ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Aralık 2013 Cuma 14:55

CHP, YSK'nın 'bakanların istifa kararı'na karşı dava açtı


CHP, bakanların milletvekilleriyle aynı sıfatları taşıdıklarından bahisle yerel seçimlerde aday olacak bakanların istifalarına gerek olmadığına dair verilen Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) işlemine karşı, Danıştay 10. Daire nezdinde işlemin iptali talebiyle dava açtı.

İşlemin hukuka fâhiş ölçülerde aykırı olması, yargılama aşamasında yürütme ve esasa dair süreçlerin zamana yayılacak olması, ancak bu arada telafisi mümkün olmayacak kamu zararlarının ve mağduriyetlerinin doğmasının kaçınılmaz olması ve sair sebepler karşısında işlemin geri alınması, ortadan kaldırılması talebiyle YSK'da 6 Aralık itibariyle başvuruda bulunuldu. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart tarafından açılan dava dilekçesinde, Başbakan ve Aile ve Sosyal Politikalar'dan sorumlu Fatma Şahin, ilgili bakanların ilk fırsatta ya da uygun zamanda istifa edeceklerini açıkladıkları hatırlatıldı. Ancak hukuk devletinde bu işlerin kişilerin ya da siyasilerin takdirine ve keyfine bırakılamayacağı; bu sürecin ve takvimin kuralları ilgili kurumlar tarafından belirleneceği kaydedildi.

"İdare, hukuka aykırı olduğu anlaşılan işlemini her zaman geri alabilir. Bu konuda idarenin işlemi aleyhine dava açılmış olması, idarenin kendi işlemini gözden geçirmesini, yeniden değerlendirme yapmasını engellemez." denilen dilekçede, "İdarenin tesis etmiş olduğu işlem kamu vicdanını rahatsız etmiştir. Bu işlem telafisi mümkün olmayacak kamu zararlarına ve mağduriyetlere yol açacak, seçimlerin düzen ve dürüstlüğü konularında ihtilaf ve çatışmalara yol açacaktır. Gerek dava dilekçemiz ve gerek Çankırı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın YSK’ya intikal eden 04.12.2013 tarih- 2013/185 sayılı başvurularında konu ile ilgili yasal dayanaklar ayrıntılı bir şekilde dile getirilmiştir. Arz olunan ve re’sen görülecek sebepler ile kamu düzenini bozabilecek ihlâllere, zararlara ve mağduriyetlere yol açılmaması amacıyla, YSK’nun hukuka fâhiş ölçülerde aykırı olan 28.11.2013 tarih – 543 sayılı işleminin geri alınmasına-ortadan kaldırılmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim." denildi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER