ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:35

CHP'de 'ırkçı' tartışması devam ediyor


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ''Bu ülkenin tüm vatandaşları, hak ve hukuk sahibidirler ve kimse kimseden, bir halk diğer halktan, bir milliyet diğer milliyetten hiçbir koşulda eksik değildir. Aksi her türlü yaklaşım, toplumsal barışı telafisi imkansız bir şekilde tahrip eder. Hepimiz eşitiz'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in TBMM Genel Kurulu'ndaki sözlerini anımsatarak, bunların kabul edilemez olduğunu belirtti.
    
''Bu kabul edilemezlik hem insani hem siyasi hem de toplumsal açıdan geçerlidir'' değerlendirmesinde bulunan Tanrıkulu, ''Ne demek, 'Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz.' Bu cümle her şeyden önce kendi içinde sorunludur. Niye biri ulus niye biri milliyet- Ulus ile milliyet arasındaki fark nedir'' ifadelerini kullandı.
    
Türk Dil Kurumu'na göre ulus ve milliyet kavramlarının birbirlerinin karşılıkları olduğunu belirten Tanrıkulu, şunları kaydetti:
    
''Açıkçası burada ayrımcı, dışlayıcı, hatta ırkçılığa çanak tutan bir yaklaşım söz konusudur. Kürt kimliği uzun yıllar bu devletin inkar edilmiş bir gerçeğidir. Bu inkara karşı duran ilk ve en samimi anlayış, sol ve sosyal demokrat anlayıştır. 1989 raporu, toplumsal bir sorunu tanıma ve buna demokratik bir çözüm bulma çabasının ifadesidir. 1989'dan bugüne, hatta 1970'lerin CHP'sinden bugüne geçen sürede, Kürtler önemli ölçüde hala kendi meselelerini esas olarak bir demokrasi ve özgürlükler meselesi olarak görmüşlerse ve CHP ile birlikte davranmışlarsa bu durum kendilerini Türklerle eşit görmemelerinden değil aksine birlikte yaşayabilme iradelerine olan bağlılıklarındadır.
    
Yalnız Kürtler değil Türkler, Aleviler, Sünniler, Çerkesler, Lazlar, Araplar, Boşnaklar, Romanlar, Yahudiler, Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, Zazalar, bu ülkenin daha sayılamayacak kadar çok farklı etnik, dini, mezhepsel, bölgesel kimliklerdeki insanları, farklı cinsiyetlerdekileri, çocukları, yaşlıları, engellileri, zengin, fakir, farklı düşünen insanları, göçmenleri, bu sınırlar içinde nefes alıp veren herkes, eşittir.
    
Bu ülkenin tüm vatandaşları, hak ve hukuk sahibidirler ve kimse kimseden, bir halk diğer halktan, bir milliyet diğer milliyetten hiçbir koşulda eksik değildir. Aksi her türlü yaklaşım, toplumsal barışı telafisi imkansız bir şekilde tahrip eder. Hepimiz eşitiz.''
   
  Türkiye'de yaşayan bütün bireyler ve toplulukların ortak sorununun hak ve özgürlük mücadelesi olduğunu her zaman ifade ettiğini ve bunun için CHP'de bulunduğunu vurgulayan Tanrıkulu, ''Bir milletvekili olarak, Türkiye'nin dört bir yanında tanık olduğum siyasi heyecanla halkta karşılık bulan çalışmalarımızı da aynı ideali paylaştığımızı bildiğim kitlelerle, partili arkadaşlarla sürdüreceğim. Hedefimiz, CHP'yi Türkiye'de toplumsal barış, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet arayışının öncüsü yapmaktır'' ifadelerini kullandı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER