ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 16:16

"CHP olsa millete kan kusturur"

"CHP olsa millete kan kusturur"


 AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, bazı belediye başkanlarının, oda seçimlerinde kendi desteklediği listelere oy vermeyen esnafları tehdit ettiğini öne sürdü. Partisinin il başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Aşlık, "Bazı belediyeler, son günlerde çalışma yapıyor, ticaret odası seçimlerinde bile, ‘Bize destek vermezseniz dükkanları, işyerlerini kapatırız.’ diyorlar. Şu elimizdeki yetkiler CHP’de olsa millete kan kusturur. Belediye başkanı yetmiyormuş gibi imar ve ruhsat müdürleri de çalışıyor. Başkanın desteklediği listeye çalışmayan tehdit ediliyor. Vatandaşın eksiği varsa görevini ihmal ediyorsun demektir. Zamanında yapmamışsın, müdahale etmemişsin demektir. Kamu gücünü kendilerine kullanıyorlar. Türkiye maalesef hukuk devleti değil, yoksa savcılar, belediye başkanının yakasına yapışır.” dedi.

Yargı sisteminin doğru ve adil işlemesi gerektiğini ancak hâlâ ahbap çavuş ilişkisi içinde işlediğini iddia eden Milletvekili Aşlık, “Türkiye’de alınan eğitim nedeniyle yargıdaki ahbap çavuş ilişkileri devam ediyor. Genel söylemiyorum ama yapanlar var. Bundan sonra yapılanı görürsem suç duyurusunda bulunacağım. İşlem yapmayan hakim ve savcıyı HSYK’ya şikayet edeceğim. Bu duruma HSYK’daki hakim ve savcıları biz atamadığımız, görevlendirmediğimiz için itiraz edemezler. Bundan sonra böyle olmayacak. Ahbap çavuş ilişkisini Anadolu’da yapamıyorlar. Özellikle Marmara, Ege ve İzmir’de çok yapılıyor. Anadolu’da bedelini ödüyorlar ama buralarda böyle değil. Bundan sonra İzmirliye de hukuksuzluk yapılmayacak. Biz hukuksuzluğun karşısında yer alacağız. Merkezi idare de yerel idare de olabilir, kim olursa olsun vatandaşa zulmedemeyecek.” şeklinde konuştu.

Diğer bir konunun ise 2B'de yaşandığını belirten TBMM Anayasa, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Aşlık, burada da halkın yönlendirildiğini söyledi. CHP'nin, elindeki en büyük kozlardan birisinin gitmemesi için bilinçli bir kampanya yürüttüğünü iddia etti. Kamuoyunda 2B yasası olarak adlandırılan, Orman Vasfını Kaybetmiş Arazilerin Hak Sahiplerine Satışı Hakkında Kanun ile ilgili açıklamalar yapan Ali Aşlık, konuyu gizli bürokrasiye getirdi. Gaziemir ilçesi Sarnıç’ta askıya çıkarılmasına günler kala Ankara’dan gelen yazıyla durdurulan çalışmaları anlatarak, “Biz askıya çıkarsaydık, orada bulunan 2 bin 500 hak sahibi davaya müdahil olacaktı. Davalar zaten idare lehine sonuçlanacaktır. Yargıtay aşamasında olduğu için diğer davalar onu takip edecek. Yargı süreci biter bitmez hak sahiplerine arazileri verilecektir. Tapularını alacaklar. Dava açanlar lehine çıksa bile dönüşüm yasası çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burayı kamulaştırır ve vatandaşın tapusunu verir. Sarnıç’taki vatandaşlarımızın hiçbir şekilde mağduriyeti söz konusu olmayacaktır. Bunu ortaya çıkaranlar ve konuşanlar, seçim yatırımı için çalışıyor. Bugüne kadar hiçbir CHP’li belediye, arazileri kamulaştırıp vatandaşa vermedi. Niye? İstismar konusu kalsın, ellerinde kalsın diye. Bu istismar biterse vatandaşı korkutamayacaklar.” diye konuştu.

Tarım Komisyonu'nda kabul edilen değişikliğe göre 2B yasasıyla ilgili 400 metrekareye kadar olan yerlerin, hak sahiplerine rayiç bedelin yüzde 70’i yerine yüzde 50'siyle devredileceğini söyleyen AK Parti Milletvekili Aşlık, “Rayiç bedeli belirleme yetkisi Maliye'ye ait. Birilerine peşkeş çekilmek ya da fazla para alınmak isteniyorsa bunun sorumlusu Maliye bürokrasisidir. Vicdanları karalayan bir yapı İzmir’de olursa bunu gelir sizinle paylaşırım. İzmir’i karış karış biliyorum. Kimin ne yaptığını, elimize geçtiğinde görürüz. Biz, ‘Elinizi vicdanınıza koyun, ne garibanı ezin ne de peşkeş çekin.’ diyoruz. Orta yolu bulmamız gerekiyor. Yıllardır vatandaşın arazileri, orman denerek devlet tarafından alındı.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER