ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:53

CHP ve MHP'nin Araştırma Komisyonu'na katılmama kararı


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP ve MHP'nin, Meclis'te kurulması öngörülen Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'na üye vermeyeceklerini açıklamalarına ilişkin, ''Böylesi bir meselede 'komisyonda yokuz' demek, fevkalade yanlış bir yaklaşımdır'' dedi.
     Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin soruları üzerine, CHP ve MHP'nin Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'na üye vermeme kararını değerlendirdi.
     Meclis'te her dönem, her alanda araştırma önergesi verildiğini dile getiren Bozdağ, ''Türkiye'nin 30 yılı aşkın devam eden en önemli sorunlarından birine dair araştırma komisyonu kurulması kadar normal bir şey olamaz'' dedi.
     Araştırma komisyonlarının siyasi partilerin, milletvekillerinin söyleyebileceklerini ifade ettiği en demokratik ortam olduğunun altını çizen Bozdağ, ''Partilerin böylesi bir ortamda görüşlerini, önerilerini, çözüme dair kanaatlerini TBMM çatısı altında dile getirmesinden daha normal ne olabilir- Türkiye'nin en önemli sorunlarından biriyle ilgili kurulan komisyona üye vermeyecekler de hangi komisyona üye verecekler-'' diye konuştu.
     CHP'nin bu konuda daha önce farklı isimler altında çok sayıda araştırma komisyonu önergesi verdiğini anlatan Bozdağ, komisyon kurulacak olmasıyla CHP ve MHP'nin farklı yaklaşıma girdiğini söyledi. Bozdağ, ''Böylesi bir meselede 'komisyonda yokuz' demek, fevkalade yanlış bir yaklaşımdır'' dedi.
     Komisyonun Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğu iddiaları hatırlatılan Bozdağ, ''(Anayasa ve İçtüzüğe aykırıdır) demek sadece kendi eylemlerine bahane üretmekten başka bir şey değildir. Anayasa ve İçtüzüğün amir hükümlerine uygun hazırlanmış ve o çerçevede verilmiş araştırma önergesidir. Gerekçesinde neler amaçlandığı açık ve net bir şekilde yazıyor'' şeklinde konuştu.
     Bozdağ, araştırma komisyonunda üye dağılımının İçtüzüğe göre belirlendiğini belirterek, ''TBMM'de hangi araştırma komisyonu eşit üyeyle kurulmuş- Var mı böyle bir örnek-'' diye sordu. Siyasi partilerin temsil oranı ve milletvekili sayısına göre araştırma, soruşturma ve ihtisas komisyonlarında temsil edildiğinin altını çizen Bozdağ, önergesi verilen komisyon için de aynı kuralın geçerli olduğunu kaydetti.
     CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, Meclis Başkanı başkanlığında Toplumsal Mutabakat Komisyonu önerdiğinin ifade edilmesi üzerine Bozdağ, ''Ben ne dediklerini şaşırdım. Sezgin Tanrıkulu'nun gerçekleri araştırma komisyonu önergesi var. Adı başka, farklılıklar var ama sonuç itibariyle benzer konu. O zaman CHP onu ne yapacak- İmza atmışlar altına'' diye konuştu. Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da uzun süredir Meclis'te komisyon kurulmasını istediğini, CHP'nin araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin onlarca önergesinin bulunduğunu ifade etti.
     Önergenin Anayasa ve İçtüzüğe uygun olduğunu vurgulayan Bekir Bozdağ, verilen araştırma önergesinin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu, gündemdeki yerini alacağını belirtti.
     Milletin temsil edildiği tek kurumun Parlamento olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:
     ''Parlamentonun bu konuda söz söyleme hakkı yok mu- Siyasi partilerin bu konuda görüş bildirmesi lazım. 'İktidar bizimle bir şey paylaşmıyor.' İşte buyursunlar, Meclis'te konuşsunlar. Kendileri getirsinler. Başka şeyler yapsak başka bahaneler bulacaklar. Bugün karşı çıktıklarının hepsi, dün bizden istedikleri. Şimdi biz onların istediğini yaptığımızda, başka bahanelerle başka şeyler söylüyorlar. Yerleri dar anlaşılan, oynamamak için ya da adım atmamak için bahane üretmekte yarış yapıyorlar. Bahane üretmedeki maharetleri ortada. Dileriz ki bu komisyona bütün partiler üye versin, diğer komisyonlar nasıl çalışıyorsa o usulle çalışsınlar.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER