ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:29

CHP'den bırakılan 'rehine' açıklaması


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, PKK tarafından rehin tutulan kamu görevlilerinin serbest bırakıldığı haberinin kendilerine ulaştığını söyledi. Haluk Koç, duydukları memnuniyeti dile getirerek, ailelerine gözaydınlığı diledi. Koç, çözüm süreci konusunda CHP içerisinde görüş ayrılıklarının olmadığını da savundu.

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Haluk Koç, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Koç, “PKK’nın elinde rehin tutulan kamu görevlilerinin şuan itibari ile serbest bırakıldığı haberi ulaştı. Öncelikle PKK’nın elinde zor koşullarda tutulan kişiler için ailelerine gözaydınlığı diliyoruz.” diye konuştu.

HUKUK DEVLETİNİN DIŞINDA ÇÖZÜM ARAYIŞI İDDİASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile BDP Genel Başkanı Demirtaş’ın hastalığını kasteden Koç, aynı anda hastalanma olayının konuşmama tablosuna sebep olduğunu iddia etti. Kürtlerin sorunlarının olduğunu kabul ettiklerini belirten Koç, CHP’nin çözüm sürecine neden destek vermediği yönündeki eleştirileri cevapladı. Hukuk devleti kurallarının işlemesi gerektiğini aktaran Koç, hukuk devleti dışına çıkılarak bir çözüm arayışı içerisinde bulunulmaya çalışıldığını önü sürdü. Koç, bugün hukuk dışına çıkarak sorunların çözülebileceğine inananların faili meçhullere mazeret arayanlardan farksız olmayacağını savundu.

    "CUMARTESİ GÜNÜ PM TOPLANACAK"

    Parti Meclisi’nin (PM) cumartesi günü olağanüstü toplanacağı ve gündemdeki konuların ele alınacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise Koç, olağanüstü bir şeyin olmadığını, geçen hafta Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da olmasından dolayı katılamadığı için toplantının tekrar yapılacağını ve genel bir değerlendirmenin yapılacağını bildirdi.

    "PARTİ İÇİNDE GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK"

    Çözüm süreci ile ilgili CHP’nin görüşünü açıkladığını savunan Koç, CHP'nin hukuk çerçevesinde, Kürt vatandaşların değişik taleplerinin, meşru siyaset içerisinde karşılanmasından yana olduğunu söyledi. Koç, parti içinde görüş ayrılıklarının da olmadığını savundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER