ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:27

CHP Parti Meclisi üyesi vekil, çöp tartışmasını TBMM gündemine taşıdı


CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Bursa’da Hamitler katı atık depolama alanından yayılan kötü kokuları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, vatandaşların tepkisine sebep olan ve kötü kokuların bir türlü giderilemediği Hamitler Mahallesi’ndeki katı atık depolama alanı ile ilgili harekete geçti. Kaleli, bölgede oluşan kötü kokular sebebiyle vatandaşların sadece sağlık sorunları ile değil, psikolojik olarak da sıkıntılar yaşamasına neden olan çöplük ile ilgili çalışma başlatılması gerektiğini öne sürerek, konuyu TBMM gündemine getirdi.

Kaleli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar'ın cevaplandırmasını istediği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: "Bursa’nın Hamitler katı atık depolama alanından yayılan kötü kokular yüzünden başta TOKİ konutları olmak üzere Geçit, Emek, Hamitler, Bağlarbaşı ve Balat bölgesinde yaşayan vatandaşlar canından bezme durumuna gelmişlerdir. Çöplükten yayılan koku nedeniyle bu bölgede yaşayan vatandaşların sadece sağlıkları değil, psikolojileri de bozulmak üzeredir. Sorunun temelinde ise 20 yıl önce Bursa’nın Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinin ihtiyaçlarına göre düzenlenen tesisin şu anda projeye ve sisteme uygun işletilmemesi vardır. Öte yandan Kestel, Gürsu, Orhangazi, Gemlik, Mudanya ve Karacabey ilçelerinin katı atıklarının da Hamitler Tesisleri’ne taşınıyor olması, Bursa’nın büyük bir çöp sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Günde 200 bin ton çöpün atıldığı bölgeyle ilgili yapılan başvurulara ise ne yazık ki ilgisiz kalınmaktadır. Bursa için çevre felaketine dönüşecek bu konuyla ilgili Büyükşehir, ilçe belediyeleri, zabıta, İl Çevre Müdürlüğü ve İl Trafik Müdürlükleri arasında da hiçbir koordinasyon söz konusu değildir. Bu bağlamda Bursa’da büyük bir çevre sorunu yaratan ve Anayasa’nın sağlıklı yaşam hakkını da ihlal eden Hamitler katı atık depolama alanıyla ilgili bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir? Yoksa konu yerel inisiyatiflerin takdirine mi bırakılmıştır?"

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER