ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:14

CHP'de yeni mali sistem


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran tarafından hazırlanan ve mali sistemde ''köklü değişiklik'' öngören çalışmanın Parti Meclisi'nden (PM) onay aldığı bildirildi. Çalışmaya göre, oy oranını ve üye sayısını artıran örgütler, Genel Merkezden daha fazla maddi destek alacak.
    
CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hazine yardımının yüzde 40'ının örgütlere ayrılmasıyla ilgili tüzük değişikliğinin ardından, Oran tarafından hazırlanan çalışma tamamlandı.
    
Altyapı çalışmalarının ardından 5 Ocak'ta gerçekleştirilen PM'de onaylanan yeni mali sistemin 81 il, 892 ilçe ve 53 merkez ilçe başkanlıkları için önemli yenilikler getirdiği belirtildi.
    
Yeni sisteme göre, ilin nüfusuna göre değil siyasi temsil ve performans ölçütlerine göre parasal yardım yapılacak. Buna göre, il başkanlıklarına artık nüfusunun yanı sıra ilçe sayısı, milletvekili sayısı, oy oranı ve partiye kayıtlı üye sayısına göre belirlenecek miktar üzerinden Hazine yardımı aktarılacak.
    
Sistemle, CHP Genel Merkezin yanı sıra örgütler de bağımsız denetimden geçirilecek ve böylece saydam bir mali yapı kurulacak. Bu amaçla 3 ayda bir bütçe, internet üzerinden duyurulacak. 2013 yılında örgütlere 13,7 milyon lira yardımda bulunulacak. İl ve ilçe başkanlıkları yıl içerisinde alacakları miktarları yılın başında öğrenecekler. İl ve ilçe başkanlıklarına ödemeler 3'er aylık periyotlar halinde önceden duyurulan tarihlerde yapılacak.
    
Sistem içerisinde genç ve kadın üye sayısını artırmaya yönelik pozitif ayrımcılık anlamında yeni teşviklerin de ileri aşamalarında devreye konulacağı belirtildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER