ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:09

CHP Irak'taki saldırıyı kınadı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak'ta Türkmenlere yönelik saldırıyı kınadı.
     Kılıçdaroğlu, yazılı açıklamasında, Tuzhurmatu'da meydana gelen saldırıyı üzüntüyle öğrendiğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''42 Iraklı Türkmen kardeşimizi yaşamını yitirdiği ve Türkmen toplumunun seçkin önderlerinden birçoğunun yaralandığı bu hain saldırıyı kınıyor, lanetliyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, merhumların yakınlarına ve tüm Türkmen camiasına başsağlığı, yaralanan değerli Türkmen liderlere acil şifalar diliyoruz. Irak devletinin siyasi birlik ve toprak bütünlüğünün güvencesi olan Türkmenleri hedef alan tahrik amaçlı bu saldırıların Türkmen emelini yolundan asla saptıramayacak, aralarındaki birlik ve bütünlüğü bozamayacaktır. Irak'ın istikrarına, bölge barışına yönelik bu gibi katliamların tekrarlanmaması için tüm tarafların dikkat ve itidal içinde hareket etmelerinin gereğini bir kez daha anımsatmak istiyoruz. Bu bilinçle, Irak hükümetinin bu vahşice saldırının planlayıcılarını en kısa zamanda adaletin önüne çıkaracağını, Irak toplumunun temel kurucu unsurlarından biri olan bu sadık Irak vatandaşlarının benzer saldırı ve tehditlerle karşılaşmasını önleyecek etkin önlemleri en kısa zamanda alacağına inanıyoruz.''
     Kılıçdaroğlu, Hükümetin olayda yaralanan Türkmenlerin tedavisi için devreye girmeye ve Irak merkezi hükümetiyle eş güdüm içinde, yaralıları ambulans uçaklarla tedavi için Türkiye'ye getirmek dahil her türlü yardımı sağlamak için seferber olmaya çağırdığını da bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER