin New York'ta bir bölgeden 1000 oy atıldıysa, o oylar Ankara'ya gittiğinde 2000 olarak çıkamayacak. Oyların Ankara'ya ulaşmasının ardından da Genel Merkezin belirlediği arkadaşlar devreye girecek ve onların gözü önünde oylar sayılacak" dedi.

Oylar konusunda yolsuzluk yapılmayacağına ilişkin hükümete güvenleri olmadığını anlatan Yurter Özcan, "Birkaç manzara bunu açıklıyor. Yani Soma'da öyle bir yıkımda bile maden bölgesini kapattılar. İçeriye girmesine izin verdikleri adamlar, sarıklı cübbeli adamlar. Orada daha çok arama kurtarma ekibi gerekirken, psikolojik destek gerekirken yakınları kaybolan, yakınları bulunamayan insanlara, sarıklı cübbeli adamları yolluyorlar. Üstüne üstlük, yeni bir icat çıkarmışlar, 1.6 liraya SMS mesajı satın alıyorsunuz ve Soma'ya dua yolluyorsunuz. Ne zamandan beri dua paralı oldu onu da anlayamadık" dedi.

Konuşmasında Türkiye'nin 2002 yılından bu yana her alanda geriye gittiğini de anlatan Yurter Özcan, "Muhalefet olarak bir adayla seçimlere gidersek Erdoğan'ı yeneriz. Erdoğan kazanırsa geriye gidiş süreci çok daha hızlanır. Erdoğan'ın amacı, yapabilirse Cumhurbaşkanı seçilip, erken seçim yada anayasa değişikliği ile de başkanlık, olmazsa yarı başkanlık sistemini getirmek. Bu da Türkiye için bir felaket olur. İnsanlar bugün bile haklarını arayamıyor, protesto edemiyor" diye konuştu.

Soma'da yaşamını yitiren maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşunun da yapıldığı toplantının ardından DHA'ya açıklamada bulunan CHP Washington DC Temsilcisi Yurter Özcan şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı seçimi için Amerika'da oy verecek T.C. vatandaşlarının yarısına yakını New York'ta oy kullanacak. O yüzden, New York'ta yaptığımız çalışmaları hızlandırdık. Sandık gözetmenleri, oyların saklanma ve ulaştırma kurulu üyelerimizi bugün itibarı ile tespit ettik. Biliyorsunuz geçtiğimiz 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde çok ciddi hile yapıldı Türkiye'de. Seçimlerin yakın olduğu merkezlerde, Ankara gibi, CHP'nin aslında kazandığı ama hile ve sandık oyunlarıyla kaybettiğimiz yerler oldu. Yurtdışı seçmenlerin kullanacağı oylar, Cumhurbaşkanlığı seçimi oylarının yaklaşık yüzde 6'sına eşit, çok ciddi bir güç var, seçimin kaderini belirleyebilecek bir güç yurtdışından gelecek oylar. Biz de CHP olarak hem Avrupa'da hem ABD ve öteki ülkelerdeki örgütlenmemiz üzerinden seçim güvenliğini sağlamak ve adayımızın kazanması için mücadele ediyoruz." 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER