ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Nisan 2014 Pazar 09:57

CHP olağanüstü kongreye mi gidecek?

CHP olağanüstü kongreye mi gidecek?

Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın teşkilat içerisinde "kongre" kulisi yaptığı öğrenildi.


2014 yerel seçimlerinden beklediği sonucu alamayan CHP'de eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın teşkilat içerisinde "kongre" kulisi yaptığı öğrenildi.

30 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP'nin yürütmüş olduğu seçim kampanyasında çılgınca hatalar yapıldığını söyleyen Deniz Baykal'ın şu günlerde araştırma şirketlerine analiz yaptırdığı ve tabandan destek bulması halinde ise olağanüstü kongre çağrısı yapacağı söyleniyor. Yeni Şafak gazetesinden Çetiner Çetin'in haberine göre, 30 Mart seçimlerinde Gülen Hareketi'yle yaptığı ittifak ve sağdan ithal adaylara rağmen hezimeti önleyemeyen ve hayal kırıklığı yaşayan CHP'de tartışmalar alevlendi. Parti yönetimi gerek kamuoyu önünde gerekse kendi içindeki toplantılarında ağır eleştirilere maruz kaldı.

Seçim sonuçlarının 11 saatlik toplantıda mayasa yatırıldığı Parti Meclisi'nde karşılıklı suçlamalar ve sert tartışmalar yaşandı. Toplantıda bazı üyelerin aday belirleme yöntemlerindeki yanlışlıkları, bazı üyelerin ise partinin yeterince organize çalışamadığı, kendisini halka iyi anlatamadığı ve çizgisini net bir şekilde ortaya koyamadığı eleştirilerini getirdikleri öğrenildi.

Yönetim iflas etti

PM üyesi Berrin Gürçay Dilekçi de aday belirlemesinde etkili olan beş kişilik komisyonu eleştirdi. Seçimden istenilen sonucun çıkmamasından bu komisyonun sorumlu olduğunu belirten Dilekçi, 'Beşli komisyon özeleştiri yapmalı, hesap vermelidir' dedi. Aday belirlemede başka sağ kökenli isimlere de ilgi gösterilmesine tepki gösteren Dilekçi, 'Böyle bir anlayış kimliğimizi yok eder. 5'li komisyonun aday belirleme yöntemi iflas etmiştir. Anket, eğilim yoklaması dediler. Hiçbirinin doğru dürüst yapılmadığını gördük' diye konuştu. İzmir sonuçlarını da eleştiren Dilekçi, 'Yüzde 60-65 oy beklentisi içinde olan büyükşehirde, il yöneticilerinin yüzde 49.5'i zafermiş gibi göstermeye çalışmalarına hayret ediyorum' diye konuştu.

4 yıl sonra bayrak açtı

CHP'nin eski lideri Deniz Baykal da 4 yıl sonra muhalefet bayrağını yeniden açtı. 30 Mart'tan sonra bazı araştırma şirketleri ve akademisyenlerle seçim analizi yaptığı öğrenilen Baykal'ın 'çılgınca hatalar' sözlerinin nedeni de ortaya çıkmış oldu. Analizin ardından bu açıklamayı yapan Baykal'ın, örgütün nabzını yokladığı belirtildi. Kulislerde, Baykal'ın parti tabanından destek bulması halinde olağanüstü kongre çağrısında bulunacağı konuşuluyor.

Revizyon beklentisi var

İl başkanları, PM ve vekiller toplantısının ardından CHP kulislerinde MYK'da mini bir revizyon olabileceği konuşulmaya başlandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun MYK'daki eksik bir koltukla birlikte 4-5 kişilik bir yenilemeye gidebileceği ifade ediliyor.

Resmi daire mi yoksa parti mi?

PM toplantısında Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ile Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat arasında ilginç bir tartışma yaşandığı öğrenildi. Özbolat, dilekçesinin sonunda 'rica ederim' ifadesi yer aldığı için başvurusunun Günaydın tarafından reddedildiğini belirterek, 'Burası bir parti, devlet dairesi değil. Neymiş, 'arz ederim' diyecek mişim, böyle şey olur mu? Ben bir milletvekiliyim. Bu makamlar gelip geçicidir' diye konuşunca Kılıçdaroğlu'nun da, 'Evet burası resmi daire değil' diyerek araya girdiği öğrenildi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER